ROK SZKOLNY 2018/2019

         15 października w naszej szkole był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 9:00 odbyła się uroczysta akademia z okazji "Dnia Nauczyciela".  Wspaniałą imprezę zorganizowały klasy I-III  przy pomocy "Samorządu Uczniowskiego i pozostałych klas.

W okresie od 01 lipca dp 30 września 2018 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach realizowało zadanie "Swoje chwalimy cudze podziwiamy" W ramach realizacji projektu Zespół Żędowianie :

Zadanie finansowane przez „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju

Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie”,

„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”,

„Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”,

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich

 na lata 2014-2020:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania

 „Kraina Dinozaurów”

  pn. „Z  Kulturą i Tradycją w Krainie Dinozaurów”

tytuł : ”Swoje chwlimy cudze podziwiamy”

Realizowany przez : Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach

 CEL OGÓLNY:  Zwiększenie integracji i poczucia przynależności

                                do obszaru objętego LSR

 CEL SZCZEGÓŁOWY : Zachowanie  dziedzictwa lokalnego

PRZEDSIEWZIĘCIE 2.2.1 - wsparcie podmiotów działających w sferze  

                       kultury w przygotowaniu  oferty promującej   specyfikę obszaru  

                      LGD (zakup strojów, sprzętu, materiałów itp..)

WZKAŹNIK: liczba  podmiotów oferujących  produkt związany z  

                           zachowaniem  lokalnych tradycji i obrzędów 

     Dnia 4 pażdziernika 12 uczniów naszej szkoły, po wcześniejszym zakwalifikowaniu się, uczestniczyło w Powiatowych Biegach Przełajowych zorganizowanych w Strzelcach Opolskich. Trzy uczennice Emilia Świerzy, Natalia Spik i Marta Ochwat świetnie się spisały i zajęły miejsca w pierwszej trójce, tym samym będą reprezentować nasz powiat w wojewódzkich biegach.

Natalia Spik                II miejsce w Indywidualnych Powiatowych Biegach Przełajowych

Emilia Świerzy            III miejsce w Indywidualnych Powiatowych Biegach Przełajowych

 Marta Ochwat           III miejsce w Indywidualnych Powiatowych Biegach Przełajowych

Pozostałym uczniom również należą się brawa, ponieważ rywalizacja była bardzo zacięta, a osiągnęli wysokie wyniki :

Bartłomiej Kozub, 10 miejsce, Paulina Trojok   12 miejsce, Julia Bryniowska 13 miejsce, Julia Drewing 13 miejsce, Piotr Ludwig 14 miejsce, Fabian Stasz 15 miejsce, Agnieszka Jendrysik, Patrycja Misiek, Igor Chmiel uplasowali się w trzeciej dziesiątce.

Wszystkim gratulujemy!

W dniu dzisiejszym został uroczyście otwarty „Ogród Sensoryczny” przy PSP w Żędowicach, to nasza nowa klaso-pracownia na świeżym powietrzu. Będą tu prowadzone zajęcia z zakresu ekologii i ogrodnictwa. Ogród został zaprojektowany w taki sposób by każdym swoim elementem angażować i pobudzać ludzkie zmysły, czyli od dziś w PSP wiedzę przyswaja się całym ciałem: słuchając, oglądając, czując, dotykając i smakując. Podsumowując: pierwsze grupowe zajęcia w ogrodzie sensorycznym dla całej społeczności lokalnej uznajemy za bardzo udane. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym dzisiejsza impreza przybrała tak atrakcyjną formę!

W dniu 3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 11 uczniów, a ich wychowawcą została pani Krystyna Grabińska. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

Pod koniec wakacji nasz zespól taneczny kolejny raz odwiedził Słowację. Tegoroczny wyjazd rozpoczął się w Bratysławie, gdzie Żedowianie wystąpili w programie zorganizowanym przez polską ambasadę w ramach "Spotkania z polskim foklorem". Kolejne trzy dni spędzili w Dubnicy nad Wagiem gdzie brali udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Uczestniczyli w uroczystej akademii polonijnej z okazji 100- lecia Odzyskania przez Polske Niepodległości, a także w polsko - słowackiej Mszy Świętej. Zwieńczeniem wyjazdu był występ podczas Gali, na której prezentowały się wszystkie zespoły folklorystyczne biorące udział w festiwalu. Tegoroczny wyjazd był dla nas wszystkich niesamowitym przeżyciem, pełnym wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

ROK SZKOLNY 2017/2018

 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU  SZKOLNEGO

W uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/2018 uczestniczyli uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice oraz goście.  Były kwiaty, podziękowania i wiele pięknych słów… Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe za całoroczną pracę. Pani Dyrektor  wręczyła również stypendia szkolne dla najlepszych uczniów danego etapu edukacyjnego. Otrzymały je  Aleksandra Szaton (I etap edukacyjny) oraz Natalia Mrohs (II etap edukacyjny).

Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Udanych wakacji!

POŻEGNANIE  III KLASY GIMNAZJUM

                    „Życie to jest teatr” ….Tak była myśl przewodnia pożegnanie się ze szkołą uczniów klasy III gimnazjum. Podczas ostatniego spektaklu uczniowie wcielili się w przeróżne role. Doskonale czuli się grając scenki kabaretowe, naśladują przeróżnych artystów, tańcząc i śpiewając. Skończył się kolejny akt z ich udziałem, ale spektakl trwa, bo każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Kochani absolwenci życzymy wam, abyście w teatrze życia grali najlepsze role. Powodzenia!

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

20 czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Czytelniczy. Uczestniczyło w nim 24 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Zawodnicy, podzieleni na cztery sześcioosobowe zespoły, w których zasiedli przedstawiciele każdej z klas, zmagali się z różnymi zadaniami konkursowymi. Kilka z nich musieli już przygotować wcześniej: nazwę grupy i zawołanie, scenkę ze zmiksowanych utworów literackich, latawce czytelnicze oraz gadżety ułatwiające czytanie. W trakcie konkursu uczestnicy odpowiadali również na pytania, rozpoznawali cytaty, a także szukali tytułów „z czymś” (np. z przyimkiem). Ta ostatnia konkurencja odbywała się przy udziale publiczności. Po podliczeniu punktów okazało się, że zwyciężyli „Ambitni erudyci” ( Jakub Biwo, Agnieszka Chmiel, Alicja Mrochen, Magdalena Signus, Patrycja Misiek, Kinga Marek) przed „Stowarzyszeniem Niezmordowanych Czytelników”, „Książkomaniakami” i „ Połykaczami książek”. Konkurs dostarczył wielu emocji, a zawodnicy wykazali się wspaniałą wiedzą oraz wielką kreatywnością. W nagrodę otrzymali gromkie brawa, dyplomy oraz… oczywiście książki. Miłej lektury!

SPORT TO ZDROWIE!

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku przystąpili do rywalizacji sportowej w ramach Dnia Sportu Szkoły. Tradycyjnie odbył się turniej piłki nożnej, siatkowej, dwa ognie, a także była okazja by potańczyć zumbę czy też współzawodniczyć w wyścigach rzędów. Najlepsi otrzymali dyplomy, ale najważniejsze, że dzieci wiedzą, że sport, rekreacja ruchowa i wszelka aktywność fizyczna są po prostu fajne

19.06. w naszej szkole odbył się ,,Dzień projektów”. Uczniowie kl. II gimnazjum zapoznali nas z historią ,,Dzikiego Zachodu”, odkryciem prawa powszechnej grawitacji przez Izaaka Newtona. Przedstawili scenkę teatralną pt. ,,Życie Marii Skłodowskiej Curie. Poznaliśmy również pasję Patryka Koprka – hodowlę kur. Wkład pracy uczniów był ogromny. Pracę nadzorowali nauczyciele: Pani Gizela Trybuła - ,,Promienna Maria” i ,,Kury z mojego wybiegu”. Pan Marian Poliwoda - ,,Przygody na Dzikim Zachodzie”. Pan Henryk Kozub - ,,Izaak Newton. Prawo powszechnej grawitacji”

W dniu 18 czerwca 2018 roku uczniowie klas I-III byli gośćmi firmy „ Kapica”, specjalizującej się w produkcji okien. Dowiedzieliśmy się, że zakład istnieje już 90 lat i pracują w nim wspaniali ludzie. Wizyta uczniów była okazją do zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym. Dziękujemy pani Halinie Ochwat za możliwość zwiedzenia firmy. W drodze powrotnej byliśmy na lodach „U Anioła”. Na rowerach pokonaliśmy ponad 10 kilometrów i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

Akordeon od podszewki

13 czerwca 2018 uczniowie szkoły w Żędowicach poznali teoretycznie i praktycznie tajniki akordeonu. Gościliśmy trzech wspaniałych muzyków - pana Dariusza Kownackego wraz ze swoimi uczniami Grzegorzem Kuryło oraz Lukasem Gogolem, zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Mam talent”. Nasi uczniowie z entuzjazmem przyjęli recital młodych akordeonistów prezentujących tajniki brzmienia instrumentu, możliwości techniczne oraz różnorodny repertuar solowy i zespołowy. Młodzież mogła również spróbować gry na akordeonie. Owacje na stojąco są przyczynkiem do organizowania podobnych lekcji muzyki w przyszłości.

 
 

GRATULACJE DLA KINGI

13 czerwca godz.1100 sala konferencyjna „Orła Białego” Urzędu Marszałkowskiego w Opolu zapełnia się młodymi ludźmi. Wśród nich jest uczennica naszej szkoły Kinga Marek zaproszona na podsumowanie Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” podczas, którego wręczone zostały wyróżnienia i nagrody laureatom tegoż konkursu w woj. opolskim w 2018 r. Praca Kingi zatytułowana „Cudze chwalicie, swego nie znacie… Żędowice moja wieś” pisana pod kierunkiem Eryki Kubicy zajęła II miejsce w kategorii indywidualnej szkół podstawowych na etapie wojewódzkim. Kindze gratulujemy i zachęcamy do pisania następnych prac przynoszących satysfakcję i zadowolenie.

RAJD NA SZCZYT BŁATNI

„Kiedy w piątek słońce świeci, Serce mi do góry wzlata, że w sobotę wezmę plecak w podróż do mojego świata”… Tym światem w sobotę 09 czerwca dla 6 uczennic naszej szkoły i Eryki Kubicy była Błatnia, jeden ze szczytów Beskidu Śląskiego. Słońce świeciło, ptaszki śpiewały, a turyści w pocie czoła podążali do celu. Zdobywanie okazało się fajne choć trudne i męczące o czym może świadczyć wypowiedź jednej z uczestniczek „Ja naprawdę nie rozumiem tych himalaistów”. Wszyscy choć zmęczeni dotarli do Rancza pod Błatnią, gdzie czekał na nich smaczny obiad, po którym wyruszyli w drogę powrotną. Tę w przeciwieństwie do poprzedniej pokonywali w strugach ulewnego deszczu, który towarzyszył im do końca wędrówki. Nasi młodzi turyści spisali się na medal. Myślę, że przeszli swój chrzest bojowy i będą dalej wędrować po górach i zdobywać kolejne szczyty, czego życzę.

NOC W SZKOLE KLASY III

W dniu 8-9.06.2018r. spędziliśmy swoją pierwszą ,,nockę w szkole”. Byliśmy bardzo zdenerwowani, ale jednocześnie szczęśliwi. Jak to będzie bez rodziców??? Było super!!! Bardzo chcielibyśmy jeszcze kiedyś to powtórzyć.

Pociągiem do Opola

W czwartek 7 czerwca uczniowie klasy 7 udali się na wycieczkę do Opola. Swoją wizytę w stolicy województwa rozpoczęliśmy od wykładu na Uniwersytecie Opolskim pt. „Fizyka na rowerze”. Dowiedzieliśmy się, że ten inteligentny jednoślad liczy już sobie 200 lat! Następnie swoje kroki skierowaliśmy do Ogrodu Zoologicznego, gdzie podziwialiśmy smukłe pływaczki–foki, zupełnie niegroźne, bo senne, wilki, ruchliwe surykatki i wielu innych mieszkańców tego niesamowitego miejsca. Kolejnym punktem programu był godzinny rejs statkiem Opolanin po Odrze. Muskani wiatrem, pod bezchmurnym niebem, oddawaliśmy się słodkiemu lenistwu. Później po sutym posiłku, zwolennicy naleśników, w Restauracji Manekim, a pizzy, w Pizzerii Hut udaliśmy do Kina Helios na Gwiezdne wojny. Cali i zdrowi wróciliśmy do Zawadzkiego o godz.19.47.

XXIV GMINNY KONKURS CZYTELNICZY

      Każdego roku w Szkole Podstawowej w Żędowicach organizowany jest Gminny Konkurs Czytelniczy. Ma on na celu budzenie zainteresowań czytelniczych, propagowanie aktywności i kultury czytelniczej oraz badanie poziomu czytelnictwa dzieci w młodszym wieku szkolnym. W tym roku odbył się już 24 taki konkurs. Brali w nim udział uczniowie klas I – III z całej naszej gminy. Tegoroczny konkurs odbył się 5 czerwca, a swoją obecnością zaszczycili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Kielczy wraz ze swoimi opiekunami. W konkursie brało udział 23 uczniów. Zasady konkursu były proste – należało znać treść oraz autorów książek wchodzących w kanon lektur klas najmłodszych.

Miejsce pierwsze w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Martyna Skorzycka – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Agata Nowosielska – Szkoła Podstawowa w Żędowicach

                 Paweł Dusza - Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa III – Jakub Nawrot - Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem 

Miejsce drugie w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Laura Kopyra – Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Klasa II – Malwina Kulik - Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Klasa III –Bartłomiej Dziuba – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Miejsce trzecie w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Lena Zajączkowska – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Mariusz Koschella – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa III – Oliwia Janoszka - Szkoła Podstawowa w Żędowicach

     Nagrody, które otrzymali laureaci konkursu ufundowała Społeczna Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Żędowicach.

Gminny Konkurs Czytelniczy przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Żędowicach: Krystyna Grabińska, Małgorzata Jeruszka, Bożena Michalik, Beata Śmich.

WYCIECZKA KLASY IVA, IVB, V DO STOLICY NASZEGO WOJEWÓDZTWA

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy już o 8.30 spotykając się na dworcu PKP w Zawadzkiem, skąd pociągiem wyruszyliśmy do Opola. Pierwszym punktem programu było obejrzenie filmu Bella i Sebastian 3. Następnie zwiedzaliśmy miasto szlakiem opolskich zabytków. Widzieliśmy Budynek Muzeum Śląska Opolskiego, kościół „Na Górce”, fontannę na placu Daszyńskiego, Wieżę Piastowską, zielony mostek. Na opolskim rynku czekała na nas festiwalowa niespodzianka - akcja „ Nakręć się na muzykę”. Wyjątkowa muzyczna instalacja, która zachęcała do ruchu i uprawiania sportu z muzyką i piosenką w tle. Ta akcja bardzo nam przypadła do gustu. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki, w którym przenieśliśmy się w czasie od początku Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki aż do współczesności. Można było również "przymierzyć" (multimedialnie) stroje, w których występowali artyści podczas festiwalów oraz w specjalnym studiu nagraniowym nagrać swoją wersję znanego polskiego utworu. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Żędowic.

Konkurs o Tytuł Szkolnego Masterchefa 2018 odbył się pod hasłem ,,Wiem co jem" i był elementem programu profilaktycznego propagującego zdrowe odżywianie ,,Trzymaj formę ". Jak zawsze cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Do rywalizacji przystąpiło 43 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników było przygotowanie zdrowej kanapki lub przekąski. Inwencja uczniów była imponująca. Największe uznanie jury w kategorii klas młodszych zdobyli uczniowie: Marcel Kopyra (miejsce l), Kamil Kamiński (miejsce Il), Laura Kopyra, Emilia Swoboda, Błażej Langer (miejsce lll). W kategorii klas starszych wyróżnili się: W. Zielonka, Vanessa Pilarczyk (l miejsce), Weronika Kozioł, Colin Pol (ll miejsce), Izabela Nawrot, Paulina Koch ( lll miejsce). Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności i kulinarnej wyobraźni.

V SPOTKANIA Z FOLKLOREM

         W niedzielę 2 czerwca 2018 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, zaprosili wszystkich chętnych na kolejny koncert pt. ” Spotkania z folklorem”. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Mamy nadzieję, że nasze występy podobały się i wzbudziły szczery uśmiech na twarzy. Dziękujemy wszystkim wykonawcą, a w szczególności naszym absolwentom, którzy swoim talentem podzieli się z nami.

Miasto partnerskie Dubnica nad Wagiem w Słowacji było organizatorem Olimpiady Sportowej pod nazwą Wyszehradzkie Gry Sportowe. Do udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu zaproszono sportowców z Zawadzkiego, Otrokovic (Czechy), Dubnicy nad Wagiem i Vacu (Węgry). W zmaganiach sportowych udział wzięło 120 zawodników, którzy rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych i grach drużynowych. Naszą szkołę po wcześniejszym zakwalifikowaniu się reprezentowali: Fabian Stasz, Piotr Ludwig, Emilia Świerzy i Natalia Rzepczyk. Cała czwórka zaprezentowała się wspaniale. Fabian Stasz zajął I miejsce w sztafecie 4 x 60m i IV miejsce w biegu na 150m Piotr Ludwig zajął V miejsce w skoku wzwyż Natalia Rzepczyk zajęła III miejsce w grze drużynowej „Wybijana” Emilia Świerzy – niestety w trakcie zawodów doznała urazu stopy Organizatorzy olimpiady zadbali również o to, by podczas kilkudniowego pobytu młodzi sportowcy, zwiedzili najciekawsze miejsca w mieście i okolicy m. in. muzeum i grotę w Dubnicy, zamek w Trenczynie. Wyjazd był też okazją do udziału w ciekawych grach i zabawach integracyjnych. Uczestnicy wrócili o domu pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

 

29.05.2018r. uczennica naszej szkoły -Aleksandra Szaton została laureatka XVI Powiatowej Olimpiady Matematycznej w Jemielnicy.
Brawa dla Oli !!!!

29 czerwca 2018 r. w Strzelcach Opolskich rozegrano grę edukacyjną pod tytułem „MIEJSKA GRA ULICZNA W STOLICY POWIATU STRZELECKIEGO”, której Organizatorem jest Zarząd Powiatu Strzeleckiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Waldemar Gaida Członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego wszystkim graczom życzył powodzenia podczas oficjalnego rozpoczęcia Gry. Celem gry jest poszerzenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości wśród uczniów szkół powiatu strzeleckiego. Uczestnicy musieli dotrzeć do różnych miejsc w Strzelcach i rozwiązać określone zadania. Jednym z takich miejsc, do których musiały dotrzeć zespoły graczy było Starostwo, a pytania na które musieli odpowiedzieć brzmiały:
1. Jak nazywa się Starosta Strzelecki?
2. Jaki tytuł otrzymał Starosta w maju 2018 roku i za jakie dokonania?
3. Jakie funkcje pełnił pan Waldemar Gaida w Powiecie Strzeleckim w latach 1999-2018?
4. Odwiedź Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta – otrzymasz tam pytania dotyczące praw Konsumenta (rozwiąż test)
5. Zrób zdjęcie swojego zespołu z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta i wyślij.
Naszą szkołę reprezentowali: Adam Koźlik, Jakub Biwo i Jakub Ludwig. Chłopaki spisali się super zdobywając III MIEJSCE.
Na zakończenie organizatorzy zorganizowali jeszcze jedną grę edukacyjną, w której uczestnicy zdobywali pierwsze szlify jako przedsiębiorcy wytwarzający określone produkty. Korzystając z zasad gospodarki rynkowej i marketingu mogli stworzyć swoją firmę przynoszącą spore zyski. Oby w przyszłości przełożyło się to na prawdziwe pieniądze.

   W dniu 25 maja klasy I –III udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Celem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie poznali historię górniczego regionu, spacerowali podziemnymi korytarzami, podziwiali wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka, płynęli łodziami. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Dopełnieniem wrażeń było uczestnictwo w „lekcji żywej historii” w Kompleksie Zamkowym Tarnowice Stare. Zajęcia pt. „Rycerska przygoda” były prowadzone w zamkowych komnatach, w otoczeniu eksponatów, będących jednocześnie pomocami naukowymi. Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem.

W sobotę 19 maja 2018r. odbył się w naszej szkole festyn rodzinny "Mama, Tata i ja" zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy, którzy wykazali się swoimi umiejętnościami w żonglerce. Kolejni uczestnicy skakali na skakance, kręcili hula-hoopem bądź skakali przez linę. Nie zabrakło również konkurencji dla rodziców. Mamy wykazały się umiejętnością ubijania białek widelcem na czas i rozpoznawaniem zapachów, zaś tatusiowie obieraniem jabłek w celu uzyskania najdłuższej obierki. Całe rodziny wystartowały w quizie sprawdzającym wiedzę o Żędowicach. Rodzice zadbali również, o to, by nikt nie poczuł się głodny. Wszyscy delektowali się smakowitymi kiełbaskami z grilla oraz wspaniałym ciastami. W trakcie trwania zawodów i biesiadowania uczniowie z poszczególnych klas na „Pchlim targu” handlowali byle czym. Można było nabyć za jedyne 15 zł eleganckie , nieużywane buty! Nie zabrakło również salonu piękności, w którym uczennice klasy 3 gimnazjum oferowały odważnym urocze tatuaże. Uczestnicy wszystkich konkurencji zostali oczywiście nagrodzeni dyplomami i upominkami. Festyn rodzinny okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób udało się zorganizować radosną, integrująca małych i dużych imprezę. WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ DZIĘKUJEMY !!!

W dniach 14 – 15 maja 2018 roku uczniowie klasy VI wzięli udział w wycieczce do Ojcowa i Krakowa. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc. W pierwszym dniu wędrowaliśmy Doliną Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. Zobaczyliśmy m. in. Bramę Krakowską, Jaskinię Łokietka, ruiny zamku w Ojcowie, Maczugę Herkulesa, zamek w Pieskowej Skale oraz nowoczesne Muzeum Przyrodnicze. Następny dzień przeznaczony był na Kraków i jego zabytki: Wawel, Muzeum Katedralne, Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan i Collegium Maius. Wszystkich zachwyciły zajęcia edukacyjne w „Wioskach Świata”, gdzie można było zobaczyć domy z różnych kontynentów – igloo, jurtę, tipi, dom inkaski, a nawet wejść i na chwilę zamieszkać w slumsach. Mogliśmy się naocznie przekonać, że warunki życia ludzi na świecie nie zawsze są takie same… W ostatnim dniu wycieczki zawitaliśmy do Łagiewnik, gdzie zobaczyliśmy Świątynię Miłosierdzia Bożego oraz poznaliśmy historię życia świętej siostry Faustyny. Był czas na chwilę modlitwy. Następnie udaliśmy się do Inwałdu, gdzie w Parku Miniatur poznaliśmy najciekawsze zabytki świata, a potem oddaliśmy się szalonej rozrywce / karuzele, tor samochodowy, kino 5D/. Wycieczka dostarczyła nam wspaniałych wrażeń. Warto podróżować!

OTOZ ANIMALS Inspektorat Lubliniec to organizacja, której szczególnie bliski jest los bezpańskich i krzywdzonych zwierząt. Dzisiaj odwiedziła naszą szkołę inspektor Magdalena Ziółek. Opowiadała nam o poruszających historiach ratowanych zwierząt oraz o tym jak właściwie dbać o psy. Podczas spotkania przekazaliśmy na rzecz schroniska karmę dla psów zakupioną za dobrowolne datki od uczniów i pracowników szkoły oraz przyniesioną przez uczniów. W przeprowadzonej zbiórce pieniędzy udało się zebrać kwotę 283,93. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, mamy nadzieję, że zakupiona przez nas karma sprawi psiakom radość.

Rowery mamy więc z nich korzystamy. Tak mogliby powiedzieć uczniowie klas IV – VII, którzy dnia 12.05.2018r. pod opieką pani Edyty Koronczok, pani Agaty Spałek i pani Marii Miszczyk pięknie ukwiecionymi ścieżkami Doliny Małej Panwi zmierzali do celu jakim był „Regolowiec”, by w ten sposób uczcić 100 lecie Niepodległości Polski oraz poznawać historię regionu i rozwoju hutnictwa na naszym terenie. Zarówno humory jak i pogoda dopisywały. Ale, by było co wspominać figiel spłatał rower pani Agaty Spałek. Turyści radzą sobie w każdej sytuacji, takiej też. Telefony w ruch i z pomocą przybył serwis, czyli pan Jerzy Koronczok pod eskortą którego pokonaliśmy zawadczańskie rondo i bezpiecznie wróciliśmy do Żędowic.

W tym roku nasz Szkolny Konkurs Recytatorski związany był ze Świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i nosił tytuł „W prezencie dla Polski”. Wzięło w nim udział 35 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczestnicy przygotowali dla Polski najpiękniejsze wiersze – te, które im się najbardziej podobają. Usłyszeliśmy między innymi utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza czy Edwarda Stachury. Były chwile śmiechu, wzruszeń i refleksji… Publiczności bardzo spodobał się występ Mateusza Imiełowskiego, który zaprezentował rapową wersję utworu „Konstytucja 3 Maja” autorstwa swojego taty. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Piękna scenografia w barwach bieli i czerwieni podkreślała patriotyczny charakter uroczystości, a w atmosferę towarzyszącą czasom podpisywania Konstytucji 3 Maja wprowadził uczniów krótki film. Jury przyznało następujące miejsca:

• W kategorii klas I – III I miejsce – Martyna Klyssek,  II miejsce – Agata Nowosielska, Lena Zientek,  III miejsce – Jakub Marek

• W kategorii klas IV – VI I miejsce – Izabela Nawrot, II miejsce – Agnieszka Jendrysik, III miejsce – Natalia Mrohs, Wyróżnienie - Olivia Labus, Kinga Marek

 • W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce – Kamil Kopyra, II miejsce – Olivia Kopyra, III miejsce – Martyna Cytacka, Marcel Pluder, Wyróżnienie – Mateusz Imiełowski. 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a każdy z uczestników – słodką niespodziankę. Na zakończenie wszyscy uczniowie naszej szkoły, ubrani w białe i czerwone koszulki, utworzyli na placu szkolnym biało – czerwoną flagę Polski.

W dniach 8-9 maja uczniowie PSP uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, przyrodniczo - matematycznych. Castoramie w Opolu. Poznaliśmy sposób siania bazylii i lubczyku.  BYŁO SUPER.

27 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół w Izbicku odbył się 25. Jubileuszowy Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Konkurs zgromadził przedszkolaków, uczniów ze szkół podstawowych, młodzież z gimnazjów, szkół średnich i dorosłych. Naszą szkołę reprezentowało 23 uczestników: 2 zespoły i 3 gimnazjalistów, którzy wygłosili monologi. Uczniowie klasy 7 zdobyli I miejsce za scenkę „U doktora”, zaś Antonina Kuś z kl.3 gimnazjum otrzymała nagrodę za miejsce IV. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku. Od tego czasu obchodzony jest w naszym kraju co roku. My także uczciliśmy dzisiaj to święto. Uczniowie klas młodszych przygotowali apel, którego celem było przybliżenie problemów współczesnej ekologii i edukacja w zakresie codziennych zachowań proekologicznych. Mamy nadzieję, że wydarzenie to, dzięki swej formie i przekazanej treści, przekonało uczestników, że każdy ma wpływ na stan środowiska naturalnego i może prostymi, niewymagającymi dużych nakładów sił i środków sposobami zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. A środowisko się zrewanżuje – w tym lub w następnym pokoleniu.

Dla uczniów klasy trzeciej gimnazjum udział w ,,Drzwiach Otwartych" był okazją do zapoznania się z ofertą kształcenia szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Zawadzkiem i Strzelcach Op. Dziękujemy nauczycielom, uczniom goszczących nas placówek oraz Starostwu Powiatowemu za organizację tej ciekawej imprezy

 

W sobotę 14 marca 2018 r. na scenie Strzeleckiego Domu Kultury kolejny raz rozdano Laury Ziemi Strzeleckiej. Wśród laureatów znalazł się Jakub Ludwig, uczeń klasy III gimnazjum naszej szkoły. Jakub otrzymał Laura Ziemi Strzeleckiej dla Najlepszego Gimnazjalisty. Serdecznie gratulujemy!

W Żędowickiej szkole zakończyła się wiosenna seria warsztatów tanecznych. Zajęcia z Panią Zofią Czechlewską przeznaczone były dla dwóch grup Zespołu „Żędowianie”, które poznały wiązanki tańców cieszyńskich i krakowskich. Mamy nadzieję, że te wyczerpujące zajęcia zaowocują pięknym, nowym programem, który niebawem zaprezentujemy naszej publiczności. Nowością były warsztaty z Panią Barbarą Królicką, która pokazała naszej młodzieży zupełnie inny rodzaj tańca. Zainteresowane osoby mogły spróbować swoich sił ucząc się podstawy tańca jezzowego i kabaretowego. Jesteśmy przekonani , że dzięki takim zajęciom wielu młodych ludzi odkryło swoje ukryte talenty.

 

10 kwietnia 2018 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich odbył się etap powiatowy Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Bartek Kozub zdobył w nim III miejsce /po części teoretycznej był drugi/. 18 maja odbędzie się uroczysta gala gdzie Bartek odbierze nagrody. Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy powodzenia na dalszych konkursach strażackich.

 

 Nasze uczennice to znakomite kroszonkarki!!! Udowodniły to, zdobywając czołowe miejsca w XXVII Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2018”. Emilia Trzasko i Wiktoria Pustelnik – Kura zajęły w tym konkursie I miejsce, Alicja Mrochen – II miejsce, a Emilia Kozub zdobyła wyróżnienie. Uroczyste rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w niedzielę Palmową w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

25 marca 2018 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzkiem odbył się etap gminy Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Bartek Kozub zdobył w nim I miejsce, a Adam Ochwat III. Tym samym zdobyli sobie prawo udziału w następnym powiatowym etapie konkursu. Miło nam było również było z powodu Kamila Labusa, który otrzymał wyróżnienie.  Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy powodzenia na dalszych etapach.

23 marca w PSP w Żędowicach odbył się XXI Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. W tegorocznej edycji konkursu uczniowie szkoły podstawowej przedstawiali scenki rodzajowe. Dowiedzieliśmy się m.in., jak w obliczu trudnej sytuacji w służbie zdrowia radzić sobie z różnymi schorzeniami. Mieliśmy również okazję przypomnieć sobie żędowicką legendę o Kołotajchu lub o zmorze, która uprzykrzała ludziom życie. Natomiast uczniowie z PSP z Zawadzkiego zaprezentowali portret psychologiczny kobiety „i do tańca i do różańca”. Gimnazjaliści zaś w swoich monologach poruszali głównie temat im bliski, a mianowicie „jaki fach wybrać, coby dużo zarobić, ale sie niy narobić”. Jury w składzie: Regina Badura, Urszula Piekacz i Anton Zyzik ustaliło, że na Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku, w kategorii występów indywidualnych, naszą gminę będą reprezentowali: Antonina Kuś, Adam Koźlik i Tobiasz Spałek. Zaś scenki rodzajowe przedstawią: uczniowie kl.6 – „Żandowicka legenda o Kołotajchu”, uczniowie z PSP z Zawadzkiego-„Kobiyta je do tańca i do różańca” oraz grupa uczniów z kl.7- „U doktora”. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w Izbicku.

21 marca uczniowie klasy 7 i klas gimnazjalnych uczestniczyli w zabrzańskim Teatrze Nowym w spektaklu „Balladyna” wyreżyserowanym przez Ingmara Villqista. Reżyser w zaskakujący sposób przedstawił tragedię poszczególnych bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego. A to wszystko za sprawą sugestywnej gry aktorów, występujących w futurystycznych kostiumach, scenografii, której głównym elementem były rozpostarte siatki, oraz intrygującej gry świateł. Nie bez znaczenia była muzyka oddającą atmosferę tragicznych wydarzeń. Pomimo trudnego języka spektakl poruszył widzów, ale przede wszystkim zaskoczył współczesnym klimatem i wciąż aktualną problematyką dotyczącą miłości, winy i kary.

      Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w naszej szkole upłynął pod hasłem „Moja pasja-moją tarczą!”. Uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich zainteresowań i pasji. Sala gimnastyczna zamieniła się w centrum wystawiennicze i estradę artystyczną. Dekorację stanowiła galeria prac plastycznych i fotografii wykonanych przez uczniów. Swoje talenty prezentowali wokaliści, tancerze, sportowcy i muzycy. Podziwiać można było kolekcje: modeli pływających i latających, kroszonek, dinozaurów, gier komputerowych, komiksów, klocków lego, origami, bransoletek, kamieni, pamiątek z wakacji, magnesów, aniołków. Miłośnicy zwierząt prezentowali swoich ulubieńców. Działalność ZHR przybliżyła działająca w szkole drużyna harcerska. Występy urozmaicały przygotowane przez uczniów prezentacje. Swój udział w imprezie miała publiczność, która brawami i wspólną zabawą doceniła wszystkich występujących.

13 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Kielczy, odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Kroszonkarski „Ale jajo”. W dwugodzinnych zmaganiach zmierzyły się młode kroszonkarki z naszej szkoły, które przygotowała do konkursu pani Urszula Piekacz.
W kategorii klas I-III :
I miejsce- Emilia Swoboda
II miejsce- Emilia Kozub

W kategorii klas IV-VII:
I miejsce Alicja Mrochen
II miejsce Emilia Trzasko
III miejsce Kinga Glogaza
Wyróżnienie w konkursie otrzymały: Weronika Zielonka i Wiktoria Pustelnik Kura
Gratulujemy

9 marca, 36 osobowa grupa uczniów klas I-III, Publicznej Szkoły Podstawowej w Żędowicach, brała udział w „Otwartej próbie generalnej” Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod batutą Pani Moniki Wolińskiej, która prowadzi aktywną działalność koncertową na scenach całego świata. Podziwialiśmy występ Szymona Krzeszowca- cenionego skrzypka, rewelacyjnego solisty- obdarzonego wyobraźnią i pomysłowością. Mieliśmy okazję usłyszeć „Poemat symfoniczny Don Quichotte” i „Koncert skrzypcowy op.70”.Zajęcia w filharmonii to ciekawa forma obcowania z muzyką klasyczną.

6 marca uczniowie klas czwartych znaleźli się w magicznym świecie Pana Kleksa, a to za sprawą spektaklu, który obejrzeli w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Widowisko, będące adaptacją utworu Jana Brzechwy, zachwycało muzyką, scenografią oraz wspaniałą grą aktorów, którzy w mistrzowski sposób ożywiali lalki. Był śpiew, taniec, projekcje multimedialne, teatr cieni, kolorowe rekwizyty i piękne lalki – wszystko to pozwoliło nam na chwilę zapomnieć o realnym świecie. Daliśmy się ponieść magii teatru…

6 marca uczniowie klas czwartych znaleźli się w magicznym świecie Pana Kleksa, a to za sprawą spektaklu, który obejrzeli w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Widowisko, będące adaptacją utworu Jana Brzechwy, zachwycało muzyką, scenografią oraz wspaniałą grą aktorów, którzy w mistrzowski sposób ożywiali lalki. Był śpiew, taniec, projekcje multimedialne, teatr cieni, kolorowe rekwizyty i piękne lalki – wszystko to pozwoliło nam na chwilę zapomnieć o realnym świecie. Daliśmy się ponieść magii teatru…

To już XXVII Konkurs Plastyki Obrzędowej ,,Kroszonki Opolskie 2018". W tegorocznym konkursie reprezentowały naszą szkołę Wiktoria Pustelnik- Kura, Weronika Zielonka, Ala Mrochen, Emilka Kozub i Emilka Trzasko. Celem konkursu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji regionalnej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych. Zadaniem uczestników było własnoręcznie wykonanie ozdobienia jajka tradycyjną techniką zdobniczą. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru: pisanie woskiem, drapanie, trawienie lub oklejanie. Nasze uczennice wybrały zdobienie tradycyjna metodą rytowniczą.

V EDYCJA TARGÓW EDUKACYJNYCH OPOLE 2018

Udział w targach był okazją do zapoznania z ofertą edukacyjną szkół średnich i wyższych w naszym województwie. Spotkaniom z przedstawicielami szkół towarzyszyły warsztaty, prezentacje pokazy praktyczne i koncerty w wykonaniu uczniów i zaproszonych gości.

 

W poniedziałkowe popołudnie 26.02.2018 r. odbyły się tradycyjnie w naszej szkole gminne eliminacje konkursu recytatorskiego poezji niemieckiej „Jugend trägt Gedichte vor” . Pośród laureatów znaleźli się oczywiście nasi uczniowie: w kategorii szkoła podstawowa 3.miejsce zajął Kamil Kopyra z kl. VII, a w kategorii gimnazjum 1. miejsce wywalczyła Oliwia Kopyra z kl.3 gimnazjum, a 2. miejsce- uczennica kl.2 gimnazjum Julia Bryniowska. Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział.

W dniach 13 – 14.02. br. uczniowie klas młodszych Publicznej Szkoły Podstawowej w Żędowicach brali udział w cyklicznych warsztatach plastyczno-technicznych organizowanych przez Castoramę w Opolu. Zajęcia prowadzone były w ciekawej formie. Przygotowano profesjonalne stanowiska pracy. Dzieci korzystały z różnorodnych materiałów i życzliwej pomocy organizatorów. W efekcie powstały ciekawe kompozycje. Uczestnicy warsztatów w interesujący sposób spędzili dzień, każdy z nich wrócił do domu z własnoręcznie wykonaną pracą. Kolejny wyjazd zaplanowaliśmy w maju.

     Nie tylko dorośli obchodzą walentynki, to też wyjątkowy dzień dla starszych i młodszych uczniów. Tego dnia w naszej szkole panuje specjalny dress code – wszyscy uczniowie zakładają ubrania w kolorze czerwonym, dopuszczalny jest także róż i jego odcienie. Walentynkowe kolory goszczą nie tylko na ubraniach uczniów, również szkolny korytarz zostaje udekorowany w barwy zarezerwowane dla Dnia Zakochanych. Jak co roku czekają na uczniów walentynkowe atrakcje: poczta walentynkowa, makijaż walentynkowy, koncert życzeń. Klasa „IV a” zadedykowała wykonanie utworu „ Kamień z napisem love” wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Można było także wziąć udział konkursie „Taniec na gazecie”.Ten dzień upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni, a szkolne walentynki zakończyliśmy wspólną zabawą.

Ferie w Ognisku Środowiskowym

      W pierwszym tygodniu ferii uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez wychowawców Ogniska Środowiskowego.  Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był bal karnawałowy, wyjazd na basen do Strzelec Opolskich, zabawa w Wesołym Miasteczku w Lublińcu oraz w kręgielni Oaza w Zawadzkiem. W ostatnim dniu obejrzeliśmy przygody rezolutnego niedźwiadka Paddingtona w Kinie Karolinka w Lublińcu. Zainteresowanie ofertą zajęć było ogromne.

W związku ze zbliżającymi się feriami 10 stycznia 2018 r. w PSP w Żędowicach gościliśmy funkcjonariusza Policji. Głównym celem spotkania  było zapewnienie  bezpiecznego spędzania czasu wolnego uczniom, którzy będą uczestniczyć w zorganizowanych formach wypoczynku zimowego, jak i tym, którzy pozostaną w miejscu zamieszkania.

 Dziękujemy za  cenne rady!

 

Okres Świąt Bożego Narodzenia to taki czas, w którym każdy z nas otwiera swoje serce na potrzeby innych, dlatego też uczniowie naszej szkoły kolejny raz zorganizowali zbiórkę darów dla domu pomocy „Barka”.  Całą akcję przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy III gimnazjum. Oni również przekazali zebrane dary podopiecznym ks. Józefa Krawca.

W imieniu mieszkańców „Barki” oraz organizatorów akcji wszystkim,  którzy odpowiedzieli na nasz apel serdecznie dziękujemy.

 

    6 grudnia jest zawsze wyczekiwanym dniem przez dzieci, młodzież i dorosłych. Dlaczego? Wszyscy czekają na świętego Mikołaja i nikt się nie zastanawia czy był grzeczny, czy też nie! W Naszej szkole już od rana panowała świąteczna atmosfera. Zadbali o to wszyscy, którzy w tym dniu założyli mikołajkowe czapeczki. Nie zabrakło także słodkich upominków od samego Mikołaja, który wraz ze swoimi pomocnikami odwiedzał i umilał czas wszystkim uczniom i nauczycielom. To był kolejny wyjątkowy dzień w naszej szkole.
Dziękujemy święty Mikołaju ….!

      Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, został zorganizowany wyjazd do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. W piątkowe popołudnie 45 osobowa grupa dzieci miała możliwość korzystania ze wszelkich atrakcji na basenie, a przede wszystkim aktywnie spędziła czas wolny. Wycieczka i czas spędzony w wodzie dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele radości i korzyści zdrowotnych

                                                                                                                                                              29.11.2017

 

 25 listopada w Łubniańskim Ośrodku Kultury odbyła się gala wręczenia nagród w Konkursie Literackim „Ze Śląskiem na ty”. Nasza uczennica, Kinga Marek, zdobyła w tym konkursie wyróżnienie. Kinga napisała pracę pt. „Mojoł Familioł”, w której pięknie napisała o swojej rodzinie, a historie rodzinne zilustrowała licznymi zdjęciami wyszukanymi w domowym archiwum. Opowiedziała też o pamiątkach rodzinnych, które w jej domu są pieczołowicie  przechowywane. Praca Kingi została dostrzeżona wśród 150 innych prac. Gratulujemy

Razem pomagamy !                                                                                        26.11.2017

    Pod tym hasłem 26 listopada 2017 r. w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbył się Koncert Charytatywny dla Marii Marek i Miriam Dudy. Dziewczynki są bardzo chore, ich pielęgnacja, leczenie i rehabilitacja wymagają bezgranicznej miłości i poświęcenia ze strony rodziny oraz pracowników służby zdrowia. Potrzebne są też pieniądze. Dużo pieniędzy! Publiczna Szkoła Podstawowa w Żędowicach oraz nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły podjęły się zadania zgromadzenia części funduszy na rzecz dziewczynek. I zrobiliśmy to! Udało się! Zebraliśmy 10 815, 55 zł! W realizacji  tego szczytnego  celu pomogło nam wiele osób, firm i instytucji. Dziękujemy:

- Uczniom PSP w Żędowicach,

- Absolwentkom ZSG w Żędowicach: Natalii Świerc, Bernadecie Zyzik , Wiktorii Lechowicz,

- Zespołowi Tańca Ludowego Żędowianie,

- Zespołowi Sztalkapa i Road Rock,

- Uczniom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem: Gabrieli Werner i Fabianowi Kozuchowi oraz uczennicom z klasy II z za przygotowanie poczęstunku,

- Marzenie Rakowskiej i Katarzynie Świderskiej,

- Izabeli Karaś z PSP z Kielczy,

- harcerkom z Zawadczańskiej Drużyny Harcerek  im. Joanny Skwarczyńskiej Szarotki,

- Drukarni Sil Veg Druk z Lublińca,

- Pracownikom GOSiT

oraz wszystkim darczyńcom, którzy przybyli na nasz koncert.

Pod takim tytułem klasa IVa realizowała projekt propagujący zdrowe odżywianie. Uczniowie zostali zapoznani z piramidą żywienia, a następnie sami w grupach  przygotowali zdrowe i różnorodne przekąski. Ostatnim etapem projektu była prezentacja i wspólna degustacja przygotowanych pyszności.

 

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie poczęstunku.

Dnia 14 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający ważną rocznicę w dziejach Polski - Odzyskanie Niepodległości . Część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy II gimnazjum była prawdziwą lekcją historii, wprowadziła w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, ukazała również ducha narodu polskiego ,który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Uczniowie podkreślili również, że wolność i niepodległość raz osiągnięta nie jest trwałym elementem, tylko czymś, o co należy dbać i co trzeba pielęgnować .

WYGRANA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ


Dnia 13.11.2017r. w hali sportowej w Zawadzkiem odbył się turniej eliminacji gminnych w halowej piłce nożnej. Drużyna PSP Żędowice w składzie: Kewin Koch, Oskar Wajrauch, Mateusz Guzy, Jakub Ludwig, Adam Ochwat, Bartłomiej Kozub, Damian Marszałek, Pascal Duda, zaprezentowała się bardzo dobrze. Wygrywając turniej, zapewniła sobie awans do eliminacji powiatowych, które odbędą się 15.11.2017r. w Strzelcach Opolskich.
Trzymamy kciuki za naszych zawodników, aby dotarli do finału wojewódzkiego.
 

      Dnia 7 listopada 2017 r. uczniowie klasy 7 mieli okazję obejrzeć w Teatrze Nowym w Zabrzu II cz. ”Dziadów”-spektakl przygotowany przez Irenę Jun i Jerzego Kalinę. Za sprawą zabrzańskich aktorów uczestniczyliśmy w niezwykłym obrzędzie, w którym żywi nawiązują kontakt z umarłymi. Duchy i widma próbowali przestrzec nas przed najczęstszymi i najcięższymi grzechami, jakie popełnia człowiek. Próbowali uświadomić nam, że wina musi być okupiona karą, która w zależności od popełnionego czynu może być cięższa lub lżejsza. Na uwagę zasługuje mroczna, niezwykle sugestywna scenografia i przejmująca muzyka. Przedstawienie skłania do myślenia……

Polecamy!

30 października uczniowie klasy V i VI obejrzeli w Teatrze Miejskim w Gliwicach spektakl pt. Niezwykły lot pilota Pirxa. Sztuka, oparta na motywach opowiadań Stanisława Lema,  była teatralnym zaproszeniem w Kosmos. Widzowie wyposażeni w „maski tlenowe” towarzyszyli Pirxowi w locie egzaminacyjnym, przeżywając wraz z nim przygody i żywo reagując na różne nieprzewidziane sytuacje. Na uwagę zasługiwała wspaniała gra aktorska oraz bogata scenografia, w której wykorzystano tradycyjne i nowatorskie środki wyrazu, m.in. lalki i multimedia /wirtualna podróż w przestrzeni kosmicznej/. Pilot Pirx dzięki takiej publiczności oczywiście zdał egzamin, a wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w locie oraz pamiątkowe plakietki. Warto było obejrzeć ten spektakl!

ŚWIĘTO DRZEWA                                                                                                                                         12.10.2017

ŚWIĘTO DRZEWA

12 października 2017 r. na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno Turystycznej  w leśnictwie  Dębie obchodzono Święto  Drzewa. Uczniowie naszej szkoły brali w nim udział. Już kolejne drzewo posadzone przez naszych  uczniów w Leśnym Parku im. Zasłużonych Leśników  Nadleśnictwa Zawadzkie zasili tamtejszy drzewostan.

 

       „Słowa mają moc. Jak nie nienawidzić w sieci”                                                                                   03.10.2017

„Słowa mają moc. Jak nie nienawidzić w sieci”. To nazwa kolejnych warsztatów dla uczniów naszej szkoły z udziałem psychologa. Tym razem były one poświęcone zjawisku hejtu w Internecie i problemom związanym z wzajemną komunikacją.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania                                                                                                         29.09.2017

             Dnia 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Dzień ten w naszej szkole obfitował w liczne wydarzenia czytelnicze, które miały na celu promocję czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz zapoznanie w ciekawy sposób dzieci i młodzieży z tekstami literackimi. Starsi uczniowie, czytali młodszym, nauczyciele- gimnazjalistom. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyły się następujące imprezy: W klasie I- uczennice klasy czwartej, czytały baśń „ Królowa Śniegu”. Na zakończenie dzieci zostały zachęcone do udziału w konkursie plastycznym i narysowania ilustracji do zaprezentowanego utworu. W klasie II- zaproszeni uczniowie klasy piątej czytali "Tomcia Paluszka", a zadaniem dzieci było wykonanie książki obrazkowej. W klasie III- uczennice klasy szóstej , czytały baśń "Królewna Śnieżka". Trzecioklasiści zostali zachęceni do wykonania plakatu zapraszającego na spektakl. W klasie IV - uczennice klasy siódmej, czytały opowiadanie Kasdepke " Zielona szkoła". Następnie odbyły się zajęcia, w trakcie których wykonano kartkę z pamiętnika do wysłuchanego tekstu. W klasie V- uczennice drugiej klasy gimnazjum, po mistrzowsku i z podziałem na role, zaprezentowały opowiadanie Kasdepke" Cyrkiel". Zadaniem słuchaczy była promocja zdrowego trybu życia. W klasie VI- uczniowie klasy trzeciej gimnazjum czytali opowiadanie" Zarozumiała marchewka" Kasdepke, a zadaniem słuchaczy było rozwinięcie zdania "Każdemu wolno marzyć". Uczniowie klasy VII, II i III gimnazjum wysłuchali "Małego Księcia" czytanego przez nauczycieli naszej szkoły. Otrzymali również zadanie domowe: "Podaj tytuły książek, jakie należy zakupić do szkolnej biblioteki".

                                                                                                                                     26.09.2017

26 września harcerki należące do Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego HOPR, przeprowadziły zajęcia z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów naszej szkoły. Wszyscy mieli okazję najpierw posłuchać, a później w praktyce na fantomach przećwiczyć sztuczne oddychanie, masaż serca oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Harcerki zapraszają zainteresowanych na swoje strony, na których można więcej się dowiedzieć o ich działalności: 1 Zawadczańska Drużyna Harcerek Polana im. Joanny Skwarczyńskiej "Szarotki" oraz 3 Zawadczańska Gromada Zuchenek ,,Leśne Skrzaty"

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE                                                                                                                         21.09.2017

      Dnia 21 września  odbyły się  Mistrzostwa Gminy  w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Żędowicach. Na starcie zawodów stanęło 66 najlepszych biegaczy ze szkół podstawowych i gimnazjów. Rywalizacja odbywała się w ośmiu biegach, z których po pięciu najlepszych zawodników kwalifikowało się do mistrzostw powiatu. Do powiatowych eliminacji, które odbędą się w Strzelcach Opolskich zakwalifikowało się 18 uczniów z naszej szkoły.

SZKOŁA PODSTAWOWA

KATEGORIA

IMIĘ NAZWISKO

ZAJĘTE MIEJSCE W GMINNYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

Klasa IV-V chłopcy  ( 1500 m)

Bruno Zyzik

V

Klasa VI chłopcy      ( 1500 m)

Fabian Stasz

V

Klasa VII chłopcy      ( 1500 m)

Patryk Koik

IV

 

Kamil Kopyra

V

Klasa IV-Vdziewczęta (1000m)

Patrycja Misiek

II

 

Agnieszka Jendrysik

III

 

Dominika Drewing

IV

Klasa VI dziewczęta( 1000 m)

Emilia Świerzy

II

 

Natalia Rzepczyk

III

Klasa VII dziewczęta  ( 1000 m)

Marta Ochwat

I

 

Natalia Spik

II

 

Stefania Wajrauch

III

 

Julia Drewing

IV

 

GIMNAZJUM

Klasa II  chłopcy ( 2000 m)

Bartłomiej Kozub

II

 

Adam Ochwat

III

Klasa III chłopcy ( 2000 m)

Mateusz Guzy

II

 

Jakub Ludwig

III

 

Kewin Koch

IV

Wszystkim gratulujemy!

Szesnastu uczniów naszej szkoły reprezentowało gminę Zawadzkie w Powiatowych Biegach Przełajowych organizowanych w Strzelcach Opolskich. Czterech z nich zakwalifikowało się do Wojewódzkich Biegów Przełajowych, są to: Emilia Świerzy, Marta Ochwat, Bartłomiej Kozub i Mateusz Guzy.
                                                                                                                                                          Gratulujemy !

 

W dniu 08.09.2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Żędowicach odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z Policjantami. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, ulicy, w szkole, w domu, właściwej reakcji na propozycje osób obcych. Uczniowie otrzymali odblaskowe opaski oraz pamiątkowe książeczki pt. „Pierwszaki: czyli jak uniknąć kłopotów w szkole i nie tylko”.

W dniu 4 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 7 uczniów, a ich wychowawcą została pani Małgorzata Jeruszka. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017                                                                     22-3.06.2017

        „Do mety przybywa się po to, by wyruszyć dalej”. Pod takim hasłem odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień tegorocznym absolwentom gimnazjum, którzy 22 czerwca przybyli do mety III etapu edukacyjnego. Wręczenia nagród i wyróżnień dokonała p. dyr. M. Kozioł w obecności burmistrza  Gminy Zawadzkie p. M. Stachowskiego, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz młodszych kolegów i koleżanek. Relacja z 9 letniego biegu, biegu po wiedzę, umiejętności i doświadczenie była okazją do podsumowań, zadumy i wspomnień. Emocje były ogromne, chwilom refleksji towarzyszyły łzy wzruszenia. Absolwenci żegnając szkołę kwiatami i piosenką podziękowali tym, których spotkali na edukacyjnych ścieżkach, tym którzy  wspierali ich w pokonywaniu barier i wybiegali z nimi na dalekie trasy oraz tym, którzy są jeszcze na trasie. Zarówno absolwenci jak i rodzice nie zapomnieli o wychowawczyni p. Eryce Kubicy dla, której przygotowali miłą, wzruszającą niespodziankę. Do szkoły wrócili jeszcze 23 czerwca, wrócili po najważniejsze,  świadectwa ukończenia gimnazjum.

Wyruszajcie na kolejne trasy, zdobywajcie następne mety, realizujcie swoje marzenia i cele.

Ciekawostka

Absolwenci dopiero co pożegnali się , a już zaplanowali kolejne wspólne spotkanie. 15 grudnia zamierzają zorganizować klasową wigilię. Życzymy powodzenia w realizacji.

  W dniu 23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca .

Wizyta u małej Marysi                                                                                                                               22.06.2017  

22 czerwca klasa I miała zajęcia w terenie. Byliśmy z wizytą u małej Marysi- siostrzyczki naszego kolegi Jakuba. Mama dziewczynki zrobiła nam niespodziankę – zaprosiła pszczelarza. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się wszystkiego co ważne i ciekawe o świecie pszczół i życiu pszczelarza. Mogliśmy zaobserwować pracę pszczół, poznać sposób pozyskiwania miodu i wziąć udział w degustacji. Pani Izo, Marysiu, dziękujemy za przepyszne babeczki i miłe przyjęcie. Panie Janku, dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody

 

Szkolny Konkurs Czytelniczy                                                                                                           20.06.2017   

                20 czerwca odbył się coroczny Szkolny Konkurs Czytelniczy. Uczestniczyło w nim 24 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Zawodnicy zmagali się z różnymi zadaniami konkursowymi. Kilka z nich musieli już przygotować wcześniej: nazwę grupy i zawołanie, scenkę z lektury w formie „pomnika” oraz lapbooki. W trakcie konkursu uczestnicy odpowiadali także na pytania, rozpoznawali cytaty, a także szukali tytułów  „z czymś” (np. z liczbą). Ta ostatnia konkurencja odbywała się przy udziale publiczności. Po  podliczeniu punktów okazało się, że zwyciężyła grupa „Akademia Czytelników”  (w składzie: Krzysztof Spik, Jakub Biwo, Tobiasz Spałek, Dominika Drewing, Daniel Guzy i Kamil Kopyra) przed „Ambitnymi bookreaderkami”, „Cenzorami” i „Tkwiącymi w książkach”. Członkowie jury byli pod wrażeniem szerokiej wiedzy oraz pomysłowości wszystkich uczestników konkursu. Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz  nagrody. Konkurs był jedną z  form propagowania czytelnictwa w naszej szkole.

     13 czerwca 2017r. uczniowie kl. II gimnazjum prezentowali efekty swoich prac nad projektami edukacyjnymi :,,Od ziarenka do bochenka", ,,Bookcrossing jako nowa forma popularyzowania czytelnictwa", ,,20-lecie Śląskiego Berania", ,,Świat czołgów".

"Poznajemy Ojcowiznę"                                                                                                                      12.06.2017

"Poznajemy Ojcowiznę" - Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy odbył sie po raz XXIV. Praca zatytułowana "Nasza Alma Mater" Wiktorii Lechowicz i Damiana Stasia zdobyła na etapie wojewódzkim w kategorii grupowej gimnazjum II miejsce , zaś praca Magdaleny Signus "Na rozstaju dróg - rysunki Magdaleny Signus" II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Prace pisane były pod kierunkiem Eryki Kubicy. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 12 czerwca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.

Na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego klasy IIIa i IIIb wyjechały na „Zielona Szkołę”. Wyjazd stał się okazją do poznania wybrzeża zachodniego, zwiedzenia Kołobrzegu ,  wspólnych zabaw i plażowania. Dla wielu był to pierwszy wyjazd bez rodziców, pierwsza podróż pociągiem i pierwsza wyprawa nad Bałtyk.  Uczniowie zwiedzili port, latarnię morską, molo, katedrę oraz Muzeum Minerałów i  Muzeum Oręża Polskiego.  Morskie klimaty dzieci poczuły podczas rejsu statkiem  i zabaw w pirackiej tawernie.  Czas wolny spędzały  na pływalni, długich spacerach brzegiem morza, szukaniu muszli i bursztynów.  Pobyt nad morzem dokumentowano w „Dzienniku Pokładowym”.  Dla najbliższych dzieciaki przywiozły dużo ciekawych opowieści i pamiątek.

    9 czerwca klasa I była na wycieczce rowerowej w Zawadzkiem. Pokonaliśmy trasę 6 kilometrów i dotarliśmy na działkę naszej wychowawczyni. Po zjedzeniu śniadania przygotowanego przez rodziców, obejrzeniu szklarni, rozpoczęła się lekcja przyrody- rozpoznawaliśmy warzywa rosnące w ogrodzie. Potem była lekcja wf-u i ćwiczenia na placu zabaw, a na koniec smaczne lody „ U Anioła”. Uśmiechnięci i opaleni wróciliśmy do szkoły.

Dzisiejszego dnia znów bawiliśmy się na całego!!! To wszystko z okazji Dnia Dziecka. Klasa 3 gimnazjum prowadziła lekcje w pozostałych klasach. Tańczyliśmy. Skakaliśmy. Doskonaliliśmy naszą znajomość języków obcych na różne sposoby. Ale to nie wszystko! Na innych godzinach odbywały się także rozgrywki sportowe dla poszczególnych klas. Cały dzień możemy zaliczyć do udanych i chętnie kiedyś to powtórzymy!!!

      Każdego roku w Szkole Podstawowej Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach organizowany jest Gminny Konkurs Czytelniczy. Ma on na celu budzenie zainteresowań czytelniczych, propagowanie aktywności i kultury czytelniczej oraz badanie poziomu czytelnictwa dzieci w młodszym wieku szkolnym. W tym roku odbył się już 23 taki konkurs. Brali w nim udział uczniowie klas I – III z całej naszej gminy.Tegoroczny konkurs odbył się 31 maja, a swoją obecnością zaszczycili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Kielczy wraz ze swoimi opiekunami. W konkursie brało udział 27 uczniów. Zasady konkursu były proste – należało znać treść oraz autorów książek wchodzących w kanon lektur klas najmłodszych. Walka była zacięta, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.

Miejsce pierwsze w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Martyna Klyssek – Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Klasa II – Hanna Pławszewska – Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Klasa III – Kinga Marek – Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Miejsce drugie w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Mariusz Korchella – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Aleksandra Szaton - Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Klasa III –Judyta Spałek – Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Miejsce trzecie w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Paweł Dusza – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Jakub Nawrot - Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa III –Mateusz Suda - Szkoła Podstawowa w Kielczy

 

     Nagrody, które otrzymali laureaci konkursu ufundowała Społeczna Rada Rodziców Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach.

Gminny Konkurs Czytelniczy przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

ZSG w Żędowicach: Krystyna Grabińska, Małgorzata Jeruszka, Beata Śmich i Bożena Michalik.

                                                                                                                                      31.05.2017

31 maja w klasach I-III przeprowadzono warsztaty promujące czytelnictwo wśród najmłodszych. Głośne czytanie książek ukrytych pod chustą animacyjną Klanza, rozmowy i dyskusje czytelnicze podejmowane przez uczniów, konkurs plastyczny, to tylko niektóre działania rozbudzające zainteresowania czytelnicze. Zresztą, zobaczcie sami….

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski                                                                                                             30.05.2017

„Wartości – życiowe drogowskazy” – pod takim hasłem odbył się tegoroczny Szkolny Konkurs Recytatorski.  Wzięło w nim udział 30 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W tym roku motywem przewodnim prezentowanych  utworów były wartości, którymi warto kierować się w życiu. Wiersze mówiły zatem o  miłości, przyjaźni, rodzinie, ojczyźnie, zdrowiu.   W tematykę wprowadziła wszystkich prezentacja multimedialna przygotowana przez Julię i Wiktorię Bryniowskie. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Recytatorzy pięknie interpretowali przygotowane utwory.  Szczególnie licznie wystąpili w nim uczniowie klas I – III, a jedna z uczestniczek, Martyna Pyttel, zaprezentowała nawet wiersz własnego autorstwa.

Po wysłuchaniu wszystkich recytacji  jury przyznało następujące miejsca:

·        W kategorii klas I – III

I miejsce – Kinga Marek,

II miejsce – Oliwia Labus, Martna Polaczkiewicz,

III miejsce – Hanna Płaszewska, Jasmine Duda, Lena Zientek, Natalia Zyzik, Judyta Spałek

·        W kategorii klas IV – VI

I miejsce –  Julia Gluck,

II miejsce – Weronika Kozioł,

III miejsce – Aleksandra Skoryk

·        W kategorii klas gimnazjalnych

I miejsce –  Wiktoria Lechowicz, Dominika Klyssek,

II miejsce – Martyna Pyttel.                      

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a każdy z uczestników – słodką niespodziankę. Gratulujemy!

 

 27 maja 2017 odbył się w naszej szkole festyn rodziny "Mama, Tata i ja". Organizatorami tej imprezy było "Stowarzyszenie Przyjaciół  Szkoły w Żędowicach" , "Stowarzyszenie  Kobiet Żędowickich" oraz Rada Rodziców działająca przy szkole. Oferowano wyśmienite jedzenie, doskonałe występy uczniów naszej szkoły i gości, liczne konkursy, zabawy oraz wiele niespodzianek i atrakcji.

 

        Zebranie klasowe, a właściwie spotkanie zorganizowane przez uczniów klasy III gimnazjum dla mam z okazji "Dnia Matki" - spotkanie było niespodzianką. Uczniowie przygotowywali je w tajemnicy przed rodzicami. Rodzice przybyli na zebranie klasowe, po którym zostali zaproszeni przez wychowawcę klasy na salę gimnastyczną. Mamy, które nie mogły być obecne dzielnie zastępowali ojcowie. Na sali czekali uczniowie, którzy w przedstawieniu "Mamo dzisiaj list do Ciebie piszę" wyrazili swoje podziękowanie, złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki. Mamy poczęstowane zostały również kawą i wypiekami swoich pociech, po czym zaproszone do wspólnych tańców bawiły się znakomicie.

Przez cały rok realizowany jest w szkole program „Trzymaj Formę” . Miesiąc maj przebiegał pod hasłem:
„KULINARNE DZIEŁA SZTUKI – JEMY RÓWNIEŻ OCZAMI”.Dnia 24 maja chętni uczniowie brali udział w SZKOLNYM MASTERCHEF – – JUNIOR. Zadaniem uczestnika było przygotowanie „smakowitego dzieła sztuki”, czyli najbardziej apetycznej kanapki lub przekąski. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów szkoły podstawowej.Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
W klasie pierwszej:
I miejsce – Martyna Klyssek
II miejsce – Agata Nowosielska
III miejsce – Maksymilian Ślęzok
W klasie drugiej:
I miejsce – Oliwia Janoszka
II miejsce – Tymoteusz Chłopecki
III miejsce – Patryk Kamiński
W klasie trzeciej:
I miejsce – Judyta Spałek
II miejsce – Philipp Płaszczyk
III miejsce –Colin Pol
W klasie czwartej:
I miejsce – Dominika Drewing
II miejsce – Marie Muschiol
III miejsce – Izabela Nawrot
Wyróżnienia przyznano: Paulinie Nowosielskiej, Aleksandrze Skoryk, Weronice Kozioł, Stefanii Wajrauch i Natalii Spik.
Konkurs przygotowały panie: B.Śmich, M.Miszczyk

LAUREAT POWIATOWEJ OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ                                                                  18.05.2017

    Dnia 18.05.2017 r. w Jemielnicy odbyła się XV Powiatowa Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas II i III szkół podstawowych. Celem olimpiady było wyłonienie najlepszego matematyka powiatu strzeleckiego. Uczniowie wszystkich szkół naszej gminy od kwietnia zmagali się z rozwiązywaniem zadań matematycznych na szczeblu szkolnym, aby zakwalifikować się do etapu gminnego. W I etapie – gminnym – naszą szkołę reprezentowali pod kierunkiem wychowawczyni Krystyny Grabińskiej  następujący uczniowie: Hanna Pławszewska, Aleksandra Szaton i Marcin Bartocha. Na szczeblu gminnym wyłoniono sześcioro uczniów, wśród których była uczennica Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach – Aleksandra Szaton. Uczennica reprezentowała naszą szkołę na olimpiadzie. Walka była zacięta, o zajęciu kolejnego miejsca decydował często 1 punkt lub nawet jego połowa. Nasza Aleksandra zajęła czwarte miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Wycieczka klasy I do Opola                                                                                                                     18.05.2017

    Uczniowie klasy I w dniu 18 maja 2017 roku, udali się pociągiem do Opola. Dla niektórych była to pierwsza podróż tym środkiem lokomocji. Celem wyprawy było zwiedzanie stolicy województwa oraz udział w spektaklu „Brzydkie kaczątko”. Wizyta w teatrze to niezapomniane przeżycie dla pierwszaków. Publiczność siedziała w środku magicznego pokoju, którego wszystkie ściany stają się światem za sprawą zjawiskowych animacji- filmowych i teatralnych. Gorąco polecamy. Potem obowiązkowe lody i powrót do domu. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni i już planujemy kolejną wyprawę.

   Gala wręczenia nagród laureatom konkursów religijnych                                                          18.05.2017

   18 maja 2017 r. w auli seminaryjnej w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów religijnych organizowanych przez Kurię Diecezjalna w Opolu. Galę rozpoczął ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego opolskiej Kurii, bajką o różowej krainie, która leżała za siedmioma różowymi górami, za siedmioma różowymi morzami i lasami. W tej krainie był jeden cudownie różowy dom, który wszystko miał w kolorze różu - dach, komin... I w środku w tym domu dosłownie wszystko było w kolorze różowym, również lustro. W środku na jednym z przeróżowych krzeseł siedział sobie całkiem zielony krasnoludek. I co jakiś czas, patrząc w lustro, powtarzał sobie: „Ja to chyba jestem z całkiem innej bajki”. Jaki jest sens tej opowieści. „Myślę, że dzisiaj spotykam tutaj właśnie takich zielonych krasnoludków. Wokół wszystko jest różowe, wszyscy są tacy sami, a wy jesteście inni, bo wy chcecie czegoś więcej. Jesteście ludźmi z pasją, robicie coś więcej, staracie się, uczycie, przygotowujecie, wykorzystujecie wasze talenty. Dlatego dzisiaj jesteście na finale finałów. Chcę życzyć wam, abyście potrafili pośród tego różowego świata być całkiem zielonymi krasnoludkami, żebyście zawsze chcieli czegoś więcej” życzył ks. Kostorz.

Tegoroczne rozdanie nagród było dla naszej szkoły niezwykle radosne, co zawdzięczamy Natalii Mrohs z klasy V oraz Olivii Turek z klasy III gimnazjum, które zostały tegorocznymi laureatkami Diecezjalnego Konkurs Wiedzy Religijnej ŻAK 2017 oraz GIMNAZJALISTA 2017. Finalistami zostali KAMIL KOPYRA z klasy VI oraz WIKTORIA LECHOWICZ z klasy III gimnazjum, którzy już wcześniej otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na uroczystości obecnym laureatom gratulowali biskup Rudolf Pierskała, wiceprezydent Opola Marcin Rol oraz opolski kurator oświaty Michał Siek, którzy wyrazili wdzięczność uczniom i katechetom za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowania do konkursów. My także gratulujemy wszystkim, a szczególnie naszej wspaniałej czwórce. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym nie zabraknie chętnych do udziału w konkursach.

Przegląd „Wiosenne Prezentacje”                                                                                                   12.05.2017                                               

W piątek 12 maja 2017 r w Strzeleckim Ośrodku Kultury odbył się kolejny przegląd pod hasłem „Wiosenne Prezentacje”. Po raz dziewiąty prezentowały się zespoły taneczne i soliści w kilku kategoriach. Nasz Zespół „Żędowianie” w kategorii zespołów folklorystycznych zajął I miejsce .Gratulujemy bardzo serdecznie naszym młodym artystom.

Targi edukacyjne w Strzelcach Opolskich i Opolu

Klasa III gimnazjum w ramach doradztwa zawodowego odwiedziła targi edukacyjne w Strzelcach Opolskich i Opolu

                                                                                                     11.05.2017

11 maja 2017 roku klasa druga i trzecia gimnazjalna uczestniczyła w żywej lekcji historii, podczas wyjazdu do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pomimo tego, że widzieliśmy tysiące butów i kilogramy okularów, trudno jest nam sobie wyobrazić jaki koszmar musieli przeżyć ci ludzie. Byli traktowani jak rzeczy i żyli w nieludzkich warunkach. Ciężko pracowali i byli poddawani różnym torturom. Warto zobaczyć to na własne oczy i przekonać się, do czego może doprowadzić ludzka nienawiść. Była to dobra lekcja, zrozumieliśmy, że wszystko w naszych rękach, by już nigdy nie doszło do podobnej tragedii

Wycieczka szkolna do Karpacza i Szklarskiej Poręby                                                                    10-12.05.2017

     Uczniowie klas 4-6 w dn.10-12 maja 2017 roku udali się na wycieczkę do Karpacza i Szklarskiej Poręby. W ciągu trzech słonecznych dni odwiedzili Zamek Czocha, Zamek Chojnik, Zamek Książ i Świątynię Wang. Podziwiali zbiory w Muzeum Zabawek, Muzeum Mineralogicznym i w Muzeum „Karkonoskie Tajemnice”. Zobaczyli Wodospad Szklarki, a po trudach pieszych wycieczek zrelaksowali się w kompleksie basenów „Sandra” w Karpaczu. Gospodarze Pensjonatu „Arnika”, w którym zostali zakwaterowani, stanęli na wysokości zadania. Zagwarantowali pensjonariuszom przestronne i czyste pokoje oraz ucztę dla  żołądków i podniebień. Piękna pogoda zachęcała do ruszenia na górskie szlaki, z których można było podziwiać urodę karkonoskich krajobrazów. Wszystkich zachwyciła Śnieżka, która powitała nas w zimowej, a pożegnała - w letniej odsłonie! Były też wieczory w pięknym pensjonacie z widokiem na Śnieżkę, przepyszne śniadania, kąpiel w Aqaparku i zakupy pamiątek. Ten wyjazd będziemy jeszcze długo wspominać!

XXIV Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”                                                         28.04.2017

Dnia 28 IV 2017 r. odbył się XXIV Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie” w Izbicku. Nasi uczniowie świetnie się w nim zaprezentowali. W scenkach rodzajowych I miejsce zdobyli uczniowie klasy III gimnazjum (scenka „U Haneczki i Jorgusia”), a III miejsce -  uczniowie klasy II gimnazjum (scenka „Kaj dioboł niy może…”).  W kategorii monologów wyróżnienie Dyrektora Muzeum Wsi Opolskiej uzyskał Daniel Guzy  (monolog „Wielko miłość”).

Laureaci przywieźli z Izbicka piękne dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy z was dumni!

Dzień Ziemi                                                                                                                                            27.04.2017

      27 kwietnia w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody Światowego Dnia Ziemi. Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego. 
Uczniowie mieli okazję obejrzeć piękną inscenizację w wykonaniu kolegów z klasy I i IV na temat ochrony przyrody, segregacji odpadów i potrzebie czystości środowiska. Miłym akcentem obchodów była prezentacja na temat ekologii.
 

,,Laury Ziemi Strzeleckiej''                                                                                                                     22.04.2017

  Dnia 22 kwietnia 2017r w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich  po raz 19 wręczone zostały ,,Laury Ziemi Strzeleckiej''. Uczniem, który został wyróżniony tę nagrodę w roku szkolnym 2016/17 jest Damian Staś. Damian znalazł się również w gronie osób nominowanych do tytułu ,,Najlepszy uczeń Gimnazjum'' w powiecie strzeleckim. Damianowi gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

          Dnia 20 kwietnia w ZS-G w Żędowicach odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego w języku niemieckim ,,Jugend trägt Gedichte vor”. Konkurs organizowany jest co roku. Tym razem o awans do dalszego etapu starało się 6 uczniów szkoły podstawowej i 6 uczniów gimnazjum z terenu naszej gminy. Każdy z uczestników przygotował do recytacji dwa utwory w języku niemieckim.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

- w kategorii szkoła podstawowa klasy IV – VI:

1. miejsce Kamil Kopyra (ZS-G Żędowice);

 2. miejsce ex aequo: Emilia Klonz i Anna Ulmann (PSP Zawadzkie);

3. miejsce Patrycja Misiek (ZS-G Żędowice);

4. miejsce Łukasz Woyciechowski (PSP Zawadzkie)

- w kategorii gimnazjum:

1. miejsce Olivia Kopyra;

2. miejsce Julia Bryniowska;

3. miejsce ex aequo: Wiktoria Bryniowska i Wiktoria Lechowicz (wszystkie ZS-G Żędowice).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Laureaci otrzymali nagrody i wezmą udział w eliminacjach rejonowych, które odbędą się 23 maja w Strzelcach Opolskich.

...............................................................................................................................................................................

W dniach od 19 do 21 kwietnia 2017 roku 21 uczniów klasy III gimnazjum przystąpiło do trzydniowego egzaminu gimnazjalnego. Życzymy powodzenia !!!

    „1000 drzew na minutę”                                                                                                                         13.04.2017

       Uczennice klasy VI brały udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno – promocyjnej pod tytułem: „1000 drzew na minutę”.
Nadleśnictwo Zawadzkie zorganizowało akcję sadzenia drzew na terenie Zespołu Administracyjno – Edukacyjnego przy leśniczówce Zarzecze w Kielczy. Po sadzeniu drzew dziewczyny brały udział w konkursie wiedzy przyrodniczej i zwiedziły obiekty edukacyjne

 We wtorek 11 kwietnia 2017 roku w szkole zgodnie z kalendarzem Samorządu Uczniowskiego zrobiło się zielono i ekologicznie. Uczniowie ubrali się na zielono lub puszczając wodze fantazji i pomysłowości w stroje wykonane z materiałów wtórnych. Kwiecień to bowiem miesiąc, w którym obchodziliśmy Dzień Ziemi. W ten sposób chcieliśmy się włączyć w tą akcję.

Gala z okazji Jubileuszu Dwudziestolecia konkursu ,,Śląskie Branie”                                                2.04.2017

       Dnia 02.04.2017r. w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbyła się uroczysta Gala z okazji Jubileuszu Dwudziestolecia Konkursu ,,Śląskie Branie” w Żędowicach. 

Uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci zaprezentowali się w najlepszych scenkach i monologach. Z pięknymi tańcami wystąpił zespół „Żędowice”. Gościnnie wystąpiła p. Gabriela Koźlik.

Gali towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca historię konkursu, ekspozycja starych sprzętów oraz piękna wystawa fotografii.

Dziękujemy publiczności za liczne przybycie i wspaniałe przyjęcie!

 „CRAZY DAY”                                                                                                                                    23.03.2017

            Dziś w szkole odbył się „CRAZY DAY”, czyli dzień szalonych pomysłów. Uczniowie puścili wodzę fantazji i zaprezentowali się w najróżniejszych kreacjach. Na szkolnym korytarzu mogliśmy spotkać m.in.. żyrafę, pandę, a nawet jednorożca. W żadnym zakątku szkoły nie wiało nudą, a na twarzy każdego ucznia malował się szczery uśmiech i zadowolenie

Dnia 28 marca 10 uczennic z naszej szkoły brało udział w konkursie kroszonkarskim w Kielczy ,,Ale jajo”. Wszystkie dziewczynki zdobiły jajka tradycyjną techniką rytowniczą.

W kategorii klas I – III szkoły podstawowej zajęły:

I miejsce – Natalia Guzy (kl. IIIb)

II miejsce – Emilia Kozub (kl. II)

III miejsce – Kinga Glogaza (kl. IIIa)

W kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej przyznano:

I miejsce – Emilia Trzasko (kl. VI)

II miejsce – Emilia Pruska (kl. VI)

III miejsce – Wiktoria Pustelnik-Kura (kl. V)

Wyróżnione zostały Weronika Zielonka i Julia Glogaza.

Do konkursu uczestniczki przygotowała pani Urszula Piekacz.

Gratulujemy zdobytych nagród i wyróżnień!

 

XX Jubileuszowy Gminny Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”                                                                                              24.03.2017

Dnia 24 marca odbył się w naszej szkole XX Jubileuszowy Gminny Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”.  Uczestniczyło w nim 33 uczniów  z Żędowic i Zawadzkiego. W tym roku uczniowie szkół podstawowych prezentowali monologi, zaś gimnazjaliści – scenki rodzajowe. Członkowie jury podkreślali wyrównany, wysoki poziom występów.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury przyznało następujące miejsca:

w kategorii monologów

I miejsce (es aequo) – Weronika Kozioł - ZSG Żędowice

                              -  Daniel Guzy  - ZSG Żędowice

II miejsce – Natalia Stranc -  PSP Zawadzkie

- w kategorii scenek

I miejsce (es aequo)   – Klasa I gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Bez kapusty brzuch je pusty”

                  -  Klasa III gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „U Haneczki i  Jorgusia”

II miejsce – Klasa II gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Kaj dioboł niy może”.

             Laureaci reprezentować będą naszą gminę na Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku, który odbędzie się 28 kwietnia 2017r.

              Prezentacjom konkursowym towarzyszyły tańce w wykonaniu Zespołu „Żędowianie”. Miłym akcentem była wizyta delegacji z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego z Kielczy, która złożyła nam gratulacje z okazji jubileuszu konkursu.

Brawo nasi siatkarze!                                                                                                                                                                                    09.03.2017

    Zakończyły się gminne rozgrywki w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Nasi siatkarze wypadli znakomicie. Drużyna chłopców z gimnazjum zajęła I miejsce w gminie, a pozostałe drużyny uplasowały się na drugich miejscach.

GRATULUJEMY !!!

     Dzisiejszy dzień 8 marca obchodziliśmy w naszej szkole w sposób szczególny. Z okazji święta wszystkich Pań, postanowiliśmy zadbać o to, aby każda z nich poczuła się wyjątkowo. Ogłosiliśmy konkurs na najpiękniejszą fryzurę.  Wszystkim Paniom życzymy dużo uśmiechu i radości.

Szkubanie pierza w Świetlicy Wiejskiej w Żędowicach                                                                                                                     20-21.02.2017

Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich zaprosiło uczniów z klas I – Iii szkoły podstawowej na ,,szkubanie pierza”. Zwyczaj, kiedyś bardzo popularny, obecnie prawie zanikł. Uczestniczące dzieci w spotkaniu miały okazję same przygotować pierze i zrobić poduszkę. Dla każdej klasy przygotowano jasiek z inletu (do którego wsypano puch) oraz kolorową poszewkę. Dzieciom pomagały mamy, babcie i panie ze stowarzyszenia.

Dziękujemy Paniom ze stowarzyszenia za mile spędzone popołudnia!

Upamiętnienie pomordowanych w „Marszach Śmierci”                                                                            23.01.2017

W dniu 23 I 2017 r. delegacja młodzieży naszej szkoły udała się do Zawadzkiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przy pomniku Poległym i walczącym w II wojnie światowej. W ten sposób włączyliśmy się w uroczystości upamiętniające pomordowanych w tzw.  Marszach Śmierci. Na lekcjach historii uczniowie zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi tych wydarzeń.

 

  W grudniu 2016 roku uczennica klasy I gimnazjum Julia Bryniowska otrzymała stypendium w ramach projektu Wspieramy najlepszych. 


                Brawo Julka
 

 

Dzień 22 grudnia 2016 roku w Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Żędowicach obfitował w prezenty i życzenia. Wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami zasiedli do wigilii klasowych. Przy suto zastawionych stołach i dźwiękach kolęd oddawali się atmosferze nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich Jasełka przedstawiające historię narodzin Dzieciątka. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.

       Mieszkańców Żędowic zapraszamy serdecznie na nasze Jasełka 2 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00. Miło nam będzie Państwa gościć.

 

„Pomóżmy bezpiecznie popłynąć Barce”  - pod takim hasłem w przedświątecznym okresie klasa II gimnazjum zorganizowała  zbiórkę darów dla podopiecznych „Barki - Kaczorownia” prowadzonej przez ks. Józefa Krawca pochodzącego z Żędowic. Uczniowie naszej szkoły chętnie odpowiedzieli na apel i dzięki ich hojności zebrano słodycze, żywność i środki higieniczne, które w środę delegacja klasy II gimnazjum zawiozła do „Barki”. Wszystkim ofiarodawcom bardzo dziękujemy, a mieszkańcom „ Barki” życzymy spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych dni w Nowym Roku.

13 grudnia odbyło się uroczyste włączenie uczniów klasy I w poczet gimnazjalistów. Uczniowie klasy III gimnazjum powitali swoich młodszych kolegów chlebem i solą oraz poczęstowali najpopularniejszą śląską zupą tzw. "wodzionkom". Ponieważ nasza szkoła tradycją stoi podczas powitania nie zabrakło konkursów, zabaw i tańców, które sprawdzały znajomość śląskiej gwary. Humory wszystkim dopisywały co widać na zamieszczonych zdjęciach.
 

Uczniowie klasy III gimnazjum

W dniach 9 – 11 XII 2016 roku grupa uczniów naszego Koła Teatralnego wraz z chórem mieszanym oraz instrumentalistami Stowarzyszenia METANOYA w Zawadzkiem gościła na zaproszenie Koła Polskiego w Bratysławie. Wystąpiliśmy tam z programem „Jasełka o Bożym Narodzeniu” na dorocznym spotkaniu adwentowym dla słowackiej Polonii.

 

W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP na Słowacji oraz Konsul RP. Zwiedziliśmy również Bratysławę oraz wzięliśmy  udział w zapaleniu trzeciej świecy adwentowej na rynku w Dubnicy – mieście partnerskim Zawadzkiego.

 

  To był wspaniały wyjazd.

                                                                                                                                                                               28.11.2016

28 listopada uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Żędowicach złożyli uroczyste ślubowanie. „Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, uczyć się pilnie i być dobrym kolegą”- tak ślubowało 8-ro uczniów. Ale zanim to nastąpiło dzieci wybrały się do różnych krain i udowodniły, że potrafią recytować, liczyć, śpiewać , pracować. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonała dyrektor szkoły Małgorzata Kozioł.Po uroczystości uczniowie otrzymali drobne upominki i udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

26 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa połączona z andrzejkowymi wróżbami przygotowany przez uczniów II klasy gimnazjum. W tym dniu nasza szkołą zamieniła się w krainę pełną magii, w której każdy mógł się dowiedzieć jakie niespodzianki  zgotuje mu los. Nasze wróżki i magowie wszystkim zainteresowanym odczytywali przyszłość m. in. z kart, z kostek do gry lub daty urodzenia. Można się było dowiedzieć jacy jesteśmy, czy będzie dopisywało nam szczęście, jaki będzie nasz przyszły zawód lub jak będzie miał na imię nasz ukochany. Pełni optymistycznych przepowiedni bawiliśmy się w rytmie naszych ulubionych piosenek, które jak zwykle puszczali nam Adam z Martinem.

                                                                                                                                                                                         25.11.2016

W dniu 25 listopada uczniowie klas I- III uczestniczyli  w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie  zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Obejrzały film o Coralgolu, bawiły się przy piosenkach, wysłuchały bajki terapeutycznej czytanej przez nauczycieli. Ten dzień był dniem  uśmiechu,  wspólnej zabawy i promocji czytelnictwa  wśród uczniów klas młodszych.

Urodziny Polski” – pod takim hasłem przebiegały tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole. Były balony, życzenia, tort, no i prezenty dla Dostojnej Solenizantki:  uczniowie klas I – III przynieśli Kasztanki Marszałka Piłsudskiego zrobione z kasztanów, uczniowie klas IV – VI wykonali wąsy Marszałka Piłsudskiego, a gimnazjaliści – napisali piękne wiersze o Polsce. W dawne czasy przenieśli nas - praprababcia Marynia i prapradziadek Teofil. Na koniec wszyscy uczestnicy urodzinowej uroczystości zostali uwiecznieni na wspólnej „rodzinnej” fotografii.

            Apel przygotowali uczniowie klasy V wraz z wychowawcą, akompaniowała p. Sybilla Czech.

 


   Dnia 8 listopada w ZSG w Żędowicach świętowaliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Dzień ten  przypomniał wszystkim uczniom i ich rodzicom jak ważne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników młodemu organizmowi już na początek dnia. Właściwe śniadanie to warunek, aby dziecko miało energię i siłę do codziennych wyzwań i nauki. Śniadanie jest niezwykle ważnym, jednak często niedocenianym posiłkiem. Dzięki niemu mamy energię na początek dnia, mamy ochotę wyjść z domu i sprostać czekającym wyzwaniom. Ponadto badania dowodzą, że osoby, które nie zapominają o porannym posiłku mniej jedzą popołudniami, rzadziej też ulegają pokusom kalorycznych przekąsek. Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, klasy czwartej i szóstej szkoły podstawowej przygotowali plakaty i wystawę na szkolnym korytarzu. Od samego rana odbyły się w klasach pogadanki o zdrowym odżywianiu i wartości śniadań dla naszego organizmu. Po części teoretycznej uczniowie starsi  przygotowywali wspólne śniadanie w klasach i pochwalili się wiedzą zdobytą na zajęciach, ale też umiejętnością skomponowania zdrowych śniadań. W przygotowanie śniadania dla najmłodszych dzieci, włączyły się mamy. Klasa III gimnazjum zorganizowała konkurs kulinarny wzorowany na telewizyjnym konkursie Master Chef. Wszystkie przygotowane przez uczniów potrawy zawierały wyłącznie zdrowe składniki, miały doskonały smak i bardzo ciekawe nazwy. Członkowie jury mieli nie lada problem, by wyłonić zwycięzcę – wszystkie przygotowane potrawy były wyśmienite. Z pewnością ten dzień na długo zapadnie w pamięci całej szkolnej społeczności, a wiedzę o śniadaniach, które dają moc będą wykorzystywały dzieci w swym dorosłym życiu. Dzień „Śniadanie daje moc” obchodzony jest w Polsce już od sześciu lat. Celem programu jest zwiększanie świadomości zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w naszym kraju - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. ZSG w Żędowicach bardzo dba o zdrowe nawyki odżywiania uczniów. W szkole, co jakiś czas organizowane są akcje podobne do tej śniadaniowej. W ubiegłym roku szkolnym wszyscy uczniowie brali udział w Wiosennym Tygodniu Promocji Zdrowia. Szkoła promuje także aktywność ruchową u najmłodszych. 
 

14 października w naszej szkole był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 8:00 odbyła się uroczysta msza w intencji nauczycieli, a następnie o godzinie 9:00 uroczysta akademia. Wspaniałą imprezę zorganizowała klasa VI wraz z uczniami innych klas.

Kolejne warsztaty za nami!                                                                                                                                                12.10.2016             

 

12 października w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty dla Zespołu „Żędowianie” z Panią Zofią Czechlewską. Tym razem obie grupy uczyły się śląskich tańców regionalnych- grupa średnia skocznego „kokotka”, natomiast najstarsza dynamicznych „kozierów”. Niebawem zajęcia dla grupy zaawansowanej

         W poniedziałek 26 września 2016 roku odbył się gminny etap biegów przełajowych dla szkół podstawowych i gimnazjum.

W tegorocznym biegu udział wzięły :

Szkoła Podstawowa z Zawadzkiego,

Publiczne Gimnazjum z Zawadzkiego,

Zespół Szkolno – Gimnazjalny z Kielczy,

Zespół Szkono – Gimnazjalny z Żędowic.

Przedstawiamy listę osób, które zakwalifikowały się do etapu powiatowego:

Szkoła Podstawowa

L.p.

Nazwisko i imię

grupa

Miejsce

Szkoła

1

Rzepczyk Natalia

IV-V  dz.

I

ZS-G Żędowice

2

Mrohs Natalia

IV-V  dz.

II

ZS-G Żędowice

3

Świerzy Emilia

IV-V  dz.

III

ZS-G Żędowice

4

Morzyk Karolina

VI  dz.

I

Zawadzkie

5

Palus Patrycja

VI  dz.

II

Zawadzkie

6

Ochwat Marta

VI  dz.

III

Żędowice

7

Kwiatek Józef

IV-V chł.

I

Zawadzkie

8

Adamczyk Tobiasz

IV-V chł.

II

Kielcza

9

Starczewski Radosław

IV-V chł.

III

Zawadzkie

10

Kulik Dawid

VI chł.

I

Kielcza

11

Bednarczuk Kamil

VI chł.

II

Zawadzkie

12

Glanc Mateusz

VI chł.

III

Zawadzkie

 

Gimnazjum- dziewczyny

1

Sowa Agnieszka

Kl.I

I

Zawadzkie

2

Szcześniak Emilia

Kl.I

II

Zawadzkie

3

Kasprzak Katarzyna

Kl.I

III

Zawadzkie

4

Palus Weronika

Kl.II

I

Zawadzkie

5

Kwiatek Maria

Kl.II

II

Zawadzkie

6

Zaręba Klaudia

Kl.II

III

Zawadzkie

7

Buszman Mariola

Kl.III

I

Żędowice

8

Bartoszek Julia

Kl.III

II

Kielcza

9

Ziaja Wioletta

Kl.III

III

Zawadzkie

Gimnazjum- chłopcy

1

Czupała Tomasz

Kl.I

I

Zawadzkie

2

Ochwat Adam

Kl.I

II

Żędowice

3

Garcorz Szymon

Kl.I

III

Kielcza

4

Guzy Mateusz

Kl.II

I

Żędowice

5

Koch Kwein

Kl.II

II

Żędowice

6

Lechowucz Maksymilian

Kl.II

III

Kielcza

7

Mańka Patryk

Kl.III

I

Kielcza

8

Krafczyk Paweł

Kl.III

II

Zawadzkie

9

Skolik Piotr

Kl.III

III

Zawadzkie

 

Z naszej szkoły do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

Natalia Rzepczyk, Natalia Mrohs, Emilia Świerzy, Marta Ochwat,  Mariola Buszman,  Adam Ochwat, Mateusz Guzy i Kewin Koch.

Spośród naszych reprezentantów do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:

Marta Ochwat, Mateusz Guzy i Adam Ochwat.

GRATULUJEMY !!!

We wrześniu w całej Polsce trwa akcja Sprzątanie Świata. W ZSG w Żędowicach z tej okazji wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w Happeningu Ekologicznym. Naszym zamiarem było przede wszystkim rozpropagowanie i umocnienie mieszkańców w przekonaniu, iż kwestia ochrony środowiska jest niezwykle istotna i wszyscy musimy poczuwać się do odpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody. Uczniowie przygotowali transparenty i ekologiczne okrzyki zwracające uwagę na potrzebę segregacji śmieci.

W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 8 uczniów, a ich wychowawcą została pani Bożena Michalik. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016                                                                                    24.06.2016

  W dniu 24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki. Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie pożegnalne .  Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca ...

 

 


            W obecności nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach. Jak co roku najlepszym gimnazjalistom Pani dyrektor Małgorzata Kozioł wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody, rodzicom zaś, listy gratulacyjne i podziękowania. Uroczystość pożegnania  była okazją do podsumowań, refleksji i wspomnień.  Trzecioklasiści wystąpili po raz ostatni przed zebraną publicznością z programem artystycznym. Na tę okazję przygotowali prezentację multimedialną i nakręcili filmy, które ukazywały ważne momenty w ich gimnazjalnej edukacji. Były wzruszające zdjęcia, odniesienia do dziecięcych marzeń oraz poważnych planów na przyszłość. Nie zabrakło poloneza, poezji i piosenek, gorącej zumby i oczywiście serdecznych  podziękowań dla nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.


NASZYM WSPANIAŁYM ABSOLWENTOM ŻYCZYMY POWODZENIA.
 

 Szkolny Konkurs Czytelniczy                                                                                                                            21.06.2016

 Konkurs odbył się dnia 21 czerwca 2016 roku. Uczestniczyło w nim 24 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Zawodnicy, podzieleni na cztery sześcioosobowe zespoły, w których zasiedli przedstawiciele każdej z klas, zmagali się z różnymi zadaniami konkursowymi /pytania, tworzenie tekstów poetyckich propagujących czytanie, scenki dramatyczne, w których spotykają się bohaterowie różnych lektur, projektowanie logo biblioteki szkolnej i inne/. Wszystkie zespoły wykazały się kreatywnością i bardzo dużą wiedzą.

 

 

Zwyciężyła grupa II - Lekturomaniacy ( Olivia Turek, Justyna Szopa, Daniel Guzy, Jakub Biwo, Paulina Trojok i Kamil Kopyra), uzyskując 40 punktów. Drugie miejsce zajęła  grupa I  - Zaczytani (38, 5 pkt.), trzecie miejsce -  grupa IV  Mieszkańcy biblioteki (38 pkt.), a czwarte  grupa III – Zakochani w książkach (29 pkt.). Gratulujemy!

 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz  nagrody. Dekorację stanowiły wykonane przez uczniów plakaty poświęcone ulubionym książkom.

         

 

Każdego roku, od wielu już lat nasi najmłodsi uczniowie z klas I - III biorą udział w Gminnym Konkursie Matematycznym. Zadania wcale nie są łatwe, jednak w tym roku nasz kolega Marcin Bartocha, uczeń klasy pierwszej zajął III miejsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że Marcin rozpoczął naukę jako 6 – latek. TĘGA GŁOWA Z TEGO NASZEGO MARCINA!

NASZE GRATULACJE!!!

 

    

  W czerwcu każdego roku w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Żędowicach organizowany jest Gminny Konkurs Czytelniczy, który ma na celu zbadanie poziomu czytelnictwa dzieci w młodszym wieku szkolnym. W tym roku odbył się już 22 taki konkurs. W konkursie biorą udział uczniowie klas I – III.Tegoroczny konkurs odbył się 16 czerwca, a swoją obecnością zaszczycili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Kielczy wraz z ich opiekunami. W konkursie brało udział 30 uczniów z klas I – III naszej gminy. Zasady konkursu były proste – należało znać treść oraz autorów książek wchodzących w kanon lektur klas najmłodszych. Walka była zacięta, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.

Miejsce pierwsze w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Lena Lońska – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Mateusz Suda - Szkoła Podstawowa w Kielczy

Klasa III – Oliwia Binkowska - Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Miejsce drugie w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Bartek Dziuba – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Kinga Marek - Szkoła Podstawowa w Żędowicach

Klasa III – Małgorzata Ludwig - Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Miejsce trzecie w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęli:

Klasa I – Jakub Nawrot – Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa II – Michł Walkowiak - Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem

Klasa III – Piotr Ludwig - Szkoła Podstawowa w Żędowicach

     Nagrody, które otrzymali laureaci konkursu ufundowała Społeczna Rada Rodziców Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach.

Gminny Konkurs Czytelniczy przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

ZSG w Żędowicach: Krystyna Grabińska, Małgorzata Jeruszka, Beata Śmich i Bożena Michalik.

 

W  piękny czerwcowy poranek, odwiedził nasza klasę niezwykły gość, był nim pies rasy labrador.  Ma na imię Roy, a jego właścicielka Zosia jest naszą koleżanką. Oczywiście Roy przyjechał z jego panem – Andrzejem.  Pan Andrzej dużo opowiadał o tej rasie psów. Zobaczyliśmy jak wygląda oryginalny psi rodowód. Wszyscy mogliśmy go pogłaskać i z nim się pobawić. Cała klasa pierwsza była nim zachwycona a Zosia bardzo dumna ze swojego czworonożnego przyjaciela.

Po wizycie w naszej klasie Roy z jego właścicielem spotkali się również z innymi naszymi kolegami z klas drugich.

 

 

Wycieczka klasy I, IIa i IIb do Wioski Indiańskiej Hocioka

   W czerwcu klasy młodsze z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach pojechały na wycieczkę do indiańskiego skansenu wioski Hocioka w Staniszczach Małych. Dzięki tej wizycie mogły zobaczyć jak naprawdę żyli Indianie, poznać ich domostwa, stroje, przedmioty codziennego użytku oraz obyczaje, pieśni i tańce. Dzieci, w sposób aktywny spędziły zaplanowany czas. W indiańskich barwach strzelały z łuku i próbowały sił w indiańskich konkurencjach sprawnościowych. Po intensywnym wysiłku zasiadły do wspólnego posiłku na świeżym powietrzu. Do domu wróciły bogatsze w nowe doświadczenia i wiedzę o kulturze Indian.

 

Koncert Zespołu „Żędowianie”                                                                                                                 4.06.2016

Zespół „Żędowianie” 4 czerwca 2016 r kolejny raz zaprosił nas na koncert „Spotkanie z folklorem”, który odbył się w Kinoteatrze w Zawadzkiem. Ponownie muzyką, śpiewem , tańcem i humorem urzekli nas nie tylko „Żędowianie”,  ale także zaproszeni goście. W tym roku, tak jak w poprzednich latach podziwialiśmy tancerzy pod kierunkiem Pani Zofii Czechlewskiej, którzy przepięknie zatańczyli polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, krakowiaka i kujawiaka.  

Po raz pierwszy w koncercie wystąpili również soliści: Pani Monika Piechaczek –sopran, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Pan Oskar Koziołek – Goetz – bas, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie.

Mamy nadzieję, że koncert wszystkim widzom dostarczył niezapomnianych wrażeń.

   Zgodnie z tradycją, 1 czerwca, jak co roku odbył się Szkolny Dzień Sportu. Zmagania sportowe tradycyjnie rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki, uczniowie tym razem rozgrzewali się tańcząc belgijkę i zumbę. Następnie przystąpili do rywalizacji w wybranych grach zespołowych i wyścigach rzędów na wesoło. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, dla wszystkich zaś uczniów przewidziano poczęstunek, o który zadbała Rada Rodziców. Rozgrywki sportowe wygrali najlepsi, ale tak naprawdę wygrali wszyscy, którzy dobrze się bawili.

       28 maja 2016 odbył się w naszej szkole festyn rodziny "Mama, Tata i ja". Organizatorami tej imprezy było "Stowarzyszenie Przyjaciół  Szkoły w Żędowicach" , "Stowarzyszenie  Kobiet Żędowickich" oraz Rada Rodziców działająca przy szkole.

 Oferowano wyśmienite jedzenie, doskonałe występy uczniów naszej szkoły i gości, liczne konkursy, zabawy oraz wiele niespodzianek i atrakcji. Festyn zakończył się dyskoteką.

          Od 13 do 15 maja 2016 r. w Kozienicach odbywał się Centralny Zlot Laureatów XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „ Poznajemy Ojcowiznę”. W zlocie pod opieką E. Kubicy uczestniczył uczeń klasy II gimnazjum Damian Staś, który za pracę pod tytułem „Kielcza – miejsca historyczne i turystyczne otrzymał nagrodę specjalną czasopisma „Poznaj swój kraj”. Wręczenie dyplomów i nagród laureatom z 11 województw odbyło się podczas uroczystego podsumowania konkursu 14 maja w sali widowiskowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Podczas pobytu na Ziemi Kozienickiej uczestnicy zlotu odwiedzili stadninę koni, zespół pałacowo-parkowy, studio kozienickiej telewizji, kościół pobenedyktyński w Opactwie Sieciechów, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Puszczę Kozienicką. Laureaci brali także udział w koncercie młodzieży szkoły muzycznej, pokazach kawalerskiej grupy  rekonstrukcji historycznych oraz ognisku. Zdobywali również brązową Odznakę Ziemi Kozienickiej.

Gratulujemy Damianowi sukcesu i życzymy pomysłu na pracę do kolejnej edycji konkursu.

” Aktywna przerwa”

    Przerwa, to idealny czas na odrobinę ruchu, dlatego uczniowie klasy III gimnazjum zadbali o aktywność fizyczną całej społeczności szkolnej  organizując w ciągu całego tygodnia „ Aktywną przerwę”. Akcja realizowana była  głównie  w trakcie przerwy 20 minutowej, podczas której  uczniowie mogli uczestniczyć w zumbie oraz marszu z kijkami - nordic walking pod hasłem „Marsz po zdrowie”. Aktywna przerwa cieszyła się dużym zainteresowaniem, była świetnym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych o czym świadczą m. in. osiągnięte wyniki w marszu nordic walking. Klasa IV wygrała rywalizację -  uczniowie   pokonali dystans 47,8 km. Najaktywniejszym uczniem był Bartłomiej Kozub pokonując dystans 6,8 km. Dla najaktywniejszych przewidzieliśmy owocowe upominki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i jest świetnym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych, wpływając również  na zdrowy styl życia ,,Aktywna przerwa” jest kontynuowana. Kiedy tylko pozwala pogoda, wszyscy uczniowie począwszy od pierwszoklasistów kończąc na uczniach klasy III gimnazjum razem tańczą ,,Zumbę” i ,,Belgijkę” na podwórku szkolnym. W obchody Wiosennego Tygodnia Promocji Zdrowia włączyli się wszyscy uczniowie ZSG w Żędowicach ze swoimi wychowawcami. Dało się zaobserwować bardzo duże zaangażowanie w przygotowanie prezentacji, plakatów, wystąpień i degustacji. Każdego dnia byliśmy zaskakiwani ciekawymi pomysłami uczniów poszczególnych klas. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w tej akcji za włożony ogromny wysiłek.

Szkolny koordynator programu ,,Trzymaj Formę” - Maria Miszczyk

W tym roku Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja postanowiliśmy uczcić konkursem recytatorskim. Wzięło w nim udział 30 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie recytowali wiersze tematycznie związane z ojczyzną. W czasy oświecenia wprowadziła wszystkich prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum. W części konkursowej odświętnie ubrani recytatorzy pięknie interpretowali przygotowane utwory. Każdy z uczestników konkursu zadbał o biało – czerwony akcent swojego stroju (wianki, opaski, kotyliony).  Tło recytacji stanowiły slajdy ukazujące piękno polskich krajobrazów.

 

Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie.  Szczególnie licznie wystąpili w nim uczniowie klas I - III. Jury przyznało następujące miejsca:

·   

  W kategorii klas I – III

I miejsce – Kinga Marek, Lena Zientek

II miejsce – Hanna Płaszewska, Julia Kołodziej

III miejsce – Weronika Kozioł

 W kategorii klas IV – VI

I miejsce –  Natalia Spik

wyróżnienie – Emilia Świerzy

 W kategorii klas gimnazjalnych

I miejsce – Krzysztof Spik

II miejsce – Maksymilian Labus

III miejsce –  Dominika Klyssek

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a każdy z uczestników – słodki poczęstunek.

 

Od 25 kwietnia do 29 kwietnia w ZSG w Żędowicach obchodzony był WIOSENNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA. Każdego dnia towarzyszyło nam hasło związane z tematyką zdrowotną. I tak kolejno przedstawiają się poszczególne dni:

DZIEŃ SŁOŃCA – 25.04.2016 poniedziałek, uczniowie klasy IV dla całej społeczności szkolnej przygotowali słoneczne buźki – kotyliony oraz wykonali gazetkę pt. „Bezpiecznie bawię się na słońcu”. Na apelu zaprezentowali korzyści, ale i niebezpieczeństwa wiążące się z nieodpowiednim korzystaniem z promieni słonecznych. Wraz z klasą III przygotowali degustację żółtych warzyw i owoców.

 W tym dniu uczniowie szkoły ubrani byli na żółto.

 

DZIEŃ POMARAŃCZOWY – 26.04.2016 wtorek, przebiegał pod hasłem ,,Żyję zdrowo, bo jem kolorowo”.

W pierwszej części wszyscy uczniowie szkoły wysłuchali prelekcji na temat zdrowego odżywiania przeprowadzonej przez dietetyczkę. Następnie uczniowie klasy VI przedstawili warzywa i owoce, które dominują w naszej kuchni. Zapoznali zebranych z witaminami i makroelementami wchodzącymi w ich skład. Przygotowane przez uczniów klasy trzeciej i szóstej - sałatki warzywne i szaszłyki wieloowocowe - cieszyły się wielkim powodzeniem.

Uczniowie klas gimnazjalnych brali udział w warsztatach prowadzonych pod kierunkiem dietetyczki.

W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w pomarańczowych strojach.

DZIEŃ WODY  - 27.04.2016 środa

,,Dobra woda zdrowia doda" to tytuł programu przygotowanego i zaprezentowanego przez uczniów klasy II gimnazjum.

 Celem programu było:

-   uświadomienie znaczenia wody dla istnienia życia na Ziemi, o czym opowiadał geolog, biolog, fizyk i chemik,

-  uzmysłowienie znaczenia wody dla zdrowia ludzi, co starał się zrobić profesor medycyny,

-  rozwijanie zainteresowań związanych z ekologią oraz potrzeby oszczędzania wody, do czego zachęcał ekolog.

  Uczniowie przytoczyli przysłowia związane z wodą i zapoznali z prezentacją multimedialną przedstawiającą doświadczenia przeprowadzone z wodą.  Zaprosili do degustacji samodzielnie przygotowanych wód smakowych. Największym powodzeniem cieszyły się wody z truskawkami, cytryną, limonką i pomarańczą. Zwolenników znalazły też wody z jabłkiem, miętą, melisą i imbirem.

Tego dnia uczniowie ubrani byli na niebiesko.

DZIEŃ NATURY – 28.04.2016 czwartek

Klasa I gimnazjum, która patronowała podjętym w tym dniu działaniom  była ubrana na zielono, tak jak większość uczniów naszej szkoły. Głównym celem była promocja zdrowej żywności począwszy od kasz, ciemnego pieczywa, makaronu i ryżu,  po zioła i miód.

W tym dniu można było skosztować przygotowanych przez uczniów sałatek, naleśników, razowego  chleba, wonnych ziół, a także całej palety warzyw i owoców – wszystkich w kolorze zielonym.

DZIEŃ BIAŁY - 29.04.2016 piątek,  był dla całej szkoły ,,Dniem Czyściocha”. Promowane były hasła: ,,Woda z kranu oraz mydło na zarazki to straszydło” , ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch”, ,,Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

Uczniowie klas: I, IIa i IIb przygotowali inscenizację słowno-muzyczną na temat higieny, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Spotkanie było podsumowaniem ,,Tygodnia  Promocji Zdrowia”. Uczniowie w humorystyczny sposób zachęcali  do  zdrowego stylu życia. Publiczność włączyła się do wspólnej zabawy w takt znanych utworów: ,,Piosenka o sporcie”, Piosenka o Brudasie i Czyściochu”, Piosenka o niezdrowym jedzeniu”, ,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

 

Następnie uczniowie klasy piątej przedstawili prelekcję pt. „Mleko na wagę złota”. W trakcie swojego wystąpienia podkreślali wartości odżywcze mleka oraz zapoznali zebranych z szeroką gamą dostępnych na naszym rynku produktów nabiałowych. W dowcipny sposób reklamowali produkty mleczne podczas przerw w przebraniach kubków i kartonów mleka na tle transparentów zachęcających do ich spożywania. Piątoklasiści zaprosili również wszystkich nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły do degustacji: kakao, musli, koktajli owocowych, ciasta na maślance, kanapek z pastami serowymi oraz deski serów.

W tym dniu uczniowie byli ubrani na niebiesko.

      Apel przygotowali uczniowie klasy trzeciej, którzy zaprezentowali przedstawienie – „Żyj w zgodzie z przyrodą”, w którym zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Uczniowie zapoznali zebranych z historią obchodów Dnia Ziemi oraz wskazywali jak należy korzystać z przyrody, a zwłaszcza jak zachowywać się w lesie. Przypomnieli, że ,, Ziemia nie jest naszą własnością. Została nam jedynie powierzona na pewien czas. Człowiek naginając przyrodę do swoich potrzeb, zapomniał, że sam jest jej częścią i nie może żyć bez niej ani poza nią. Cokolwiek uczynimy Ziemi, uczynimy sobie samym. Opamiętajmy się. Pozostawmy Ziemię czystą i piękną dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci i wnuków”. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.

 

„LAUR DLA NAJLEPSZEGO GIMNAZJALISTY”

Wiktoria Lechowicz jest uczennicą klasy II Publicznego Gimnazjum przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach.  Osiąga wysokie wyniki w nauce. Klasę I ukończyła ze średnią 5,1 zaś  za I semestr klasy drugiej uzyskała średnią ocen 4,9. Jej zachowanie zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjum zawsze oceniane było jako wzorowe. Wykazuje się szerokimi zainteresowaniami, pracowitością i sumiennością.  Chętnie uczestniczy w różnego rodzaju konkursach. W obecnym roku szkolnym zakwalifikowała się do finału Konkursu Wiedzy Religijnej „Gimnazjalista”, zdobyła I miejsce na Festiwalu Piosenki Turystycznej, III miejsce w konkursie na hasło „Segregujemy śmieci”. Wiktoria corocznie bierze udział w Konkursie „Śląskie Beranie” ( II miejsce w kategorii zespołów-Izbicko 2015). „Jugend trägt Gedichte vor”, Pangea”,  “Oxford”, „Wiedzy o Austrii”, konkursie przedmiotowym z języka polskiego, języka niemieckiego oraz geografii . Wiktoria  wykazuje  zdolności muzyczne. Jest uczennicą klasy IV Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich . Grając na flecie uświetnia zarówno uroczystości szkolne  jak i środowiskowe tj. dożynki, Dzień Matki, Dzień Babci, Jasełka, Biesiada Śląska. oraz apele i akademie szkolne.  Swoje zdolności prezentuje również  grając w miejscowej orkiestrze dętej. Od 6 lat tańczy w  Zespole „Żędowianie”, z którym godnie reprezentuje szkołę  w środowisku i za granicami kraju (Słowacja, Czechy). Włącza się w prace szkolnego wolontariatu poprzez udział w akcjach charytatywnych. Od 5 lat uczestnicy w akcji „Kolędnicy Misyjni”, z której dochód przeznaczony jest na misje ( w tym roku dla dzieci Madagaskaru). Wraz z Zespołem’ Żędowianie” brała również udział w koncercie charytatywnym „ dla Zuzi”,  którego celem była pomoc  chorej na serce dziewczynce. Brała również udział w akcji „Dary dla Ukrainy”.Uczennica aktywnie działa w  SKKT PTTK – przygotowuje prace na wystawy, bierze udział w konkursach wiedzy krajoznawczo-turystcznej, wiedzy o regionie, uczestniczy  w rajdach rowerowych. Wiktoria jest osobą pogodną, chętną do podejmowania zadań. Dzięki swojej pracy, zaangażowaniu zarówno wśród rówieśników jak i nauczycieli uważana jest  za osobę sympatyczną, na której można polegać.

 

Izbicko 2016                                                                                                                                                                                           08.04.2016

Miło nam donieść, że na XXIII Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie” w Izbicku uczniowie naszej szkoły odnieśli spore sukcesy: Maksymilian Labus zdobył I miejsce w kategorii monologów (monolog „Szanujcie jodło”), zaś uczniowie klasy IV  - I miejsce w kategorii scenek dramatycznych (scenka „Ło Maryjce, utopcu i szprytnym Eciku”). Ponadto Daniel Guzy został wyróżniony przez  pana Krystiana Czecha, jurora konkursu - otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora „Śląskiego Berania”. Gratulujemy!

 

XIX Gminny Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”                                                                                                                     01.04.2016

         1 IV 2016 roku odbył się w naszej szkole XIX Gminny Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Uczestniczyło w nim 35 uczniów. W tym roku gimnazjaliści prezentowali monologi, zaś uczniowie szkół podstawowych – scenki rodzajowe.

Po wysłuchaniu prezentacji konkursowych jury przyznało następujące miejsca:

w kategorii monologów

I miejsce – Olivia Turek - ZSG Żędowice

II miejsce – Dominika Klyssek - ZSG Żędowice

III miejsce – Maksymilian Labus – ZSG Żędowice

Wyróżnienie:

Adam Koźlik - ZSG Żędowice

 - w kategorii scenek

I miejsce – Klasa IV ZSG Żędowice – scenka „Ło Maryjce, utopcu i szprytnym Eciku”

II miejsce – Klasa VI ZSG Żędowice – scenka „W maju jak w gaju”

III miejsce – Klasa V ZSG Żędowice – scenka „Ostatnie spotkanie z ołmom”

Wyróżnienie:

Klasa IV i V PSP Zawadzkie – scenka „Legynda o ciotce Ludmile”.

Gratulujemy!

        Występom towarzyszyły tańce Zespołu „Żędowianie” oraz prezentacje muzyczne, a na korytarzach szkoły można było zobaczyć wystawę dawnych śląskich sprzętów i obrazów. Wszystkie występy zostaną przedstawione w niedzielę, 3 kwietnia 2016 r., o godzinie 16.00. Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły!

Pasowanie na czytelnika                                                                                                                                                              03.03.2016          

   3 marca 2016 roku w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika”. W poczet czytelników przyjęto 22 uczniów klasy I, którzy uroczyście ślubowali, że będą  systematycznie odwiedzać bibliotekę i czytać książki.

"Mistrz Pięknego Czytania"                                                                                                                                                         01.03.2016

          W dniu 1 marca 2016 roku  w naszej szkole odbył się szkolny konkurs o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania", w którym wzięło udział 12 uczniów z klas IV-VI i I-III gimnazjum.  Komisja w drodze eliminacji wyłoniła zwycięzców. Mistrzem klas IV-VI został Tobiasz Spałek, a klas gimnazjalnych -Maksymilian Labus.

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

W świecie baśni Andersena                                                                                                                                                           23.02.2016

22 lutego 2016 roku uczniowie klas I-III wzięli udział w apelu promującym czytelnictwo. Czytano baśnie, recytowano wiersze, śpiewano piosenki. Program artystyczny przygotowała  klasa III, a w postać Pana Andersena wcieliła się Marta Michalik. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze.

Ferie w Żędowicach

Ferie w domu to brzmi mało atrakcyjnie. Ognisko Środowiskowe w ZSG w Żędowicach wychodząc naprzeciw zorganizowało zajęcia dla wszystkich spragnionych wrażeń. Z oferty skorzystało 60 uczniów. Odbył się barwny bal przebierańców, w trakcie którego magiczną atmosferę wprowadził iluzjonista. W pozostałe dni wyruszyliśmy na atrakcyjne wycieczki : na pływalnię w Strzelcach Opolskich, do Wesołego Miasteczka w Lublińcu, na kręgielnię w Kolonowskiem, do kina w Opolu .

  Artystycznie uzdolnieni uczniowie mogli doskonalić swój kunszt kroszonkarski na warsztatach zorganizowanych przez Panią Urszulę Piekacz oraz na spotkaniu z  pracownikiem Muzeum Wsi Opolskiej. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Miejski w Zawadzkiem , Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żedowicach.

 Wszystkim nauczycielom oraz sponsorom za pomoc i zaangażowanie w organizację bezpiecznego wypoczynku bardzo dziękuję.

Małgorzata Kozioł

Dyr. szkoły

Hej kolęda, kolęda…                                                                                                                                                                    22.12.2015

22 grudnia zrobiło się w naszej szkole bardzo świątecznie, a to za sprawą kolędników, którzy przybyli, aby przedstawić Jasełka. Nie zabrakło w nich utrudzonych wędrowców - Maryi i Józefa, a także Heroda, Diabła, Śmierci, Dziada, Aniołów, a nawet Turonia! Występom aktorskim towarzyszyły piękne kolędy śpiewane i grane przez naszych uczniów na różnych instrumentach - wszystko w przepięknej scenerii betlejemskiego nieba. Był śmiech, łzy wzruszenia, a na koniec – gromkie brawa dla występujących!

 

Mieszkańców Żędowic zapraszamy serdecznie na nasze Jasełka 6 stycznia 2016 roku o godzinie 16.00. Miło nam będzie Państwa gościć.

 

W ten wigilijny dzień zaśnieżony,

Kiedy w kościele biją dzwony,

Przyjmijcie życzenia pełne radości,

A w Nowym Roku szczęścia zdrowia

i pomyślności!

 

 

                   Dyrektor ZSG w Żędowicach

  ,,Pasowanie na ucznia klasy I”                                                                                                                                       25.11.2015

25 listopada 2015r.w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym  w Żędowicach odbyła się szczególna uroczystość, tak ważna dla dzieci  i ich rodziców – ,,Pasowanie na ucznia klasy I”.  Zanim nastąpił ten uroczysty moment pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym. Gromkimi brawami zostali nagrodzeni przez przybyłych rodziców i nauczycieli.

Castorama                                                                                                                                                                             23.11.2015

W listopadzie br. uczniowie klas młodszych z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach brali udział w cyklicznych warsztatach plastyczno-technicznych organizowanych przez Castoramę w Opolu. Zajęcia prowadzone były w ciekawej formie. Przygotowano profesjonalne stanowiska pracy. Dzieci korzystały z różnorodnych materiałów i życzliwej pomocy organizatorów. W efekcie powstały ciekawe kompozycje na temat ,,Mój wymarzony dom”. Uczestnicy warsztatów w interesujący sposób spędzili dzień, każdy z nich wrócił do domu z własnoręcznie wykonaną pracą. Każde dziecko otrzymało również od organizatora sadzonki świerków, które mają posadzić wraz z rodzicami we własnych ogródkach

                                                                                                                                                                            16.11.2015

16 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyło się drugie już spotkanie z ks. ppłk. Jerzym Niedzielskim, kapelanem Wojska Polskiego, uczestnikiem misji pokojowych i stabilizacyjnych w Libanie, Sarajewie, Iraku i Afganistanie. Ksiądz przywiózł do nas z krajów, w których przebywał wiele przedmiotów codziennego użytku oraz ubrania, m.in. strój szejka arabskiego. Mieliśmy okazję przymierzyć te stroje i dotknąć wielu ciekawych rzeczy, takich jak lustro z kośćmi wielbłąda czy gogli używanych w czasie burzy piaskowej.

 

Podczas spotkania ks. Kapelan poruszał wiele interesujących tematów. Opowiadał o życiu w miejscach ogarniętych wojną. Wydarzeniem, które osobiście przeżył najbardziej, była śmierć piątki żołnierzy w zamachu bombowym na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Miało to miejsce w Afganistanie. „Nigdy tego nie zapomnę” – mówił. Spotkanie było bardzo ciekawe. Ksiądz Jerzy opowiadał barwnie i z przejęciem. Warto było przyjść. W spotkaniu uczestniczyli także mieszkańcy Żędowic.

 

         10 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości-" POCIĄG DO NIEPODLEGŁOŚCI".  Został on przygotowany przez klasę VI. Uczniowie w swojej prezentacji pokazali jak Polska odzyskała niepodległość.

 

 W dniach 15-16 października 48 uczniów klas gimnazjalnych odwiedziło Warszawę. W czasie dwudniowej wycieczki młodzież zwiedziła Pałac Kultury i Nauki i  Zamek Królewski, uczestniczyła w odprawie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odbyła spacer Traktem Królewskim, zasiadła na trybunach Stadionu Narodowego, spacerowała po wilanowskim i łazienkowskim parku, zapalała znicze na Powązkach, skorzystała z warszawskiego metra oraz doświadczała wielu wrażeń w Centrum Nauki Kopernik. Na szczęście nie sprawdziła się  prognoza pogody  i parasole nie były potrzebne. Około godziny 23.00 uczniowie choć zmęczeni to zadowoleni wrócili do Żędowic.

                                                                                                                                                                                  14.10.2015

Dnia 14 października 2015 r. w ZSG w Żędowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Małgorzata Kozioł wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Gromkimi brawami uczniowie i pracownicy szkoły przyjęli wiadomość o przyznaniu Nagrody Komisji Edukacji Narodowej pani Anicie Stachowskiej i Nagrody Burmistrza pani dyr. Małgorzacie Kozioł i Beacie Śmich. W imieniu Rady Rodziców wyrazy wdzięczności i serdeczne podziękowania za codzienny trud, na ręce pani Dyrektor, złożyła przewodnicząca RR pani Beata Langer. Następnie uczniowie z klasy III i V szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści z klasy I przedstawili swój program artystyczny, podczas którego społeczność szkolna wysłuchała pięknych recytacji w wykonaniu najmłodszych aktorów, poznała Legendę o Nawojce oraz towarzyszyła w pielgrzymce pokutnej gimnazjalistów. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły i wręczyli upominki.

 

 

                                                                                                                                                                                     08.10.2015

To magia!” – wołali zdziwieni uczniowie. „Nie, to nauka” – ze spokojem odpowiadali prowadzący zajęcia. Dnia 8 X 2015 roku uczniowie klasy III i IV szkoły podstawowej mieli możność uczestniczenia w warsztatach naukowych przeprowadzonych w Opolu w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Zajęcia z architektury, fotografii, mechaniki, optyki, matematyki i fizyki były dla uczniów wspaniałą przygodą. Po tym wyjeździe termin „camera obscura” czy „figura przestrzenna” nie jest już dla nich żadną zagadką.

 

Dnia 23 września 2015 r odbył się GMINNY FINAŁ W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH organizowany przez ZSG w Żędowicach.  W eliminacjach gminnych  wzięło udział około 60 najlepszych biegaczy ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy. Do zawodów powiatowych  zakwalifikowało się 10 uczniów z naszej szkoły.

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

KATEGORIA

IMIĘ NAZWISKO

 

ZAJĘTE MIEJSCE W GMINNYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

 

ZAJĘTE MIEJSCE W POWIATOWYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

Klasa IV-V chłopcy 

( 1500 m)

Marcel Pluder

III

39

Klasa VI chłopcy     

( 1500 m)

Adam Ochwat

II

11

 

Bartłomiej Kozub

IV

23

 

Tobiasz Spałek

V

 

Klasa IV-Vdziewczęta(1000m)

Natalia Rzepczyk

II

17

 

Alicja Alf

V

 

Klasa VI dziewczęta( 1000 m)

Paulina Trojok

II

10

GIMNAZJUM

KATEGORIA

IMIĘ NAZWISKO

 

ZAJĘTE MIEJSCE W GMINNYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

 

ZAJĘTE MIEJSCE W POWIATOWYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

Klasa I chłopcy

( 2000 m)

Oskar Wajrauch

I

6

Klasa II dziewczęta

 ( 1500 m)

Mariola Buszman

I

4

Klasa III dziewczęta

( 1500 m)

Patrycja Rzepczyk

V

 

Wszystkim gratulujemy!

W WOJEWÓDZKICH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH naszą gminę  reprezentować będzie Mariola Buszman, która w eliminacjach powiatowych była czwarta. Trzymamy kciuki.

 

 6 września w naszej miejscowości odbywały się "Dożynki Gminne 2015". Wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w tradycyjnym korowodzie. Trochę deszcz popsuł nam imprezę.

 

W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 22 uczniów, a ich wychowawcą została pani Krystyna Grabińska. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy dla pozostałych klas.

ROK SZKOLNY 2014/2015

Wypływamy na nowe morza” – to hasło, które towarzyszyło uczniom klasy III gimnazjum, tegorocznym absolwentom Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach. Wspaniałych 26 młodych ludzi, zakończyło wspólna podróż, bo jak mówili czas przenieść się na inne statki, które wypłyną z nimi na nowe, kolejne morza. W tym pożegnaniu towarzyszyli im zaproszeni goście: pan burmistrz Mariusz Stachowski, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły. Dla najlepszych były nagrody i wyróżnienia. Adam Trojok został Prymusem Szkoły ze średnią 5,45 a Paulina Pluder najlepsza uczennicą trzeciego etapu edukacyjnego ze średnia 5,35.

Program artystyczny, który został przygotowany z tej okazji przeniósł wszystkich w przeszłość, dzięki cudownemu wynalazkowi ujka Edka. Byliśmy w Egipcie u królowej Kleopatry. Na balu w pałacu księcia Romanowa, wszyscy podziwiali brawurowo zatańczonego walca, a prezentacje pokazały jak zmienili się uczniowie w przeciągu tych 9 lat spędzonych w szkole. Emocje były ogromne. Uśmiech na twarzy mieszał się ze łzami. Życzymy wszystkim absolwentom, aby wszystkie wybory, jakich będą dokonywać w swoim życiu, zawsze okazywały się słuszne, najlepsze. Powodzenia.

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie zwiedzili bibliotekę, zapoznali się z jej działalnością oraz pracą bibliotekarza. Dowiedzieli się, że biblioteka oprócz promowania czytelnictwa organizuje m.in. kursy językowe, porady prawne, spotkania opolskich genealogów.

 

 Wizyta w Gospodarstwie Ogrodniczym w Gwoździanach stała się okazja do zapoznania się  ze specyfika pracy w ogrodnictwie. Dzięki uprzejmości właściciela szklarni uczestnicy zajęć z doradztwa zawodowego poznali tajniki uprawy pomidorów oraz dowiedzieli się jak zarządzać własnym przedsiębiorstwem.

 

W X Gminnym Dyktandzie, które odbyło się 9 VI 2015 r. w Zawadzkiem, uczestniczyło dziesięciu uczniów naszej szkoły. Miło nam donieść, iż uczeń klasy III gimnazjum, Franciszek Czech, zdobył w tym konkursie tytuł Mistrza Ortografii Gminy Zawadzkie w kategorii klas gimnazjalnych. Franek obronił tym samym zeszłoroczny tytuł.

Gratulujemy!

Pamiętajcie o ogrodach” – takie było motto tegorocznego Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 9 czerwca 2015 r. Wzięło w nim udział 26 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie recytowali wiersze, których tematem była przyroda oraz związane z nią refleksje i emocje.

Jury po wysłuchaniu wszystkich recytacji przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Kinga Marek,

II miejsce – Natalia Mrohs,

III miejsce – Nicole Majnusz

Wyróżnienie za samodzielnie napisany i przedstawiony wiersz

Weronika Kozioł

I miejsce – Olivia Kopyra (kl. VI),

II miejsce – Kamil Kopyra (kl. IV),

III miejsce – Emilia Prusko (kl. IV)

I miejsce – Maksymilian Labus (kl. II),

II miejsce – Paulina Pluder (kl. III),

III miejsce – Dominika Klyssek (kl. I).

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a każdy z uczestników – słodki poczęstunek. Gratulujemy!

Podczas wizyty w Powiatowej Jednostce Straży Pożarnej  gimnazjaliści spotkali się  z zawodowym strażakiem i zwiedzili strzelecką strażnicę. 

Mieli możliwość uczestniczenia w próbnym alarmie, a także obserwować pracę dyspozytora straży pożarnej. Przede wszystkim poznali wymagane w tym zawodzie predyspozycje, umiejętności oraz. kwalifikacje i ściezkę kształcenia w zawodzie strażaka.

2 czerwca 2015 r. uczniowie klasy I gimnazjum pod opieką pani dyr. M. Kozioł oraz wychowawcyE. Kubicy zwiedzali Ustroń, Wisłę, Jaworzynkę oraz Koniaków. Swoją przygodę rozpoczęli od wjazdu koleją linową na Czantorię gdzie zajrzeli do Sokolarnii oraz na tor saneczkowy. Następnie odwiedzili Galerię Małysza, Chatę Kawuloków oraz Muzeum Koronkarstwa w Koniakowie. Po wysłuchaniu prelekcji o dawnym życiu górali, pokazie gry na instrumentach regionalnych oraz historii koronkarstwa przejechali pod Zameczek Prezydencki. Następnie odbyli spacer po koronie Zapory Wodnej w dolinie Czarnego oraz wysłuchali informacji na temat historii i roli budowli hydrotechnicznych. W końcowej części wycieczki zwiedzili skocznię A. Małysza w Wiśle Malince (wjazd koleją linowa oraz wejście na wieżę najazdową). Swoją wędrówkę zakończyli na Równicy.
 

1 czerwca odbył się w naszej szkole, jak co roku  Dzień Sportu. Zawody już tradycyjnie rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki. W tym roku wszyscy zawodnicy rozgrzewali się  tańcząc Belgijkę i taniec Country. Następnie uczniowie przystąpili do rywalizacji w wybranych grach zespołowych, w grze terenowej „Nie zbij króla” i wyścigach rzędów na wesoło. Mieli również możliwość obejrzenia spektaklów profilaktycznych. Wszyscy uczniowie otrzymali poczęstunek, o który zadbała Rada Rodziców .Turnieje wygrali najlepsi, ale tak naprawdę wygrali wszyscy, którzy  wspólnie dobrze się bawili.

 

Gościnnie w koncercie wystąpiła Pani Zofia Czechlewska, wieloletnia solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz ze swoim zespołem. W ich wykonaniu zobaczyliśmy między innymi polkę, kujawiaka , a także piękny walc z filmu „Anna Karenina”. Publiczność do wspólnego śpiewania poderwała pani Gabriela Koźlik, Vice – Ślązaczka Roku 1996. W przerwie koncertu można było obejrzeć wystawę zdjęć oraz skorzystać z kawiarenki przygotowanej przez rodziców. Długie brawa na zakończenie koncertu świadczyły o tym, iż występy bardzo się podobały. Warto w taki sposób promować polską kulturę ludową.

 

Uczniowie uczestniczyli w wykładach, pokazach, warsztatach organizowanych w ramach XIII Festiwalu Nauki Opole 2015 – „ Noc nauki”.

       24 maja 2015 odbył się w naszej szkole festyn rodziny "Mama, Tata i ja". Organizatorami tej imprezy było "Stowarzyszenie Przyjaciół  Szkoły w Żędowicach" i "Stowarzyszenie  Kobiet Żędowickich".

    Oferowano wyśmienite jedzenie, doskonałe występy uczniów naszej szkoły i gości, liczne konkursy, zabawy oraz wiele niespodzianek i atrakcji.

 

Wiosna w naszym projekcie obfituje w atrakcyjne wyjazdy podczas, których gimnazjaliści  przygotowują się do podjęcia trafnej decyzji zawodowej. Uczniowie drugich i trzecich klas uczestniczyli w Targach Edukacyjnych w Strzelcach Opolskich. W tym roku  po raz pierwszy braliśmy udział  w dniach otwartych w Elektrowni Opole. Uczniowie interesujący się nowymi technologiami, motoryzacją i ekologią zwiedzili zakłady produkujące filtry samochodowe, katalizatory i czujniki spalin. Ostatni weekend maja rozpoczęliśmy wizytą na Uniwersytecie Opolskim, gdzie uczestniczyliśmy  w wykładach, warsztatach  i  pokazach naukowych.  To nie koniec naszych działań, w najbliższej przyszłości  planujemy  kolejne atrakcje.

21.05.2015

     21 maja 2015 r. w auli seminaryjnej w Opolu odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Laureatom Konkursów Religijnych. Tegoroczne rozdanie nagród było dla naszej szkoły niezwykle podniosłe, co zawdzięczamy Paulinie Pluder, która wraz z 6 innych uczniów została laureatką I miejsca w Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej GIMNAZJALISTA 2015 zdobywając w finale 100% możliwych punktów. Jako nagrodę Emilia otrzymała pamiątkowy dyplom i drukarkę HP. Finalistom z naszej szkoły był ADAM TROJOK, który już wcześniej otrzymał pamiątkowy dyplom. Na uroczystości obecny był Ks. Biskup Rudolf Pierskała i przedstawiciele opolskiego Kuratorium Oświaty, którzy wyrazili wdzięczność uczniom i katechetom za zaangażowanie w konkursy religijne. Gratulujemy naszym uczniom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym nie zabraknie chętnych do udziału w konkursach.

 

Adam Trojok osiąga bardzo dobre wyniki w nauce (średnia ocen 5,12) i wzorowe zachowanie. Godnie reprezentuje Publiczne Gimnazjum funkcjonujące w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Jest dwukrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjów 2014, laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z matematyki „OLIMPUS”, finalistą Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej GIMNAZJALISTA 2014, laureatem 1 miejsca w Wojewódzkim Konkursie Historycznym i Fizycznym  (etap gminny). Jest bardzo aktywnym członkiem zespołu „ŻĘDOWIANIE”. Reprezentował szkołę i powiat w czasie Dożynek Gminnych, Dni Miasta i Gminy Zawadzkie, festynach i imprezach okolicznościowych w Pludrach, Łagiewnikach, Szemrowicach, Zawadzkiem i Żędowicach. Promował wraz z zespołem gminę Zawadzkie w Telewizji Silesia i TV Opole. Występował jako solista w koncercie „Trzech Narodów” w Czeskich Otrokowicach, uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Dubnicy na Słowacji oraz w zjeździe Polonii Słowackiej. Brał udział w koncercie charytatywnym „DLA ZUZI” w Dobrodzieniu. Adam jest uczniem sumiennym i odpowiedzialnym. Rzetelnie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Działa w szkolnym Kole Teatralnym. Jest przewodniczącym Samorządu Szkolnego. Współorganizował takie akcje charytatywne, jak „PODZIEL SIĘ DZIECIATKIEM” i „DARY DLA UKRAINY”. Cechuje go skromność i wysoka kultura osobista. Jest bardzo koleżeński. Można zawsze na niego liczyć.

    Dla uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy V zaprosili nas świat XVIII wiecznej Polski. Na apelu przygotowanym przez uczniów tej klasy mogliśmy uczestniczyć w obradach Sejmu Czteroletniego, a także przypomnieć sobie najważniejsze uchwały zawarte w  pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

 

                                                                                                                                                                                                        22-24.04.2015

W dniach od 21 do 23 kwietnia 2015 roku 26 uczniów klasy III gimnazjum przystąpiło do trzydniowego egzaminu gimnazjalnego. Wrażenia po każdym dniu były inne, ocena trudności poszczególnych części również Dla jednych zadania były łatwe, inni byli nie do końca zadowoleni ze swojej pracy. Najbardziej zadowolony był chyba Adam Trojok, który jako laureat Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, był zwolniony z części przyrodniczo- matematycznej, uzyskując 100% punktów.

 

Mamy nadzieję, że czerwcu, po poznaniu wyników, wszyscy będą zadowoleni i z dumą będą prezentować swoje wyniki w przyszłej gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej szkole. Trzymamy kciuki!!!

           Dnia 16 kwietnia 2015r. 17 uczniów III klasy szkoły podstawowej brało udział w 8 edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Trzecioklasisty z Operonem. Sprawdzian rozpoczął się  o godzinie 9.00. składał się z części: z języka polskiego i matematyki. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań można było uzyskać 40 punktów, z czego 20 pkt.  za test z języka polskiego i 20 pkt. za test z matematyki. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi koledzy trzymali za nas kciuki!

15 marca zakończył się cykl warsztatów tanecznych dla osób, które chciały lepiej poznać polskie tańce narodowe.

Zajęcia prowadzili doskonali tancerze, choreografowie i pedagodzy :

·Zofia Czechlewska                

              Tancerka, choreograf, pedagog, wieloletnia solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

·       Milena Burchardt

              Tancerka, pedagog tańca klasycznego i  baletu

·       Jan Czechlewski

              Tancerz solista, asystent choreografa, wieloletni kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”   

Program warsztatów obejmował praktyczną naukę podstaw wszystkich polskich tańców  narodowych, a także wiedzę teoretyczną na temat kompozycji układu tanecznego oraz polskich strojów ludowych.

Warsztaty ukończyło 16 osób, które otrzymały certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności.

Wytrwałym i pracowitym uczestnikom – GRATULUJEMY!!!

 

     Dziewczyny z III klasy gimnazjum postanowiły dobrze przygotować się do nadchodzącej wiosny. Włączyły się do akcji przeciwdziałania zwolnieniom z z ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Przygotowały ciekawe zajęcia w oparciu o ćwiczenia Ewy Chodakowskiej pomiędzy, które wplotły układy dynamicznej ZUMBY . Instruktarzu do zajęć tanecznych udzieliła nasza absolwentka,  instruktorka zumby – Ewelina Pankiewicz, której serdecznie dziękujemy!!! Mamy nadzieję, że zajęcia przygotowane przez nasze dziewczyny udowodniły, że lekcje nie muszą być nudne, a praca nad własną sylwetką może dostarczyć dużo satysfakcji.

 

     W ramach realizowanego w szkole projektu z doradztwa zawodowego  pod hasłem „Otwórz oczy, rozwiń skrzydła – czyli jak pokierować swoją karierą zawodową” odbył się wyjazd do Opola. Uczniowie wyróżniający się uzdolnieniami artystycznymi poznali grupę zawodów artystycznych i zawody związane z pracą w ośrodkach kultury. Wzięli udział  w warsztatach muzycznych zorganizowanych przez  Filharmonię Opolską. Mieli również przyjemność uczestniczenia w otwartej próbie generalnej koncertu George Gershwina w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Ostatnim punktem wycieczki było zapoznanie młodzieży  z ofertą edukacyjną i warunkami kształcenia w  szkołach ponadgimnazjalnych o charakterze artystycznym. Zwiedzili  Publiczne Liceum Plastyczne i Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. W opolskim plastyczniaku obserwowali  zajęcia z malarstwa, rzeźby i rysunku, a także oglądali m.in. pracownie ceramiki, snycerstwa, tkanin artystycznych i technik graficznych. Dużym przeżyciem dla uczniów był pobyt w szkole muzycznej podczas którego mieli okazję porozmawiania z uczniami i nauczycielami w trakcie  prób muzycznych i wokalnych. Mamy nadzieję, że wycieczka  rozbudziła zainteresowania artystyczne uczniów i zachęciła do kontynuowania nauki w tym kierunku

 

Wizyta dziewcząt z klasy II gimnazjum w salonie kosmetycznym w ramach projektu ,,Moja przyszłość w moich rękach”
 

Święto Zakochanych to doskonała okazja, by nieco umilić uczniom pobyt w szkole, o co postarali się uczniowie klasy II gimnazjum.  Zgodnie ze szkolnym obyczajem działała poczta walentynkowa i punkt makijażu walentynkowego. Uczniowie mieli możliwość zrobienia  zdjęcia z Amorkiem oraz mogli spróbować swoich sił w walentynkowym karaoke. Dla najbardziej aktywnych uczestników walentynkowego dnia przewidziano słodkie co nieco. Przystrojona szkoła wprawiła wszystkich przyjazny i romantyczny nastrój, który wszystkim się udzielił.

 

Dziewczęta z klasy II gim. podczas realizacji projektu gimnazjalnego. Uczą się dbać o urodę

 

      9 stycznia nasza szkoła brała udział w akcji "Droga i bezpieczeństwo". Nasi uczniowie na lekcjach techniki zostali poinformowani o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.

Każdy uczeń naszej szkoły otrzymał pasek odblaskowy, aby być lepiej widoczny na drodze. O godzinie 12:00 odbyło się spotkanie uczniów z policjantami.

    Życzenia

 

Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność

 

 Życzy Dyrektor Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Żędowicach

Małgorzata Kozioł

    „Moja przyszłość w moich rękach” tak twierdzą uczniowie gimnazjum w Żędowicach, którzy biorą udział w projekcie współfinansowanym za środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie realizowane jest od 1 IX 2014r. do 30 VI 2015r. i obejmuje wszystkich uczniów gimnazjum w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach. W ramach projektu zaplanowano realizację 200 godzin zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i specjalistycznych; 240 godzin dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych; 174 godzin zajęć oraz 11 wyjazdów w ramach doradztwa zawodowego.

 

Gimnazjaliści mogą poszerzyć swoją wiedzę biorąc udział w następujących zajęciach: „Angielski w obrazach-niesamowite historie” – zajęcia z języka angielskiego z wykorzystaniem graficznych technik komputerowych; „Fizyka inaczej” – zajęcia fizyczno-modelarskie; „Chemia a uroda” – zajęcia z chemii; „Lepiej zrozumieć Świat” – zajęcia wyrównawcze z geografii; „Sposób na ortografię” – zajęcia dla uczniów z dysleksją; „Co w trawie piszczy” – zajęcia logopedyczne; Zajęcia wyrównawcze z matematyki; „Przez zabawę do wiedzy” – zajęcia dla uczniów zainteresowanych matematyką; „Deutsch? Kein Problem! Niemiecki? Bez problemu” – zajęcia rozwijające kompetencje językowe; „Otwórz oczy, rozwiń skrzydła - czyli jak pokierować swoją karierą zawodową” – zajęcia z doradztwa zawodowego; „Zrozumieć przyjaciela” – dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego.    Wartość całego projektu wynosi: 87 772,30 zł.

 

       6 grudnia w Kolonowskiem odbył się XII Festiwal Piosenki Turystycznej, w którym uczniowie klasy IV wyśpiewali w swojej kategorii I miejsce, zaś uczniowie I i III klasy gimnazjum III miejsce. Opiekunem dzieci była pani Eryka Kubica.

 

 

29 listopada 2014 r. w Łubniańskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala podsumowująca XXI Regionalny Konkurs Literacki „Ze Śląskiem na ty”. Uczestniczyły w niej trzy uczennice klasy I gimnazjum naszej szkoły: Olivia Turek, która zajęła w konkursie III miejsce (praca „Światełko w tunelu”) oraz Dominika Klyssek i Weronika Zyzik, które zdobyły wyróżnienia (praca „Jak się downi w Żandowicach żniwowało” i „Historia jednego domu w Żędowicach”). Na konkurs napłynęło 165 prac z całej Opolszczyzny, w kategorii gimnazjum - 39 prac. Wyłoniono 14 laureatów. Gratulujemy!

 

Kolejne wycieczki w ramach projektu z doradztwa zawodowego odbyły się do szkół ponadgimnazjalnych w Strzelcach Opolskich i Zawadzkiem. Podczas wyjazdu młodzież zapoznała się z ich ofertą edukacyjną. Gimnazjaliści odwiedzili Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Technikum Samochodowe i Liceum Ogólnokształcące w Strzelcach Opolskich oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem.

       Jeśli ktoś był ciekaw, co go niebawem czeka, mógł się tego dowiedzieć w magiczny wieczór andrzejkowy, podczas którego wróżki, magowie i czarnoksiężnicy przepowiadali przyszłość. Zaglądając w szklaną kulę, kości, kryształowe kubki i inne magiczne przedmioty odczytywali imię przyszłego małżonka, zawód, stan cywilny, miejsce zamieszkania, a nawet cechy naszego charakteru. Tym, którym nie spodobała się  tegoroczna przepowiednia muszą poczekać do następnych Andrzejek. Może w przyszłym roku los okaże się łaskawszy.

W związku z realizacją Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”, Miejska Biblioteka Publiczna w  Zawadzkiem, przekazała w nieodpłatny depozyt książki. Są one udostępniane dzieciom i młodzieży w bibliotece szkolnej. Największym powodzeniem cieszą się książki Agnieszki Chylińskiej „ Zezia i Giler” oraz „Zezia, Giler i Oczak”. Uczniowie klasy II codziennie poznają losy bohaterów tej lektury. Dziękujemy pani Dyrektor Joannie Spałek za owocną współpracę.

Wyjazd do TV Wrocław był okazją do poznania zawodów związanych z pracą w mediach. Uczniowie uczestniczyli w warsztacie dziennikarskim. Podczas spotkania autorskiego z dziennikarzem Piotrem Kasprzyckim poznali tajniki pracy w telewizji i zwiedzili tą instytucję „od kuchni”. Zobaczyli min. reżyserkę, studio wiadomości, studio programów dokumentalnych i największe studio telewizyjne,   w którym realizowane są koncerty i spektakle. Historię TV regionalnej poznali w miejscowym muzeum.

   Nasz Zespół odpowiedział na apel organizatorów i z ogromną radością włączył się do wspaniałej akcji ratującej życie małej Zuzi.  W niedzielę 9 listopada 2014 r. wystąpiliśmy w koncercie charytatywnym zorganizowanym w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury.Małej Zuzi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia !!!

Kolejny raz nasi uczniowie poznawali  fascynujący świat nauki i technologii, tym razem w przepięknej scenerii zamku w Mosznej. Uczestnicząc w zajęciach odkrywali tajemnice zamku,  tajniki fizyki, optyki, mechaniki i budownictwa. Wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, które teraz mogą wykorzystywać na lekcjach w szkole

 

Dnia 7 listopada 2014 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach uczestniczyli w apelu ,poświęconym rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel przygotowali uczniowie klasy I gimnazjum.

 

„Otwórz oczy rozwiń skrzydła” - pod takim tytułem realizowane są zajęcia z doradztwa zawodowego. Podczas warsztatów, wyjazdów i spotkań z ciekawymi ludźmi gimnazjaliści poznają zawody i miejsca potencjalnej, przyszłej pracy. Wycieczka do sądu i spotkanie z sędzią stało się okazją do poznania zawodów prawnych oraz specyfiki pracy w tej instytucji. Uczniowie odwiedzili również Powiatowy Urząd Pracy. Doradca zawodowy przedstawił im, w jaki sposób instytucja ta pomaga w zdobyciu zatrudnienia. Podczas zajęć w poradni psychologiczno-pedagogicznej młodzież poznała zawody związane z udzielaniem pomocy psychologicznej i pedagogicznej oraz uczestniczyła w warsztatach rozwijających umiejętność kreatywnego myślenia, radzenia sobie ze stresem i gospodarowania czasem wolnym.

14 października w naszej szkole był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 8:00 odbyła się uroczysta msza w intencji nauczycieli, a następnie o godzinie 9:00 uroczysta akademia. Wspaniałą imprezę zorganizowała klasa V wraz z uczniami innych klas.

20 września 2014 roku był dla wszystkich członków Zespołu „Żędowianie” dniem szczególnym, gdyż był podsumowaniem 10-letniego dorobku grupy. Zwieńczeniem Jubileuszu był wspaniały koncert w wykonaniu młodych artystów oraz zaproszonych gości, Pani Zofii Czechlewskiej, wieloletniej tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz tancerzy jej zespołu. W ten sobotni wieczór, licznie zgromadzona publiczność kinoteatru mogła rozkołysać się w rytm polskich tańców narodowych, posłuchać i podziwiać kunszt tańców węgierskich  i polek w wykonaniu zawodowych tancerzy, a także  bawić się słuchając śląskich pieśni i tańców regionalnych oraz śląskich „szpasów”. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym szczególnym dniu i wierzymy w to, że będziecie nas wspierać podczas kolejnych koncertów.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 26 uczniów, a ich wychowawcami zostali pani Małgorzata Jeruszka-1a i pani Beata Śmich-1b. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

ROK SZKOLNY 2013/2014

            24 czerwca bieżącego roku odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Zawody już tradycyjnie rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki, następnie uczniowie przystąpili do rywalizacji w wybranych grach zespołowych, biegach sztafetowych, zadaniach sprawnościowych. Mieli również możliwość uczestnictwa w konkursie plastycznym pod hasłem „Bezpieczne wakacje”.

 

Dodatkową atrakcją imprezy były dmuchańce, wata cukrowa, popcorn i profesjonalne malowanie twarzy. Turnieje wygrali najlepsi, ale tak naprawdę wygrali wszyscy, którzy  wspólnie dobrze się bawili, bo ten co ćwiczy, biega, gra zdrowie oraz humor ma!

 

Miło nam donieść, że Franciszek Czech, uczeń II klasy gimnazjum, w Gminnym Dyktandzie 2014 zdobył tytuł MISTRZA ORTOGRAFII GMINY ZAWADZKIE w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych. W bardzo trudnym dyktandzie zrobił tylko jeden błąd! Gratulujemy!

 

„Mały książę i czarodziejskie zwierciadło”                                                             / 23.06.2014 /      

„Mały książę i czarodziejskie zwierciadło” - to tytuł spektaklu profilaktycznego przygotowanego przez uczniów pierwszej klasy gimnazjum ZSG w Żędowicach. Motywem przewodnim przedstawienia było poszukiwanie przyjaźni oraz refleksja nad tym, jakimi wartościami kierujemy się w życiu. Aktorom udało się przekonać widzów, że warto mieć w życiu marzenia i tak naprawdę prawie wszystko zależy od nas samych. Inscenizacja miała ciekawą scenografię, a linia melodyczna z utworu „ Mały Książę” stanowiła tło muzyczne. Spektakl przygotowano pod kierunkiem wychowawczyni Agaty Spałek i pedagoga szkolnego Beaty Śmich.

 

      W niedzielę, 15 czerwca 2014r., grupa uczniów klasy VI uczestniczyła w VI Przeglądzie Amatorskich Grup Ludowych i Obrzędowych „Na Ludową Nutę” organizowanym przez LGD „Kraina Dinozaurów”. Tegoroczna edycja przeglądu odbyła się w Kolonowskiem. Nasi uczniowie zaprezentowali scenkę dramatyczną przedstawiającą tradycje i obrzędy związane ze żniwami. Występ grupy spotkał się z serdecznym przyjęciem publiczności. W nagrodę uczniowie otrzymali radiomagnetofon.

 

     Po wielomiesięcznych, wyczerpujących przygotowaniach nadszedł czas występów. W ostatnim czasie Zespół „Żędowianie” kilkakrotnie prezentował się publiczności naszego regionu. Program występów obejmuje nie tylko tańce narodowe i regionalne, lecz także popisy instrumentalne i gwarowe. Poniższa galeria zawiera zdjęcia  występów z okazji:

      30 maja 2014 roku na posiedzeniu Porozumienia Oddzaiłów PTTK Województwa Opolskiego w Urzędzie Marszłkowskim w Opolu przedstawione zostały wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Poznajemy Ojcowiznę". Pod opieką Eryki Kubicy uczestniczyli w nim uczniowie klasy V : Olivia Kopyra i Jakub Ludwig. W kategorii szkół podstawowych na etapie wojewódzkim praca Jakuba "Błogosławiony Ks. Józef Czepiel" zajęła I miejsce, a praca Olivii "Ksiądz Henryk Lakomik" II.

Wyjazd do Opola i uczestnictwo w XII OPOLSKIM FESTIWALU NAUKI dla gimnazjalistów z ZSG w Żędowicach był ostatnim przedsięwzięciem w realizowanym w projekcie. Drugiego czerwca uczniowie klasy pierwszej i trzeciej gimnazjum zajęli miejsca, w których zwykle zasiadają studenci. W uniwersyteckich salach i laboratoriach wysłuchali wykładów: „ Szybciej, wyżej, dalej - sport i fizyka” , „Termiczne i temperaturowe efekty magnetyczne”. W laboratorium chemicznym, pod okiem wykładowcy, przeprowadzali doświadczenia chemiczne. Zainteresowaniem cieszyła się wizyta w obserwatorium astronomicznym w domu studenckim Niechcic, niestety ze względu na duże zachmurzenie nie można było prowadzić obserwacji. Rekompensatą był ciekawy wykład na temat wpływu Słońca na nasze życie. Mamy nadzieję, że wizyta na uniwersytecie rozbudziła ambicje naukowe uczniów i zachęciła do studiowania na opolskiej uczelni.

 

    W czwartek 29 maja 2014 r. trzy gimnazjalistki z ZSG z Żędowic uczestniczyły w uroczystej gali podsumowującej konkurs „Moja wieś- moje miejsce”. To już piąta edycja konkursu literackiego w trzech kategoriach : ciekawe miejsce LGD, opowiadanie lub legenda podkreślające specyfikę i historię terenu LGD, oraz osoba, która w szczególny sposób przyczyniła się lub przyczynia do rozwoju lub promocji obszaru LGD. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży sprawami lokalnymi i ocalenie cennych informacji dotyczących kultury, historii i specyfiki regionu, w którym mieszkają.

Ewelina Strzelbicka z klasy I zajęła III miejsce za pracę w kategorii „Osobowość…”

pt.” Gabriela Koźlik- Ślązaczka w czepku urodzona”.

Uczennica klasy III Paulina Pluder zajęła trzecie miejsce za pracę w kategorii

Opowiadanie…” pt. ”Czy to naprawdę był cud ? ”

Gratulujemy uczniom i nauczycielkom, które czuwały nad powstawaniem prac: pani Anicie Stachowskiej i Jolancie Baron.
 

Projekty klasy II gimnazjum                                                                             / 27.05.2014 /

 Dzień 27 maja 2014 r. był dniem  projektów edukacyjnych realizowanych w roku szkolnym 2013/2014 przez uczniów kl. II gimnazjum.

W tym roku szkolnym nasz uczeń Adam Trojok został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. 16 maja 2014 r na uroczystej gali podsumowującej tegoroczne zmagania konkursowe odebrał nagrodę oraz  dyplom laureata z rąk Opolskiego Kuratora Oświaty – Pani Haliny Bilik. Adamowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów

 

9 V 2014 r. odbył się XXI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski w Izbicku. Miło nam donieść, że uczniowie klasy VI, którzy zaprezentowali scenkę „Jak jest żytko, to byndzie wszystko”, zdobyli w tym konkursie I miejsce w kategorii scenek rodzajowych. W nagrodę otrzymali miniwieżę stereofoniczną oraz nagrody książkowe, które wzbogacą szkolną bibliotekę. Gratulujemy!

 

Dla uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy IV zaprosili nas świat XVIII wiecznej Polski. Na apelu przygotowanym przez uczniów tej klasy mogliśmy uczestniczyć w obradach Sejmu Czteroletniego, a także przypomnieć sobie najważniejsze uchwały zawarte w  pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

 

 

W dniach 23 – 25 kwietnia 2014 roku czternastu uczniów klasy trzeciej gimnazjum przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego, który był sprawdzianem ich wiedzy z zakresu przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych oraz umiejętności językowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Trzymamy kciuki za dobre wyniki!

 

 

 

   

Dnia 10 kwietnia w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego „Jugend trägt Gedichte vor”- „Młodzież recytuje poezję”. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości niemieckojęzycznych poetów oraz uwrażliwienie na piękno żywego słowa. Zadaniem każdego z 20 uczestników było zaprezentowanie dwóch utworów poetyckich w języku niemieckim.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Joanna Podwińska-Kolibaba, Barbara Dylong oraz Anton Zyzik. Licznie zgromadzona publiczność nagradzała odwagę i wrażliwość artystyczną uczniów gromkimi brawami. Przerwę na obrady jury urozmaiciły występy zespołu „Żędowianie” oraz młodych muzyków.

 

 

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoły podstawowe

I Miejsce ex aequo Olivia Turek(ZS-G Żędowice)

i Wiktoria Bryniowska (ZS-G Żędowice)

II Miejsce Julia Bryniowska (ZS-G Żędowice)

III Miejsce Olivia Kopyra (ZS-G Żędowice)

Wyróżnienie:

Wiktoria Lechowicz (ZS-G Żędowice)

i Wiktoria Hertel (SP Zawadzkie)

Gimnazja

I Miejsce ex aequo Viktoria Spałek (PG Zawadzkie)

i Paulina Kimak (ZS-G Żędowice)

II Miejsce Julia Skoluda (PG Zawadzkie)

III Miejsce ex aequo Sybilla Dworaczek (PG Zawadzkie)

i Robert Signus (ZS-G Żędowice)

Wyróżnienie:

Emilia Nowak (ZS-G Kielcza)

Laureaci i wyróżnieni zakwalifikowali się do etapu rejonowego konkursu, który odbędzie się 20 maja w Strzelcach Opolskich.

Gratulujemy i życzyny powodzenia!

8 kwietnia uczennice naszej szkoły wzięły udział w gminnym konkursie kroszonkarskim w ZSG w Kielczy. Nasze kroszonkarki zajęły w kategorii szkół podstawowych:

Natalia Mroz I m-ce,

Alicja Mrochen II m-ce

Emilia Pruska III m-ce

Natalia Kordeczka wyróżnienie

W kategorii szkół gimnazjalnych:

Ewelina Strzelbicka II m-ce

Wszystkim uczestnikom gratulujemy , Pani Urszuli Piekacz dziękujemy za przygotowanie uczestników i przeprowadzenie warsztatów kroszonkarskich.

 

Każdego roku nasza szkoła bierze udział w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Religijnej ŻAK i GIMNAZJALISTA. W tym roku również uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpili do napisania testu konkursowego, którego tematyka obejmowała wybrane fragmenty Pisma Św. Hasłem tegorocznego konkursu było: "Odkrywamy Pismo Święte. Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie”. Etap szkolny wyłonił 5 uczniów, z których 4 pomyślnie przeszła w listopadzie przez etap rejonowy w Opolu i dostali się do finału diecezjalnego. Etap finałowy ŻAKA odbył się 13 marca, a GIMNAZJALISTY 20 marca w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Wyniki testu dla naszych uczniów okazały się bardzo pomyślne. Spośród całej czwórki Amadeusz Strzoda z klasy III gimnazjum zasłużył na miano laureata, a troje: Olivia Turek, Paulina Pluder i Adam Trojok na miano finalistów.

 

Gratulujemy naszym laureatom i finalistom wiedzy biblijnej i dziękujemy za wkład, który włożyli w lekturę i poznawanie ksiąg Pisma Świętego i życzymy dalszych osiągnięć w szkole.

 

      27 marca 2014 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie". Nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni ponieważ zdobyli prawie wszystkie nagrody. Dla mieszkańców zaprezentowali swój program w niedziele tj. 30.03.2014 r. 

Wyniki konkursu:

Występy indywidualne

 1 miejsce- Trojok Adam, Paulina Pluder, Cepok Mariusz

  2 miejsce-Czech Franciszek

  3 miejsce-Labus Maksymilian

Występy zespołowe

  1 miejsce- KL  VI ZSG ŻĘDOWICE, KL  V ZSG ŻĘDOWICE

  2 miejsce- Paweł Skornia, Łukasz Kuś

  3 miejsce-KL IV  ZSG ŻĘDOWICE

 

W tegorocznym Wojewódzkim Konkursie Kroszonkarskim  brały udział  uczennice: Oliwia Kopyra, Agnieszka Chmiel, Natalia  Kordeczka, Alicja Mrochen, Ewelina Strzelbicka. Nasze dziewczyny-kroszonkarki wróciły z dyplomami. Wszystkie uczestniczki konkursu przygotowywały się pod kierunkiem pani Urszuli Piekacz.

Już po raz VI z okazji Dnia Kobiet odbył się Plebiscyt Strzelca Opolskiego „Perła Roku”. Do konkursu zgłaszane są panie , które są zaangażowane w życie naszego regionu. Wśród laureatek znalazła się nasza Pani Jadwiga Breguła.

Nominacje do konkursu zgłosiło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach. Gratulujemy z całego serca i życzymy wielu sukcesów wraz z Zespołem „Żędowianie”.

Wszystkim, którzy oddali swój głos na naszą „Perłę” - DZIĘKUJEMY.

Dla uczniów pierwszej i trzeciej klasy gimnazjum 12.02.2014 nie był tradycyjnym dniem nauki. Dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Mieczysława Orgackiego młodzież miała okazję do zwiedzenia Urzędu Miejskiego w Zawadzkiem oraz spotkania z przedstawicielami samorządu terytorialnego i pracownikami administracji państwowej. Podczas wycieczki gościliśmy w gabinecie Pana Burmistrza, który opowiadał nam o swojej pracy oraz strukturze i zadaniach organu, jakim jest samorząd lokalny. Szczególnie interesujące było spotkanie z Panią Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i pracownikami Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Mieliśmy okazję porozmawiać z panią Sekretarz, Skarbnikiem, pracownikiem do spraw komunalnych, urzędnikami referatu promocji oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej. Naszym przewodnikiem po Urzędzie była Pani Sonia Kaczmarczyk - przedstawiciel referatu oświaty. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Punkt Pośrednictwa Pracy. Wizyta w Urzędzie Miejskim była dla nas niepowtarzalną lekcją wychowania obywatelskiego. Uczniowie oraz opiekunowie serdecznie dziękują Panu Burmistrzowi oraz wszystkim zaangażowanym pracownikom za życzliwe przyjęcie i poświęcony nam czas.

 

Klasa I gimnazjum bardzo lubi swoją szkołę, uczniowie chętnie ze sobą spędzają czas, dlatego postanowili zorganizować całonocny Maraton Filmowy. Odbył się on z dnia 7/8 lutego 2014 r., opiekunami byli wychowawczyni Agata Spałek i p. Izabela Radziszewska. W trakcie trwania maratonu uczniowie oczywiście oglądali filmy, m. in. ”Igrzyska Śmierci”, nagrali też klasowy horror oraz dobrze wspólnie się bawili. Nocka minęła w miłej, sympatycznej atmosferze i szybko dobiegła końca. Szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale także zabawy i rozrywki. Uczniowie już  myślą o powtórce tej niecodziennej klasowej imprezy

................................................................................................................................................................................................................................................

KOMUNIKAT !!!

Uwaga rodzice, nowe zasady naboru dzieci do szkoły /link- REKRUTACJA-strona główna/

................................................................................................................................................................................................................................................

 

W grudniu 2013 r. uczennica naszej szkoły - Alicja Mrochen - została laureatką konkursu plastycznego "Moja przyszłość w opolskiem". Ala wykonała piękną pracę przedstawiającą nowy kompleks sportowy powstały przy szkole w Żędowicach. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentu plastycznego

W ramach realizowanego projektu młodzież miała okazję zapoznać się z pracą związaną z pełnieniem służby wojskowej. Dzięki wielu staraniom udało nam się spotkać z żołnierzami z Jednostki Wojskowej w Lublińcu oraz zwiedzić miejsce, w którym, na co dzień stacjonują. Opowiedzieli nam oni o trudnej służbie na misjach wojskowych. Mieliśmy okazję obejrzeć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez spadochroniarzy, płetwonurków oraz w wysokich górach. Duże wrażenie zrobiła na nas prezentacja broni wykorzystywana w akcjach bojowych. Chętni mogli samodzielnie sterować robotem – saperem. Zwiedziliśmy jedną z najnowocześniejszych w Europie strzelnic wojskowych. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można dostać się do zawodowej służby wojskowej oraz jakie kryteria należy spełniać. Dzień spędzony w Jednostce dostarczył nam wielu wrażeń, szkoda tylko, że ze względu na obowiązujące przepisy nie mogliśmy udokumentować go zdjęciami.

 

 

 

Wizyta w Lublińcu była również dla nas okazją do zwiedzenia drukarni oraz zapoznania się z zawodami związanymi z poligrafią.

 

 

       Tegoroczna oferta zajęć w czasie ferii zimowych była bardzo bogata i atrakcyjna. Poniedziałek 17 lutego był iście bajkowy. Na szkolnym balu karnawałowym tańczyli piraci, kowboje, wróżki, księżniczki, czarownice, motyle a nawet strażacy z ministrantami i z piłkarzami. Oprawę muzyczną przygotował nasz absolwent Rafał Bryś. We wtorek 18 lutego uczniowie klas najmłodszych aktywnie spędzili czas w basenach kulkowych, na zjeżdżalniach, ściankach wspinaczkowych w Wesołym Miasteczku w Lublińcu.                                                                                                

 W kolejnych dniach 18 i 19 lutego nasi wychowankowie doskonalili swoją sprawność fizyczną na krytej pływalni w Centrum Rekreacji Wodnej i Sporu „Strzelec” w  Strzelcach Opolskich oraz w kręgielni w Kolonowskiem. Zwieńczeniem pierwszego tygodnia ferii był wyjazd do Kina Karolinka w Lublińcu na film pt. „Wędrówki z dinozaurami”. Uzupełnieniem wyjazdów były zajęcia o charakterze profilaktycznym prowadzone przez wychowawców z Ogniska Środowiskowego działającego przy ZSG w Żędowicach. Wszystkie te imprezy mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu, jakiego udzieliła nam Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zawadzkiem.

Dziękujemy

          W ramach projektu POKL " Moje jutro"  realizowane są  dodatkowe zajęcia fizyczno-modelarskie. Zadaniem zajęć  jest nauczanie poprzez praktykę. Pewne przysłowie brzmi „Opowiedz mi – zapomnę, pokaż-zapamiętam, włącz mnie — nauczę się !. To hasło jest motywem przewodnim zajęć. Nasze dzieci będą miały szanse sklejania różnych modeli, które są stosunkowo drogie. Poprzez zajęcia techniczne będą uczyły się fizyki.  Uczeń miło spędzi swój wolny czas.

     W ramach projektu POKL " Moje jutro"  realizowane są  dodatkowe zajęcia z geografii pod hasłem "Dziwny jest nasz Świat". Uczniowie poznając tajniki Ziemi dochodzą do wniosku, że Świat nie jest aż tak dziwny, tylko wspaniały i tajemniczy. W lepszym poznawaniu otaczającej rzeczywistości pomagają im pomoce naukowe  zakupione ze środków pozyskanych z projektu

Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum w ramach realizowanego projektu Pomyśl o zawodzie nie ulegaj modzie uczestniczyli w wycieczce do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem. Podczas wizyty w placówce gimnazjaliści poznali ofertę edukacyjną i specyfikę kształcenia. Była to również okazja do poznania historii szkoły i zwiedzenia Izby Tradycji. Wyczerpujących informacji i na temat edukacji w zespole szkół udzielali profesorowie Zdzisław Żuchowski, Magdalena Mlynek oraz Arkadiusz Baron, którym serdecznie dziękujemy.

 

     24 stycznia 2014r. w ramach projektu „Pomyśl o zawodzie, nie ulegaj modzie” uczniowie klasy I i III gimnazjum wybrali się do  Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. Młodzież spotkała się z doradcą zawodowym i uczestniczyła w warsztatach „Mój wymarzony zawód”. Zapoznała się z zadaniami i strukturą urzędu, a także poznała zawody, na które występuje największe zapotrzebowanie na lokalnym i polskim rynku pracy. Ponadto miała okazję bliżej przyjrzeć się pracy doradcy zawodowego. Organizowanie tego typu przedsięwzięć odgrywa ogromną rolę w procesie kształtowania  odpowiedzialności młodzieży za podejmowane właśnie w tym okresie decyzje, co do dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

    Uczniowie ZSG  wzięli udział w „Wojewódzkim dniu prostego kręgosłupa”, realizowanego w ramach programu „Rok Szkoły w Ruchu".  W szkole  przeprowadzono zajęcia profilaktyczne przeciwdziałania wadom postawy u dzieci i młodzieży, które realizowano w ramach lekcji wychowania fizycznego. We wszystkich klasach przedstawiono prezentację multimedialną „Człowiek radosny, gdy kręgosłup prosty”, odbyły się pogadanki „Co powinniśmy wiedzieć o  prawidłowej postawie ciała”, jak również zapoznano uczniów z ćwiczeniami, które kształtują nawyk prawidłowej postawy . Szczególnie wyczulono uczniów, aby „trzymali się prosto” podczas siedzenia w ławkach szkolnych,  noszenia tornistrów i zachowania wyprostowanej postawy podczas chodzenia. Działania  te miały na celu wyrobienie u dzieci i młodzieży  nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego

     Dnia 20 grudnia odbyły się szkolne jasełka w wykonaniu klas II i III pod kierunkiem pań K.Grabińskiej i M.Jeruszki oraz zespołu muzycznego pani S.Czech. Młodzi artyści przenieśli wszystkich do Betlejem, gdzie rozgrywała się akcja przedstawionych wydarzeń.

W ten wigilijny dzień zaśnieżony,

Kiedy w kościele biją dzwony,

Przyjmijcie życzenia pełne radości,

A w Nowym Roku szczęścia Zdrowia

i pomyślności!

 

 

                   Dyrektor ZSG w Żędowicach

W dniu 3 XII 2013 r.  jedenastu uczniów klasy pierwszej otrzymało paszporty uprawniające ich do legalnej nauki w państwie zwanym GIMNAZJUM. Nastąpiło to po wypełnieniu przez nich odpowiednich procedur /podanie znaków szczególnych, wykazanie się inteligencją, sprawnością i poczuciem humoru, odśpiewanie hymnu/. Wszyscy, łącznie z wychowawczynią - panią Agatą Spałek, sprostali zadaniu i granice GIMNAZJUM zostały dla nich otwarte. W nowym państwie  zostali powitani przez starszych kolegów mlekiem i miodem, bo przecież Gimnazjum to kraina mlekiem i miodem płynąca… Uroczystość przygotowali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum

 

    W ranach doradztwa zawodowego odbyła się wycieczka na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Uczniowie zwiedzali najstarszą część uniwersytetu Collegium Maius. Spotkali się z przedstawicielem działu promocji uczelni, obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą możliwości studiowania na uniwersytecie.  Zainteresowania matematyczne i logiczne myślenie rozwijali zwiedzając interaktywną wystawę „Wszystko jest liczbą…”.Ciekawym przeżyciem była wizyta na wystawie „ Dotknąć obrazu”, gdzie uczniowie poznali, w jaki sposób osoby niewidome mogą podziwiać dzieła malarskie.

   Projekt „ Pomyśl o zawodzie, nie ulegaj modzie” zakłada poznanie przez uczniów różnych zawodów i potencjalnych miejsc przyszłej pracy.  W ramach realizacji tego zadania odbyły się spotkania z florystką, specjalistą od wizerunku i lekarzem. Młodzież miała możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem wybranej grupy zawodowej i poznania „ścieżki” kształcenia w danym zawodzie.

   Zakupiono pomoce do prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego: programy komputerowe, filmy szkoleniowe, testy kariery, Indywidualny Planer Kariery dla gimnazjalisty”.

     Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach w roku szkolnym 2013/2014 realizuje projekt pn. „Moje jutro” na ogólną kwotę 136 069,80 PLN. Zajęciami objęci są wszyscy gimnazjaliści Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach.

Głównym celem projektu jest:

·      Poprawa dostępności i efektywności kształcenia poprzez organizację dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz specjalistycznych

·         Zwiększenie dostępności do zajęć umożliwiających rozwój potencjału intelektualnego i zainteresowań poprzez organizacje dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych

·         Podniesienie poziomu umiejętności w zakresie wyboru i kształtowania ścieżki kariery zawodowej dzięki rozszerzeniu oferty szkoły o zagadnienia związane z doradztwem i poradnictwem edukacyjno-zawodowym.

 

 

Uczniowie uczęszczają na następujące zajęcia:

1.      „Od głoski do słowa” – zajęcia logopedyczne

2.      Zajęcia wyrównawcze z matematyki

3.      „Oswoić ortografię” – zajęcia dla uczniów z dysleksją

4.      „Dziwny jest nasz świat” – zajęcia wyrównawcze z geografii

5.      „Droga na szczyt” – zajęcia z języka angielskiego

6.      „Potyczki z matematyką – przyjemność czy dyskomfort” – zajęcia dodatkowe z matematyki

7.      „Eksperyment – dobra zabawa, źródło wiedzy” – zajęcia z chemii

8.      „Angielski w obrazach” – zajęcia z języka angielskiego z wykorzystaniem graficznych technik komputerowych

9.      Zajęcia fizyczno-modelarskie

10.  Zajęcia kulinarne – „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”

11.  Koło krawiecko-dziewiarskie

12.  Doradztwo i poradnictwo edukacyjno-zawodowe.

 

 

Zajęcia odbywają się w formie warsztatowej i wyjazdowej. Ogółem zaplanowano 644 godziny zajęć  oraz 10 wyjazdów w ramach  doradztwa i poradnictwa edukacyjno-zawodowego.  Zgodnie z założeniami projektu zostaną zakupione liczne pomoce dydaktyczne.

 Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

             W naszej szkole, już kolejny raz, zorganizowano Dzień Zdrowego Śniadania.  Rodzice i nauczyciele w świetlicy szkolnej, przygotowali „szwedzki stół”, pełen zdrowych produktów. Nie zabrakło na nim serów, warzyw, owoców, ryb i innych smakołyków. W tym dniu, uczniowie samodzielnie przygotowywali dla siebie drugie śniadania i spożywali je w towarzystwie rówieśników. Podczas wspólnego posiłku była okazja do rozmowy na temat właściwej diety i zdrowego stylu życia.

 

Uczennica klasy VI Olivia Turek zdobyła I miejsce w XX Jubileuszowym Regionalnym Konkursie Literackim „Ze Śląskiem na ty” organizowanym przez Łubniański Ośrodek Kultury. Na konkurs napłynęło 171 prac. Praca Olivii – „Łod leżnio nic się niy bandzie miało” - opowiadała o życiu jej dziadków. Na uroczystości podsumowującej konkurs Olivia otrzymała dyplom, tablet oraz nagrody książkowe. Została również zaproszona na koncert galowy XX Jubileuszowego Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty” do Filharmonii Opolskiej.W konkursie uczestniczyli także Damian Staś oraz Krzysztof Spik.

 

Z kolei praca Wiktorii Lechowicz, która w ubiegłorocznej edycji konkursu zdobyła II miejsce, została opublikowana w książce „Ze Śląskiem na ty”.

Gratulujemy!

   Rozpoczęliśmy działania  projektu współfinansowanego za środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego POKL działanie 9.1.2.W naszej szkole będzie to cykl zajęć dla uczniów klas I - IV. Każda klasa weźmie udział w 40 godzinach różnego rodzaju zajęć pozalekcyjnych ( w modułach matematyczno- przyrodniczym i humanistycznym) oraz w wyjazdach edukacyjnych. Otrzymaliśmy już pomoce dydaktyczne, programy edukacyjne i diagnostyczne.

     Dnia 14 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z panem Justynem Kołkiem – grzybiarzem. Opowiadał nam o trzech gatunkach grzybów: trujących, jadalnych i warunkowo jadalnych. Od dziecka interesował się grzybami, jednak bardziej gruntowną wiedzę o nich zdobył od dziadka i ojca, którzy często chodzili na grzyby. Opowieści pana Justyna były bardzo ciekawe i pouczające. Te dwie godziny, które spędziliśmy z naszym gościem minęły bardzo szybko.

 

    15 listopada  w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy I.  Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, pierwszaki  zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Uczniowie gimnazjum w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Opola. Celem wyjazdu było poznanie zawodów artystycznych.   W programie zaplanowano udział w spektaklu „Wszystko w rodzinie” i lekcję teatralną, podczas której uczniowie poznali zawody tworzące teatr.  Po wizycie w teatrze gościliśmy w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Byty subtelne”, autorstwa współczesnego polskiego malarza - Jerzego Nowosielskiego.  Kolejnym punktem programu było spotkanie z krytykiem sztuki na temat funkcjonowania galerii oraz osób pracujących przy tworzeniu projektu artystycznego, jakim jest wystawa malarstwa.  

        W trosce o bezpieczeństwo  uczniów, w czwartek 31 października, w szkole przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy. Po sygnale dźwiękowym wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły natychmiast opuścili budynek  korzystając z wyjść ewakuacyjnych .Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem oraz poruszania się w budynkach zgodnie z drogami ewakuacji i przejścia  na wyznaczone miejsce zbiórki. Akcja przebiegła  bardzo sprawnie. Miejmy nadzieję, że umiejętność szybkiego opuszczania zagrożonego budynku nigdy nam się nie przyda.

 

29 października odbył się Gminny Dzień Profilaktyki pod hasłem " Uzależniony tylko od życia" . W programie dla szkoły podstawowej uczniowie wysłuchali koncertu zespołu "Dopamina" obejrzeli spektakl pt. : Moje życie,  mój wybór", obejrzeli film ' Alternatywne formy spędzania wolnego czasu". Na zakończenie wręczono nagrody w konkursie" Pokaż świat w Realu". Wszystkie nagrody zdobyli nasi uczniowie - brawo. W drugiej części dla gimnazjalistów Strzelecka Grupa Pat pokazała spektakl" Ostatni przystanek". Pani Beata Śmich pedagog naszej szkoły poprowadziła spotkanie profilaktyczne " Od czego można się uzależnić?", spotkanie rozpoczął film z udziałem naszych uczniów pod takim właśnie tytułem . Debatę poprzedziła prezentacja multimedialna " Znani, Lubiani, Nieobecni" oraz sonda " Co sądzą rówieśnicy..." . Na zakończenie zobaczyliśmy "Sąd nad alkoholem", oraz prezentację " Odpowiedzialność karna". Dziękujemy uczniom za wzorową postawę w całym przedsięwzięciu a Pani B.Śmich za ogrom pracy włożony w przygotowanie programu. 

     Uczniowie  naszej szkoly ochoczo włączyli się w ogólnopolską akcję „ Sprzątanie Świata”. W piękne, słoneczne przedpołudnie uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli w celu posprzątaniu terenu  wokół szkoły przede wszystkim z opadłych liści . Choć trudno w to uwierzyć, w ciągu godzinnego sprzątania zebrano ich kilkanaście worków ! Celem tej kampanii było nie tylko doraźne usunięcie śmieci z naszego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie młodych ludzi do dbania o  środowisko naturalne.

 

 

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

 

        Ruszyła kolejna edycja warsztatów tanecznych. 23 września odbyło się pierwsze spotkanie z Panią Zofią Czachlewska. Starsi członkowie zespołu „Żędowianie”  uczą się nowego układu krakowiaka, natomiast młodsza grupa poznaje nowe śląskie tańce regionalne.    Już niedługo  kolejne zajęcia z Panią Zosią.

        Młodzi artyści z naszej szkoły w ciągu ostatnich kilku miesięcy wielokrotnie występowali z bogatym programem artystycznym nie tylko na scenach naszej gminy, lecz także za granicą. Wiele pracy włożyli w przygotowanie występu podczas Dni Miasta i Gminy, Dożynek oraz Festiwalu w Dubnicy. Tak trudno znaleźć słowa , aby wyrazić wdzięczność za ich wysiłek i zaangażowanie, dlatego na cześć wszystkich artystów zorganizowano przyjęcie z ogromnym tortem i sztucznymi ogniami.

Dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży !

Początek roku szkolnego stał się okazją do przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa. We wrześniu uczniowie klasy III i IV szkoły podstawowej oraz I i III gimnazjum przygotowali apel, podczas którego poruszano tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa. Przypomniano o zasadach: poruszania się na drodze, unikania kontaktów z nieznajomymi, zachowania się podczas przerw szkolnych, zawodów sportowych, zabaw i wycieczek. Uwrażliwiano na niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwego korzystania z komputera i internetu. Zapoznano, jak postępować w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji. Głównym przesłaniem apelu było hasło : MYŚLMY O TYM CO ROBIMY.

19 września odbyło się oficjalne otwarcie boiska szkolnego w ZSG Żędowicach. Stare asfaltowe i zniszczone boisko zastąpił nowoczesny wielofunkcyjny obiekt sportowy. Na uroczystość przybyły loklane władze samorządowe, społeczność uczniowska wraz z dyrekcją, mieszkańcy oraz team Jakuba Błaszczykowskiego. Głównym punktem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi i poświecenie boiska przez księdza Jerzego Kostorza. Po oficjalnym otwarciu uczniowie oraz absolwenci ZSG zagrali mecz piłki nożnej z drużyną Jakuba Błaszczykowskiego.

 

        25 września 2013r odbył się GMINNY FINAŁ W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH organizowany przez ZSG w Żędowicach.  W eliminacjach gminnych wzięło udział ponad 60 najlepszych długodystansowców ze wszystkich szkół podstawowych i gmnazjów naszej gminy. Do zawodów powiatowych  zakwalifikowało się 11 uczniów z naszej szkoły.

Gratulujemy!

 

 1 września w naszej miejscowości odbywały się "Dożynki Gminne 2013". Wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w tradycyjnym korowodzie.

W dniu 2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 19 uczniów, a ich wychowawcą została pani Bożena Michalik. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

ROK SZKOLNY 2012/2013  

W dniu 3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 17 uczniów, a ich wychowawcą została pani Krystyna Grabińska. Każdy pierwszak otrzymał „tytę” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

   Dnia 9 IX 2012r. w Radawiu odbył się IV Przegląd Zespołów Ludowych i Grup Obrzędowych „Na ludową nutę”.Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Koło Teatralne ze scenką „Dawno temu na wsi” i Zespół „Żędowianie”. Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami i otrzymali dwa zestawy do karaoke.

  • Dzień Babci i Dziadka 2013

        Koncert dla babci i dziadka został przyjęty przez "adresatów" z wielkim entuzjazmem. Swoje umiejętności prezentowali uczniowie ZSG w Żędowicach oraz zaproszeni goście. Dziadkowie oraz babcie ochoczo śpiewali ze swoimi wnuczętami piosenki znane i lubiane oraz kolędy. Dla samych artystów koncert był możliwością wspólnego muzykowania i poznania koleżanek oraz kolegów z innych środowisk kształcenia muzycznego. Wystąpiły z nami dzieci państwa Piaskowskich - uczniowie PSM o Oplu - rodzeństwo Hanna na wiolonczeli i Jakub na saksofonie. Małym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów scenicznych.

  W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka 18 stycznia  uczniowie klasy V zaprosili na spotkanie swoich dziadków i babcie. Wnuczęta zaprezentowały przygotowany na tę okazję program oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.  Spotkanie przebiegło w iście biesiadnej atmosferze   przy kawie i domowym cieście i wspólnym śpiewie. Przygotowanym programem uczniowie starali się również umilić obchody Dnia Babci i Dziadka  zorganizowane w domu parafialnym  27 stycznia przez Caritas Żędowice

 
  • "Na tej planecie nigdy bym się nie nudził"


Drodzy Rodzice, Państwa dziecko jest już czytelnikiem. Prosimy o zachęcenie go do korzystania z biblioteki szkolnej i czytania razem z nim. Życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu...- to fragment listu do rodziców uczniów klas pierwszych ZSG w Żędowicach, którzy 14 lutego zostali pasowani na czytelników. Spotkanie z  Jasiem, Małgosią, Plastusiem, Calineczką, Czerwonym Kapturkiem,  zachęciło dzieci do korzystania ze zgromadzonych zbiorów.Wizyta kosmitów  pozostanie na długo w ich pamięci, a otrzymane prezenty będą przypominały o miłych chwilach spędzonych w bibliotece. W spotkaniu dla pierwszaków brały udział uczennice klasy V- Wiktoria Lechowicz, Weronika Zyzik, Olivia Turek i Dominika Klyssek.

 

  • Śląskie Beranie

 

21 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie". Nasi uczniowie byli znowu bezkonkurencyjni ponieważ zdobyli wszystkie nagrody. Dla mieszkańców zaprezentowali swój program w niedzielę, tj. 24.03.2012r o godzinie 16:00.

 

Galeria zdjęć

Występy indywidualne

1 miejsce- Adam Koźlik-„ Życie na wsi”

2 miejsce-Wiktoria Lechowicz-„Nasze tradycje”

3 miejsce-Natalia Kordeczka-„Wielki Tydziyń”

 

 

         Wyróżnienia

        Kamila Lorek-„Jak to downi z tom żyniaczkom boło”

        Olivia Turek-„Ciynżke dzieciństwo moji muterki”

 

Występy zespołowe

 1 miejsce- KL  III ZSG ŻĘDOWICE-„Domówka, melanż, a może sobótka”

       2 miejsce-KL I i III  ZSG ŻĘDOWICE-„Kolyjka”

      3 miejsce-KL II  ZSG ŻĘDOWICE-

„Jak Maryjka swojego Francika na dobro  droga sprowadzioła”

      Nasz uczeń Mateusz Gwóźdź zdobył Laur Ziemi Strzeleckiej w kategorii najlepszy gimnazjalista. Mateusz uczęszcza do III klasy gimnazjum ZSG Żędowicach.Chłopiec jest uczniem obdarzonym dużymi zdolnościami, którym towarzyszą pracowitość i systematyczność. Otrzymuje bardzo dobre i celujące wyniki w nauce oraz wzorowe oceny ze sprawowania. W roku szkolnym 2011/2012 otrzymał tytuł Prymusa Szkoły. Mateusz reprezentuje szkołę w wielu konkursach przedmiotowych (język polski, język niemiecki, język angielski, geografia, religia) na szczeblach szkolnym, gminnym i wojewódzkim. W tym roku szkolnym zajął I miejsce w gminnych eliminacjach Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego, III miejsce w gminnych eliminacjach Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego, V miejsce w  gminnych eliminacjach Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego oraz zakwalifikował się do  etapu wojewódzkiego Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej.W roku szkolnym 2011/2012 zajął I miejsce w eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego " Jugend Tragt Gedichte Vor", II miejsce w Gminnym Konkursie Gawędziarskim "Śląskie Beranie" oraz został finalistą Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej Gimnazjalista 2012. Uczeń systematycznie reprezentuje szkołę w turniejach szachowych oraz zawodach sportowych z zakresu lekkoatletyki i gier drużynowych ( piłka nożna i siatkowa) zajmując wysokie miejsca. Mateusz chętnie angażuje się w prace koła teatralnego, co roku bierze udział w wielu przedstawieniach. Ponadto chętnie pomaga słabszym kolegom i koleżankom w nauce Mateusz Gwóźdź jest nie tylko wyróżniającym się uczniem. W ciągu 9-letniej nauki w naszej szkole dał się  poznać jako osoba uczynna i koleżeńska- jest lubiany wśród rówieśników i nauczycieli. Posiada także osiągnięcia na polu organizacyjnym- wielokrotnie był członkiem samorządu klasowego.

Gratulujemy!!!

    Po serii warsztatów tanecznych i wielogodzinnych przygotowaniach Zespół Żędowianie brawurowo zatańczył Mazura na deskach kinoteatru w Zawadzkiem. W tej chwili repertuar zespołu obejmuje nie tylko tańce regionalne, lecz także wszystkie tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka i mazura. Członkowie Zespołu serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wspierają działalność grupy, a zwłaszcza Pani Zofii Czachlewskiej za pomoc merytoryczną w przygotowywaniu układów, Pani Stefanii Lechowicz za uszycie kostiumów  z okresu Księstwa Warszawskiego oraz wizażystkom Pani Beacie Wolarz i Pani Annie Stasz.

Dla uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy IV zaprosili nas świat XVIII wiecznej Polski. Na apelu przygotowanym przez uczniów tej klasy mogliśmy uczestniczyć w obradach Sejmu Czteroletniego, a także przypomnieć sobie najważniejsze uchwały zawarte w  pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

 

            W dniach od 17 do 19 maja 2013 r. Zespół „Żędowianie” odwiedził słowacką polonię. Członkowie zespołu skorzystali z zaproszenia Pana Zbigniewa Podleśnego na coroczne  spotkanie polonijne pod nazwą „ Zielone Świątki 2013” w Trenczyńskich Cieplicach. W sobotnie popołudnie zebranym gościom zaprezentowany został program artystyczny, który składał się z dwóch części: tanecznej i wokalno- instrumentalnej. W części tanecznej grupa zaprezentowała układ polki do utworu „Zośka figlarka” oraz polskie tańce narodowe: krakowiaka, kujawiaka, poloneza i mazura. W części wokalno – instrumentalnej wykonane zostały pieśni  regionalne : „Od Siewierza jechał wóz”, „Uciekła mi przepióreczka”, „Wlazła koza mi do izby”, „Gdybym to ja miała”, „Gospodynka” oraz „Rechtor”.Zwieńczeniem odwiedzin w Słowacji była polsko – słowacka Msza Św. w Hornie Srnie,  podczas której Zespół zaśpiewał pieśni  „Już się zbliżył miesiąc maj”, „Abba Ojcza” oraz „Barkę” śpiewaną wspólnie z zebranymi w kościele Polakami. Tegoroczne spotkanie ze Słowacką Polonią było już czwartą wizytą Zespołu w tym kraju. Za każdym razem odwiedziny naszych rodaków w Słowacji wywołują falę pozytywnych  emocji i wzruszeń, zarówno u widzów, jak i u występujących artystów.  Największym przyjacielem Zespołu „Żędowianie” jest Pan Zbyszek Podleśny, który już wierzył w nas i zapraszał do siebie gdy zespół był jeszcze raczkującą grupą przypadkowo zebranych uczniów.  To dla Pana Panie Zbyszku staramy się być coraz lepsi i wyglądać coraz piękniej.  DZIĘKUJEMY.

W czwartek  23 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty taneczne dla uczniów spoza naszej placówki.   Z zaproszenia skorzystało 20 uczniów Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Małych.  Młodzi tancerze zachęceni do pracy  występem naszego zespołu uczyli się podstawowych kroków poloneza i polki. Poznali również fragment regionalnego tańca – „krakowianki”.Było to pierwsze spotkanie z  cyklu warsztatów tanecznych. Kolejne planowane są w czerwcu.

 

  • „Regolowiec 2013” 

11 maja mimo bardzo niekorzystnej pogody – padającego od rana deszczu grupa prawdziwych turystów z ZSG w Żędowicach uczestniczyła w tradycyjnym Rowerowym Rajdzie „Regolowiec 2013”. Uczniowie brali udział we wszystkich konkursach indywidualnych jak i zespołowych zdobywając czołowe miejsca (9 I miejsc, 4 II miejsca, 3 III miejsca). W klasyfikacji ogólnej zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów zdobyli I miejsce zaś w konkursie piosenki turystycznej II miejsce. Mimo niepogody uczestnikom dopisywał humor, wszyscy świetnie się bawili. Około godz.16.00 zadowoleni i każdy z nagrodą wrócili do Żędowic

            Miesiąc czerwiec w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach przebiegał pod hasłem bezpieczeństwa.  Odbywały się spotkania klas na temat bezpiecznych wakacji z udziałem Policji.   Uczniowie uczestniczyli w warsztatach i przedstawieniach profilaktycznych. Miały one na celu ukazanie konsekwencji nieodpowiedzialnych decyzji i zachęcić młodzież rozwagi.  26 czerwca odbył się apel profilaktyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej. Podczas imprezy poruszano tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa.  Przypomniano o zasadach: poruszania się na drodze, unikania kontaktów z nieznajomymi, zachowania się podczas wycieczek. Uwrażliwiano na niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwego korzystania z komputera i internetu. Zapoznano dzieci jak postępować w przypadku ataku ze strony psa. Przypomniano o bezpiecznym  korzystaniu ze słońca i kąpielisk. Głównym przesłaniem apelu było hasło : MYŚLMY O TYM CO ROBIMY.

 W czerwcu każdego roku w Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Żędowicach organizowany jest Gminny Konkurs Czytelniczy, który ma na celu pokazanie poziomu czytelnictwa dzieci w młodszym wieku szkolnym. W konkursie tym biorą udział uczniowie klas I – III. Tegoroczny konkurs odbył się 26 czerwca, a swoją obecnością zaszczycili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem oraz ich opiekunowie. W konkursie brało udział 15 uczestników. Zostali oni podzieleni na trzyosobowe drużyny, w skład których wchodzili: uczeń klasy I, uczeń klasy II oraz uczeń klasy III. W komisji zasiadły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Zasady konkursu były proste – należało znać treść oraz autorów książek wchodzących w kanon lektur klas I-III. Walka była zacięta, ale zwycięzca mógł być i tak tylko jeden. Miejsce pierwsze w Gminnym Konkursie Czytelniczym zajęła drużyna Szkoły Podstawowej w Żędowicach w składzie: Natalia Mrohs, Martyna Cytacka i Julia Bryniowska.Miejsce drugie zajęła drużyna Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem, w skład której wchodzili: Martyna Jurewicz, Kasper Szymocha i Martyna Jamrozik.Trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej w Żędowicach w składzie: Fabian Stasz, Angelika Radziszewska i Kamil Labus. Nagrody, które otrzymali laureaci konkursu ufundowała Społeczna Rada Rodziców Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach. Gminny Konkurs Czytelniczy przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Żędowicach: Ewa Węglarz, Małgorzata Jeruszka oraz Krystyna Grabińska.

        W dniu 27 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki w gimnazjum klas III. Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie pożegnalne. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca...

MAMY WAKACJE !!!