„Żędowianie” w Dubnicy

  Szkolny Zespół Tańca Regionalnego i Narodowego „Żędowianie” w dniach 26-28 sierpnia 2011 r. gościł w Dubnicy.  Młodzi tancerze uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, na którym prezentowali polskie tańce narodowe oraz śląskie tańce regionalne. Występowali obok zespołów z Czech, Słowacji, Austrii, Macedonii i Polski. Urozmaicony program festiwalu stworzył możliwość podziwiania bogactwa folkloru z różnych regionów świata. „Żędowianie” wraz z polskim Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemie Lęborska” uczestniczyli w akademii zorganizowanej przez Polonię Słowacką z okazji prezydentury Polski w Unii Europejskiej oraz w polsko – słowackiej mszy św. odprawionej na dubnickiej kalwarii. Zespół „Żędowianie „ dziękuje wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność. Szczególne słowa podziękowania kierujemy dla Pana Zbigniewa Podleśnego – prezesa  Klubu Polskiego w Dubnicy, za zaproszenie do Dubnicy oraz możliwość przeżycia wielu wspaniałych i wzruszających chwil z naszymi rodakami w Słowacji.

W dniu 1 września o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 17 uczniów, a ich wychowawcą została pani Małgorzata Jeruszka. Każdy uczeń I klasy otrzymał „róg obfitości” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

 W dniach 3-4 wrzesień w naszej miejscowości odbywały się "Dożynki Gminne 2011". Wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w tradycyjnym korowodzie. O godzinie 16:00 nasi mali aktorzy przedstawili na scenie "Śląskie wesele".

Gminne Biegi Przełajowe, impreza  sportowa propagująca zdrowy styl życia  pod hasłem

 „Biegiem po zdrowie”

 Dnia 26.09.2011 r. odbyły się Gminne Biegi Przełajowe, których organizatorem była szkoła w Żędowicach.  Biegi  te  rokrocznie cieszą się ogromną popularnością i mają charakter masowej imprezy sportowej. W tym roku uczestniczyło w nich ponad 60 uczniów z okolicznych szkół. Biegi przełajowe organizowane przez naszą szkołę na stałe wpisały się do kalendarza imprez sportowych w naszej gminie. Głównym celem zawodów jest popularyzowanie biegania wśród dzieci i młodzieży. Rywalizacja w czasie biegów jest zacięta, ponieważ pięciu pierwszych zawodników na poszczególnych dystansach kwalifikuje się do powiatowych biegów przełajowych .Dla najlepszych biegaczy  przewidziane były dyplomy i nagrody. Organizatorzy imprezy przewidzieli również dla  każdego spragnionego uczestnika coś do picia.Uczniowie zakwalifikowani do Powiatowych Biegów Przełajowych organizowanych w Strzelcach Opolskich z ZSG w Żędowicach:

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

KATEGORIA

IMIĘ NAZWISKO

ZAJĘTE MIEJSCE W GMINNYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

Klasa IV-V chłopcy

Damian Czaja

I

 

Szymon Roter

III

Klasa IV-V dziewczęta

Mariola Buszman

IV

Klasa VI chłopcy

Kamil Szłapa

II

Klasa VI dziewczęta

Paulina Pluder

I

 

Marta Ziaja

II

 

Patrycja Roter

III

 

Daria Guzy

IV

GIMNAZJUM

KATEGORIA

IMIĘ NAZWISKO

ZAJĘTE MIEJSCE W GMINNYCH BIEGACH  PRZEŁAJOWYCH

Klasa I chłopcy

Fabian Labus

IV

Klasa II chłopcy

Damian Gwóźdź

 I

 

Dominik Pankiewicz

III

Klasa III dziewczęta

Weronika Koronczok

II

 

Beata Buszman

III

 

W powiatowych biegach przełajowych najlepiej pobiegli: Damian Gwóźdź, który był pierwszy na dystansie 2000 m i Weronika Koronczok, która była trzecia na dystansie 1500 m.Po eliminacjach  powiatowych, w Wojewódzkich Biegach Przełajowych organizowanych w Lasocicach, gminę Zawadzkie reprezentowali Damian Gwóźdź i Weronika Koronczok.W Lasocicach uczniowie naszej szkoły zajęli bardzo dobre miejsca: Weronika zajęła 15 miejsce, a Damian zajął 20.

GRATULUJEMY !!!

          14 października w naszej szkole był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej.  O godzinie 8:00 odbyła się uroczysta msza w intencji nauczycieli, a następnie o godzinie 9:00 uroczysta akademia. Wspaniałą imprezę zorganizowała klasa II gimnazjum przy pomocy "Samorządu Uczniowskiego ".

    9 listopada 2011 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości. Został on przygotowany przez klasę VI pod kierunkiem p. Kariny Gryc. Uczniowie w swojej prezentacji pokazali, dlaczego warto organizować apele i spotkania poświęcone rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po spotkaniu ulicami Żędowic  przeszedł barwny korowód uczniów w " Paradzie Niepodległości". Uczestnicy marszu rozdawali przechodnią biało-czerwone kotyliony.

Pierwszoklasiści z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach z niecierpliwością czekali na dzień, kiedy staną się pełnoprawnymi uczniami. Uroczystość poprzedziły liczne przygotowania – uczniowie poznawali swoją szkołę, kolegów, swoje prawa i obowiązki. Wspólnie z wychowawcą przygotowali uroczystość Pasowania na Ucznia. Tego dnia zdali swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami, rodzicami i starszymi kolegami. Ta pierwsza szkolna uroczystość była dla małych uczniów wielkim przeżyciem, którzy z niepokojem i pewną obawą przekroczyli we wrześniu próg szkoły. Nam dorosłym wydaje się, że skoro dziecko osiągnęło dojrzałość szkolną to poradzi sobie doskonale z nowymi obowiązkami. Pamiętajmy jednak o tym, że pierwszak uczy się dopiero tych obowiązków i nie zawsze jest w stanie całkowicie im sprostać. To my - dorośli powinniśmy pomóc mu z radością przebrnąć przez pierwsze miesiące, a nawet lata, szkoły. Nie oczekujmy od razu wielkich sukcesów, nie bądźmy nadmiernie wymagający. Przyjmijmy postawę wspierającą. Dzięki temu z twarzy naszego dziecka nie zniknie uśmiech, szkoła nie będzie budziła w nim lęku, a raczej stanie się nowym środowiskiem wzbudzającym zaufanie i pozytywne emocje.

  Już  po raz drugi Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił konkurs „ Kapitalni w Opolskiem „ Do konkursu zgłoszono 72 wnioski realizowane w ramach POKL „ Kapitał Ludzki „ Swój udział zgłosiło również SPSz w Żędowicach. Projekt „ Dla mnie i mojej wsi” – realizowany w ramach działania 9.5 POKL, był oddolną inicjatywą edukacyjną mieszkańców Żędowic.Głównym założeniem projektu było zachęcenie mieszkańców do działań na rzecz swojej miejscowości i samego siebie.Duże zainteresowanie kursami i szkoleniami przerosło nasze oczekiwania i stało się potwierdzeniem, że społeczność lokalna oczekuje takich inicjatyw.Dzięki realizacji zadań nakreślonych w projekcie uczestnicy nie tylko podnosili swoją wiedzę i umiejętności, ale i pozostawili trwały ślad w postaci pięknych terenów zielonych. Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie oraz za głosy oddawane na nasze Stowarzyszenie w konkursie SMS.Nasza praca została doceniona przez kapitułę konkursu „ Kapitalni w Opolskiem”.2 grudnia 2011 r  z rąk Marszałka Województwa Opolskiego p. J. Sebesty otrzymaliśmy Laureata Konkursu „ Kapitalni w Opolskiem ۥۥ  za zajęcie I miejsca w kategorii Projekt na Kłopoty Lokalne.

Za uznanie i wyróżnienie dziękujemy.

           22 listopada 2011r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach hucznie i wesoło żacy z klasy I zostali przyjęci w poczet gimnazjalistów. Nim to jednak nastąpiło, stanęli pod dostojną średniowieczną Radą Starszych, która dla każdego przygotowała inne, wymagające sprytu, zręczności i zwinności zadanie. Aby pozytywnie zdać egzamin należałoby m.in. pokonać zawiły tor przeszkód, wykazać się celnością i biegłością w sztuce kaligrafii oraz zmierzyć się z zawiłościami matematyki. Żacy z klasy I, jako że umysły mają tęgie a ciała nader sprawne, szybko i dobrze poradzili sobie z zadaniami, co przypieczętowane zostało wystąpieniem stosownych certyfikatów. Zabawa była przednia. Imprezę przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem p. Jadwigi Breguły.

Juz po raz trzynasty  Marszałek wręczył wyróżnienia dla twórców kultury w naszym województwie .Wśród osób wyróżnionych znalazła się p. Jadwiga Breguła opiekun i choreograf zespołu „Żędowianie ”.Pani Jadwiga pisze również autorskie teksty na potrzeby Gminnego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”. Jej scenki i monologi zdobywają czołowe miejsca w konkursach na etapie gminnym i wojewódzkim. Pani Jadwidze Bregule serdecznie gratulujemy sukcesu.

 Nasza uczennica klasy III gimnazjum Beata Buszman otrzymała 12 grudnia 2011 roku stypendium za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce w roku szkolnym 2010/11.

GRATULUJEMY !!!

        Dnia 22 grudnia odbyły się szkolne jasełka w wykonaniu Koła Teatralnego pod kierunkiem pani A.Stachowskiej i zespołu muzycznego pani S.Czech. Młodzi artyści przenieśli wszystkich do Betlejem, gdzie rozgrywała się akcja przedstawionych wydarzeń. Ciekawym elementem przedstawienia był teatr cieni. Dekoracje przygotowały panie G.Trybuła, E.Koronczok.

Organizatorem ferii zimowych było Ognisko Środowiskowe działające przy w ZSG w Żędowicach. Zajęcia odbywały się w dniach od 16.01.12r do 20.01.12r. W pierwszym dniu ferii Ognisko czynne było od godz. 12.00 do godz. 16.00. Atrakcją tego dnia był wyjazd dzieci na pływalnię „Delfin” w Dobrodzieniu. Z tej formy zajęć skorzystało 22 uczniów, byli to wszyscy chętni uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. 17.01.12r w godz. 8.30 – 13.30 odbył się wyjazd do Kina Helios w Opolu. Uczniowie mieli do wyboru dwa filmy „Kot w butach” w 3D lub „Alvin i wiewiórki 3”. W wyjeździe uczestniczyło 48 uczniów. Nie wszyscy chętni mogli skorzystać z tej formy zajęć, liczba uczestników ograniczona była ilością miejsc w autokarze. W wycieczce wzięli udział przede wszystkim stali bywalcy Ogniska Środowiskowego oraz część zainteresowanych uczniów, ogółem 48 osób. Oferta zajęć 18.01.12r skierowana była do dzieci z klas I-III. W tym dniu we wczesnych godzinach porannych uczniowie wyjechali do Teatru Lalek w Opolu na spektakl „Królewna Śnieżka”. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z aktorem, który opowiadał o swojej pracy oraz przybliżał tajniki sztuki teatralnej. W wycieczce wzięło udział 50 dzieci.

 

W czwartek 19.01.12r, w godzinach od 10.00 do 14.00 zajęcia zorganizowano w świetlicy szkolnej. Był to dzień czytania „Bajek śląskich”, rozgrywek w tenisa stołowego, gier i zabaw świetlicowych. Z opieki w Ognisku skorzystało 9 uczniów.20.01.12r Ognisko Środowiskowe czynne było w godzinach od 9.00 do 13.00. Atrakcją dnia był wyjazd na kręgielnię w Kolonowskiem. W wycieczce uczestniczyło 44 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzięki uprzejmości właścicieli Kręgielni otrzymaliśmy godzinę gry gratis. Podczas ferii największym powodzeniem cieszyły się imprezy wyjazdowe do kina, teatru, na basen i kręgielnię, były one częściowe dofinansowane. Na ten cel szkoła pozyskała z Urzędu Miejskiego w Zawadzkiem środki w kwocie 1500 zł. W ramach drugiego śniadania dzieci codziennie otrzymywały drobny poczęstunek. Opiekę podczas zajęć zapewniali wychowawcy pracujący w Ognisku Środowiskowym B.Śmich, K.Grabińska, M.Jeruszka, E.Węglarz, J.Baron. Nauczycielki pracowały również, jako wolontariuszki Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły. Analiza form wypoczynku zimowego wskazuje, że tylko niewielka grupa uczniów korzystała z oferty organizowanej poza szkołą. Większość dzieci uczestniczyła w formach wypoczynku zorganizowanego przez placówkę.

     Dnia 14.02.2012 w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach odbyła się II edycja konkursu MAM TALENT pod hasłem Walentynkowy Zawrót Głowy. Celem było ukazanie talentów, zdolności i umiejętności uczniów, podniesienie poczucia własnej wartości oraz dobra zabawa. „Mam Talent" to znane na całym świecie show, w którym może wystąpić prawie każdy. Prawie, bo warunek jest jeden: trzeba mieć talent, coś, co wyróżnia Cię spośród miliona. Na podstawie tego programu  zorganizowano  szkolne show. Uczestnicy  konkursu nie tylko tańczyli, grali na instrumentach, śpiewali, ale i prezentowali zdolności w występie kabaretowym, iluzjonistycznym, pokazie żonglerki .

Swoje uzdolnienia prezentowało 19 uczestników. Talenty uczestników oceniało jury złożone z  trzech nauczycieli i przedstawiciela uczniów. Wyłoniło ono 9 finalistów, z których publiczność po głosowaniu wybrała  zwycięzcę. Zdecydowaną liczbą głosów zwyciężył zespół muzyczny w składzie  Tobiasz Błażytko-gitara, Szymon Opas-gitara, Paweł Breguła – perkusja. Drugie miejsce zajęli Natalia Świerc i Dawid Wąsik. Zaprezentowali oni wykonanie utworu  „Someone like sou”  Adele, które zostało entuzjastycznie przyjęte przez  publiczność. Trzecie miejsce zajął Mateusz Gwóźdź, który  zachwycił umiejętnością żonglowania . Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy oraz zostali zakwalifikowani do grupy utalentowanych uczniów naszej szkoły.Konkurs zorganizowała klasa V pod kierunkiem pani Agaty Spałek .

        22 marca 2012 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie". Nasi uczniowie byli znowu bezkonkurencyjni ponieważ zdobyli wszystkie nagrody. Dla mieszkańców zaprezentowali swój program w niedziele tj. 25.03.2012r. 

Występy indywidualne

 1 miejsce- Natalia Świerc -„ Kochejcie ślonsko gwara”

                            2 miejsce-Mateusz Gwóźdź-„Richtich fajny fajer”

                            3 miejsce-Natalia Głodek-„Jak Natalia warzić się uczoła”

 

Występy zespołowe

                           1 miejsce- KL  VI ZSG ŻĘDOWICE-„Ołma-artystka”

                 2 miejsce-KL IV i VI  ZSG ŻĘDOWICE-„Downo tymu na wsi”

                   3 miejsce-KL V  ZSG ŻĘDOWICE-„Skarbnikowi dar”

     Wyróżnienie KL VI ZSG ŻĘDOWICE-„Moja mama robi porządki na górze”

 

Sukces w Izbicku

W Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim ,,Śląskie Beranie”, który odbył się w Izbicku, w kategorii występów indywidualnych I miejsce zajęła Natalia Świerc za monolog ,,Kochejcie ślonsko gwara”. W nagrodę otrzymała rower. II miejsce zajęła Natalia Głodek (monolog ,,Jak Natalka uczoła się warzić”). Otrzymała aparat cyfrowy.W kategorii scenek ex aequo II miejsce zajęli uczniowie klasy V (scenka ,,Skarbnikowi dar”) i uczniowie klas IV i VI (scenka ,,Downo tymu na wsi”). Zdobyli oni dla szkoły dwa cyfrowe aparaty fotograficzne i książki.

 

Żędowickie kroszonkarki

W tegorocznym Wojewódzkim Konkursie Kroszonkarskim  brały udział  uczennice klasy II: Martyna Jamrozik i Agnieszka Chmiel oraz uczennica klasy V Ewelina Strzelbicka. Wszystkie wróciły z dyplomami. Nagrodę książkową i wyróżnienie zdobyła najbardziej doświadczona E. Strzelbicka, która kroszeniem jaj zajmuje się już kilka lat. Wszystkie uczestniczki konkursu przygotowywały się pod kierunkiem pani Urszuli Piekacz.

Uczniowie z Żędowic w ,,Euro 2012”

Dnia 19 kwietnia 2012 roku uczniowie z ZSG w Żędowicach wraz z nauczycielem plastyki – panią Sybillą Czech zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród konkursu plastycznego pod tytułem ,,Euro 2012 – w poszukiwaniu wartości”, zorganizowanego przez Wydział Teologiczny UO, Radia Plus Opole oraz Wydział Sportu i Rehabilitacji Politechniki Opolskiej. Spośród 427 prac nasze prace uplasowały się w czołowej dziesiątce. Czwarte miejsce w kategorii klas I – III zajęła Alicja Mrochen. W kategorii klas IV – VI Franciszek Czech otrzymał miejsce piąte, a Daria Guzy – dziesiąte. Wszyscy wyróżnieni dostali wspaniałe nagrody, m.in. oryginalną piłkę klubu ,,Borussia Dortmund” z autografami piłkarzy tejże drużyny, minipiłkę Mistrzostw Europy – Tango 12, torby sportowe marki adidas, smycz oraz reklamówkę firmy Nike.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca – pierwszy dzień wiosny - w naszej szkole był obchodzony jako ,,DZIEŃ EUROPEJSKI”. Każda klasa przedstawiła jeden kraj należący do Unii Europejskiej. Uczniowie w przebraniach przedstawiali scenki ukazujące zwyczaje i tradycje państw, częstowali potrawami, opisywali kraje w wierszach, liczbach, tańcach i plakatach. Ciekawy sposób przedstawienia państw przez poszczególne klasy stworzył miłą i zabawną atmosferę. Wszyscy uczniowie dobrze się bawili w trakcie swoich występów  i występów kolegów.

Sukcesy uczniów w Ogólnopolskim Konkursie ,,Poznajemy Ojcowiznę” organizowanym przez PTTK

W wojewódzkim etapie konkursu ,,Poznajemy Ojcowiznę” w kategorii prac indywidualnych I miejsce zajęła Weronika Koronczok , która opisała ,,Downe żędowickie wigilie”. W kategorii prac grupowych I miejsce zajęły Katarzyna Pankiewicz i Aleksandra Wolarz. Uczennice napisały pracę p.t. ,,Młyn u Thiela”. Wyróżnienie za pracę ,,Moja prababcia Zofia Czech” zdobył Franciszek Czech.

WYŻEJ, SZYBCIEJ, DALEJ

    Pod takim hasłem 11  maja na obiektach sportowych ZSG w Żędowicach odbyły się Zawody Lekkoatletyczne o Mistrzostwo Gminy. Przy pięknej słonecznej pogodzie do bardzo emocjonującej rywalizacji w 8 konkurencjach przystąpiło 43 zawodników. Współzawodniczyli w biegach na: 60m, 300m, 500m, 600m, 1000m, a także w skoku w dal, rzucie piłeczką palantową oraz sztafecie 4x 100m. Reprezentanci ZSG w Żędowicach spisali się znakomicie zdobywając 5 pierwszych miejsc, 7 drugich miejsc i 4 trzecie miejsca.

Projekty klasy II gimnazjum

 Dzień 28 maja 2012 r. był dniem  projektów edukacyjnych realizowanych w roku szkolnym 2011/2012 przez uczniów kl. II gimnazjum. Uczniowie zaprezentowali swoje dokonania badawcze całej społeczności szkolnej. Zrealizowali następujące projekty: ,,Badamy czas spadku swobodnego  ciał”, ,,Jak zrobić coś z niczego?”, ,,Czy warto grać na instrumentach?”, oraz ,,My o nas – redagowanie gazety KUJON”. Zgromadzeni na sali widzowie byli pod wrażeniem przedstawionych prezentacji. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, próbując grać na nietypowych instrumentach. Otrzymali również  promocyjny egzemplarz gazetki oraz kolorową papeterię.

        W dniu 28 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki w gimnazjum klas III. Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie pożegnalne. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca... Klasa III uzyskała bardzo dobre wyniki w egzaminie gimnazjalnym

KLASY 3-EGZAMIN GIMNAZJALNY

-

ŻĘDOWICE

CZĘŚĆ MATEMATYCZNA 56,5%

CZĘŚĆ PRZYRODNICZA

52,9%
CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA-POLSKI 72,5%
CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA-HISTORIA 66,5%
ANGIELSKI PODSTAWOWY 73,2%
ANGIELSKI ROZSZERZONY 50,6%

BRAWO !!!

W dniu 29 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki dla pozostałych klas. Rok szkolny2011/12 był dla nas bardzo udany, wszyscy uczniowie otrzymali promocje do klasy wyższej. Klasyfikowanych i promowanych 156 uczniów-100%, szkołę podstawowa kończy - 29 uczniów, gimnazjum- 22 uczniów, z wyróżnieniem  ogółem- 46 uczniów-30%,wzorowa frekwencja- 22 uczniów - 22%

GRATULUJEMY  !!!

ROK SZKOLNY 2010/2011  

W dniu 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011. W poczet pierwszoklasistów przyjęto 17 uczniów, a ich wychowawcą została pani Ewa Węglarz. Każdy pierwszak otrzymał „róg obfitości” z rąk pani dyrektor Małgorzaty Kozioł. Następnie zostali przedstawieni wychowawcy klas.

Dnia 9 listopada  odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Data 11 listopada upamiętnia nam 92 rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Apel poprowadziła klasa II gimnazjum pod opieka pani Jadwigi Breguły. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego ten dzień jest taki ważny dla narodu polskiego. Usłyszeli też wiersze i pieśni patriotyczne

15 listopada odbyło się "Pasowanie na ucznia". W tym dniu nasze "pierwszaki" zostały pełnoprawnymi uczniami szkoły. Dnia 18 XI 2010 roku odbyło się pasowanie na gimnazjalistów uczniów klasy I gimnazjum. Organizatorem imprezy była najstarsza grupa uczniów Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Żędowicach – klasa III. Na salę gimnastyczną przybyliśmy o godzinie 17.30. Tam czekali na nas piraci z wyspy  „Plackendorf”. Na początku musieliśmy zjeść przekąskę – chleb posmarowany czosnkiem , śledziem i nutellą. Popiliśmy to wszystko mlekiem czekoladowym z pieprzem i cebulą. Następnie kilku uczniów zostało wytypowanych do zjedzenia kisielu . Byli nimi : Tobiasz , Dawid , Patryk. Karmiły ich : Dagmara , Natalia i Weronika. Chłopcy troszkę się zbrudzili , ponieważ karmiący i karmieni mieli zawiązane oczy. Potem musieliśmy jeszcze znaleźć cukierki w błocie , poddać się wymyślnemu makijażowi i po zapoznaniu się z regulaminem gimnazjum zostaliśmy pełnoprawnymi uczniami tej szacownej szkoły . Na koniec zostaliśmy zaproszeni na dyskotekę. Sama impreza była dobrze przygotowana i bardzo nam się podobała. Świetnie się na niej bawiliśmy.

Dnia 6.12.2010 do naszej szkoły przybył św. Mikołaj w towarzystwie aniołków i diabłów. Odwiedził on wszystkie klasy począwszy od podstawówki a skończywszy na III gimnazjum. Grzeczne  dzieci dostały drobne upominki, a te niegrzeczne ... - zostały wymazane węglem przez diabły. Mimo wszystko dzieciaki były szczęśliwe i z niecierpliwością czekają na następny 6 grudzień.

"Żędowianie" w Otrokowicach

    Już drugi raz zespół "Żędowianie" został zaproszony do Otrokowic /Czechy/ na Kolędowe Spotkanie Trzech Narodów. Młodzi artyści zaprezentowali publiczności z Czech i Słowacji polskie tańce narodowe i regionalne oraz piękno polskich kolęd.

    Ludowy zespół "Żędowianie" działający w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach, dzięki projektowi wspierającemu jego działalność,  systematycznie uczestniczy w warsztatach tanecznych organizowanych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie. 30 listopada 2010 podobne warsztaty zostały zorganizowane w szkole w Żędowicach, które poprowadził tancerz Zespołu "Śląsk" Piotr Drużny. W warsztatach uczestniczyło 38 dzieci z czterech szkół /Zawadzkiego, Kielczy, Żędowic, Łagiewnik Małych/

         Jasełka "Niech Bóg narodzi się w naszych sercach" przedstawili uczniowie Koła Teatralnego, pod kierunkiem J.Breguły i A.Stachowskiej. Łączyły one słowo mówione z muzyką w wykonaniu uczniów: Oliwia Turek /skrzypce/, Damian Czaja /flet/, Fabian Labus /akordeon/, Robert Signus /śpiew/. Inscenizacji towarzyszył pokaz slajdów stanowiący scenografię do przedstawienia. Kolędy i stronę muzyczną jasełkowego spotkania przygotowała S.Czech.

      25 marca 2011 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie". Nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni ponieważ zdobyli wszystkie nagrody. Dla mieszkańców zaprezentowali swój program w niedziele tj. 27.03.2010r. 

Wyniki konkursu:

Występy indywidualne:

1 miejsce Adam Trojok - ZSG Żędowice - tytuł monologu " Jak jo boł na ślonskim weselu "

2 miejsce Maksymilian Labus - ZSG Żędowice - tytuł monologu " Downij lżyj boło "

3 miejsce Klaudia Zyzik - ZSG Żędowice - tytuł monologu " Jak moja ołma na świni rajtowała "

Scenki dramatyczne:

1 miejsce klasa II ZSG Żędowice  " Ślonzoki to fajni chopcy "

2 miejsce klasa I ZSG Żędowice " Jak Ignac szykowoł się do Piyrszyj Komuniji  "

3 miejsce klasa II ZSG Żędowice " To niy tak miało być "

3 miejsce klasa II ZSG Żędowice " Wspominki Zefla i Francka "

3 miejsce klasa III ZSG Żędowice " Kuszynie Ślonzoka poczciwego "

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................

21 maja 2011 roku Zespół "Żędowianie" został zaproszony na Dni Kultury Partnerskiej w Otrokowicach /Czechy/.

Tradycją Zespołu Szkolno-gimnazjalnego w Żędowicach stały się coroczne konkursy recytatorskie, które cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów. Tegoroczny konkurs, w związku z Rokiem Czesława Miłosza, poświęcony był twórczości poetyckiej naszych Noblistów. Uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych recytowali utwory Cz. Miłosza i W. Szymborskiej, a informacje wstępne o poetach przygotowali gimnazjaliści z klasy III. Publiczność wysłuchała także archiwalnych nagrań wierszy recytowanych przez samych poetów. Piękna dekoracja, nastrojowa muzyka, kwiaty, zapalone świece i poezja recytowana przez uczniów stworzyły niezapomniane widowisko. Po wysłuchaniu 26 recytacji jury przyznało następujące miejsca:

kl. I – III  1. miejsce – Olivia Turek, 2. miejsce – Natalia Kordeczka, 3. miejsce – Agnieszka Chmiel

kl. IV – VI 1. miejsce – Paulina Pluder, 2. miejsce – Aneta Baingo, 3. miejsce – Maksymilian Labus

kl. I – III gimnazjum 1. miejsce – Natalia Świerc, 2. miejsce – Weronika Koronczok, 3. miejsce – Dawid Pyttel

Konkurs przygotowały Panie: Beata Śmich, Małgorzata Jeruszka i Anita Stachowska.

       17 czerwca w naszej szkole odbył się "Dzień sportu", uczniowie rywalizowali w  licznych konkurencjach i zdobywali cenne nagrody.

KLASY 6-SPRAWDZIAN

ŻĘDOWICE

GMINA ZAWADZKIE

WOJEWÓDZTWO

28.7

23.9

25.1

BRAWO !!!!

KLASY 3-EGZAMIN GIMNAZJALNY

-

ŻĘDOWICE

GMINA ZAWADZKIE

WOJEWÓDZTWO

CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA 25.4 22.4 22.9

CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA

27.8

23.4

24.6

BRAWO !!!!

        W dniu 22 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki w gimnazjum klas III. Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie pożegnalne. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca...

Niech żyją wakacje !!

ROK SZKOLNY 2009/2010  

Pierwszy raz nasz szkolny zespół tańca ludowego wziął udział w wielkim Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Dubnicy. Jesteśmy zaszczyceni i dumni z tego, że mogliśmy wystąpić obok renomowanych zespołów z Czech, Węgier, Hiszpanii, Gruzji, Słowacji i Indonezji. Wszystkich, którzy nas  wspierali w tym wielkim przedsięwzięciu bardzo dziękujemy.

 

 

W niedzielę 20 września Żędowicach odbył się Festyn Rodzinny ,,Mama, Tata i Ja” zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich. Na scenie uczniowie z ZSG w Żędowicach zaprezentowali swoje rozliczne talenty. Między innymi: gry na instrumentach, śpiewu, tańca, rapowania, recytacji i rysowania. Popisy występujących widownia nagradzała gromkimi brawami. Rodzice wraz ze swymi pociechami mogli zmierzyć się w różnorodnych konkursach, t.j. ustawienie piramidy z ziemniaków, przejście na szczudłach, rzuty do celu kartoflami, żonglowanie piłką. Uczennice gimnazjum zorganizowały ,,Jesienne studio makijażu”, z którego chętnie korzystali najmłodsi. Odbył się również konkurs plastyczny p.t. ,Moja rodzina”. Panie ze stowarzyszenia przygotowały obfity bufet z domowymi ciastami, kawą, napojami i pop-cornem. Były również ziemniaki pieczone w ognisku i placki ziemniaczane, tradycyjna potrawa naszej miejscowości. Dziękujemy organizatorom za atrakcyjnie spędzone popołudnie

W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach dnia 25 września odbyła się akcja „Sprzątanie Świata” Uczniowie . klas I-III zbierali papiery, puszki, butelki na ulicach wsi. Starsi uczniowie porządkowali boiska, podwórko  i otoczenie szkoły.

          14 października w naszej szkole był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej.  O godzinie 8:00 odbyła się uroczysta msza w intencji nauczycieli, a następnie uroczysta akademia. Wspaniałą imprezę zorganizowała klasa VI przy pomocy "Samorządu Uczniowskiego ".Pani dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom za pracę w roku szkolnym 2008/9.

          Miasto partnerskie dla Zawadzkiego Otrokowice /Czechy/, organizuje przed świętami Bożego Narodzenia koncert pt. "Kolędy trzech narodów". W tym, roku naszą gminę reprezentował zespół folklorystyczny Żędowianie wzbogacony o chór dziecięcy.

          4 grudnia w naszej szkole był "Święty Mikołaj", trochę narzekał na brak śniegu, ale o nas nie zapomniał. Każdemu uczniowi przyniósł słodycze, a szkolnym urwisom dodatkowo węgiel i rózgi od diabłów.

22 grudnia upłynął w naszej szkole w świątecznym nastroju. W tym dniu odbyły się klasowe wigilie, uczniowie z  Koła Teatralnego i Koła Tanecznego zaprezentowali "Opowieść Wigilijną" wg K. Dickensa, do której oprawę muzyczną stanowiły kolędy grane i śpiewane przez młodzież naszej szkoły.

16 marca w Kielczy odbył się 11 Konkurs Kroszonkarski „Ale jajo”. W konkursie wzięło udział udział 7 uczniów naszej szkoły. Nasze uczennice zdobyły jak zwykle czołowe miejsca.

Nagrody zdobyli:

w kategorii klas I-III  2 miejsce Ewelina Strzelbicka

 w kategorii klas IV-VI  1 miejsce Agata Spik, 3 miejsce Głodek Natalia

w  kategorii gimnazjum 1 miejsce Beata Czapla

 

      19 marca 2010 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie". Nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni ponieważ zdobyli prawie wszystkie nagrody. Dla mieszkańców Zawadzkiego zaprezentowali swój program w niedziele tj. 21.03.2010r. 

Wyniki konkursu:

Występy indywidualne:

1 miejsce Markus Buk - ZSG Żędowice - tytuł monologu " Babski Comber"

2 miejsce Sonia Guzy - ZSG Żędowice - tytuł monologu " Mój dziubeczku kochany "

3 miejsce Artur Koźlik - ZSG Żędowice - tytuł monologu " Wspominki weterana "

Zespoły:

1 miejsce klasa IV ZSG Żędowice  " Ecik czeko na Dzieciontko...."

2 miejsce klasa IV ZSG Żędowice " Z fajnyj miski się niy najysz "

3 miejsce klasa Va PSP Zawadzkie " Cerwony Kapturek "

W wojewódzkim finale "Śląskie Beranie" w Izbicku Sonia Guzy zdobyła II miejsce, a Artur Koźlik IV miejsce indywidualnie. Zespołowo IV miejsce zdobyły dwie grupy z klasy czwartej.

 

          Nasi uczniowie w składzie Dominik Koronczok, Artur Koźlik, Kamil Paliński zdobyli pierwsze miejsce jako zespół w eliminacjach gminnych turnieju BRD. Indywidualnie najlepszy był Dominik Koronczok. Uczniowie ci 24 kwietnia będą reprezentować naszą gminę w turnieju powiatowym w Krośnicy.

 

24 kwietnia nasi uczniowie w składzie Dominik Koronczok, Artur Koźlik, Kamil Paliński reprezentowali naszą gminę eliminacjach powiatowych turnieju BRD. Nasz zespół zajął drugie miejsce co jest bardzo dużym sukcesem. Indywidualnie Dominik Koronczok był czwarty,a Artur Koźlik piąty. Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, nagrody cenne.

                                                                                                                                                                      GRATULUJEMY!!!

 

      24 kwietnia 2010 Kamil Paliński zdobył Laur Ziemi Strzeleckiej w kategorii najlepszy gimnazjalista. Kamil uczęszcza do III klasy gimnazjum ZSG Żędowicach. Jest wzorowym uczniem, osiąga wysokie wyniki w nauce - średnia ocen 5,1. Kamil to uczeń o wysokiej kulturze osobistej, cieszy się dużą sympatią wśród koleżanek i kolegów. Zawsze chętnie służy pomocą w nauce. Jest niezwykle ambitny i pracowity, mający na swoim koncie udział w licznych konkursach przedmiotowych. Największe jego osiągnięcia to zajęcie:-  I miejsca w Wojewódzkim  Konkursie Geograficznym na etapie gminnym, - II miejsca w Wojewódzkim  Konkursie Historycznym na etapie gminnym, IV miejsce w Wojewódzkim  Konkursie Matematycznym na etapie gminnym, I miejsce drużynowo w eliminacjach gminnych turnieju BRD, II miejsce drużynowo w  eliminacjach powiatowych turnieju BRD. Z pasją rozwija swoje zainteresowania szachami. Reprezentował szkołę w wielu turniejach szachowych na szczeblu gminy, powiatu i województwa. W tym roku zajął I miejsce w Powiatowych Mistrzostwach Szachowych, został mistrzem powiatu strzeleckiego w szachach w kategorii juniorów.Bierze udział w ogólnopolskich rozgrywkach szachowych organizowanych w naszej szkole, w ubiegłym roku drużyna z jego udziałem zajęła I miejsce. Od lat rozwija również swoje zdolności teatralne, biorąc udział w licznych przedstawieniach i festiwalach gwary śląskiej. Stworzył niezapomniane kreacje: Zeusa, Goduli. Kamil udowodnił, że na scenie nie ma równych sobie. Reprezentował szkołę Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku – wraz z zespołem zajął IV oraz w Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi – z zespołem zajął  I miejsce. Zaangażowanie jego oraz całego zespołu teatralnego, poparte wyjątkową pracą zaowocowały zdobyciem przez szkołę statuetki „Laur Ziemi Strzeleckiej” w dziedzinie kultury. Kamil to uczeń, który jest wzorem do naśladowania dla całej społeczności uczniowskiej.Współpracuje z Radą Młodzieży przy UMiG w Zawadzkiem jako przedstawiciel szkoły. Swoją nienaganną postawą oraz wielką pokorą do swoich osiągnięć jest uczniem zasługującym na wszelkie wsparcie dla jego poczynań.

  • Akcja "Czysty las 2010"

       Nasi uczniowie po raz piąty uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Czysty las". Włączyło się w nią 55 uczniów  gimnazjum. Uczniowie zebrali dużo odpadów z lasów należących do Nadleśnictwa Zawadzkie.

  • Zakończenie roku szkolnego 2009/20010

        W dniu 24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki w gimnazjum klas III. Uczniowie przygotowali wesołe przedstawienie pożegnalne . 25 VI zakończyły rok szkolny 2009/10 pozostałe klasy. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca...

MAMY WAKACJE !!!


       ROK SZKOLNY 2008/2009 

 

Uczniowie klasy VI brali udział w konkursie plastycznym "Zmiany klimatyczne a zdrowie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Pod kierunkiem nauczycielki plastyki p. S. Czech wykonali prace, które zostały nagrodzone na szczeblu powiatowym (pierwsze trzy miejsca uzyskali nasi uczniowie: Dawid Wąsik, Natalia Świerc i Markus Buk). D. Wąsik odniósł wielki sukces - jego praca zajęła drugie miejsce w Polsce i trzecie miejsce w województwie. Dnia 6.10. 08 na uroczystym spotkaniu, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu p. K. Kościów wręczył Dawidowi dyplomy, nagrody i upominki.

Gratulujemy sukcesu!

7.10.08 Młodzieżowy Zespół Ludowy „Żędowianie", działający przy ZSG w Żędowicach przyjął zaproszenie do Domu Opieki Społecznej w Wiśniczu. Zespół zaprezentował wiązankę tańców śląskich i narodowych oraz monologi i scenki w gwarze śląskiej. Swoim występem grupa uświetniła obchody rocznic urodzin mieszkańców DPS-u. 19.10.08 Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły w Żędowicach zorganizowało Święto Pieczonego Ziemniaka. W niedzielne popołudnie (zgromadzeni pod namiotami) mieszkańcy wsi obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. Rodziny brały udział w konkursie familijnym rywalizując ze sobą w różnych konkurencjach, w których głównym rekwizytem był ziemniak. Strażacy OSP dostarczyli wiele emocji dzieciom, które mogły prawdziwą sikawką strażacką przewracać pachołki i gasić ognisko. Spotkanie zakończyło się zabawą, do której przygrywał zespół „Salsa".22.10.08 Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich z Ogniskiem Środowiskowym zorganizowało imprezę dla dzieci. Słoneczne popołudnie sprzyjało zabawom na boisku szkolnym. Po rozgrywkach sportowych, wielkim powodzeniem cieszyło się pieczenie kiełbasek na ognisku.

Dnia 12.11.2008 roku odbyła się akademia z okazji 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Akademie przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum

15.11.2008 roku uczniowie klas I-III obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Brali udział w zabawach, konkursach oraz śpiewali piosenki o misiach.

Dnia 17.11.2008 odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.  Od starszych kolegów otrzymali wiele życzeń i prezentów. Liczni zgromadzeni rodzice byli bardzo wzruszeni patrząc na swoje pociechy.W następnym  tygodniu odbyło się pasowanie na gimnazjalistę. Uczniowie musieli pokonać nie lada przeszkody aby sprostać trudnym zadaniom.

Grupa teatralna przygotowała montaż poetycko-muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Dnia 12.01.2009 roku na przedstawienie jasełkowe zostali zaproszeni darczyńcy naszej szkoły. Wzięliśmy również udział w „Przeglądzie Teatrów Jasełkowych” w Ozimku.

W dniach 22-27.02.09r. w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy na schronisko dla zwierząt "Cichy kąt" w Tarnowskich Górach. Zbiórkę prowadziły Ewelina Kociok i Weronika Koronczok. Opiekunem była pani Jadwiga Breguła. Łącznie uzbierano 235 złotych, za co dnia 11.03.09r. zakupiono karmę dla psów i kotów. Tego samego dnia dary zostały przekazane schronisku.

W naszej szkole działa "Zespół Tańca Ludowego" pod kierownictwem pani Jadwigi Breguły. Składa się on z następujących grup:

Grupa I

Liczy 12 dziewcząt z klas gimnazjalnych. Dziewczyny tańczą tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, oberka oraz regionalne tańce śląskie takie, jak: trojak, owczareczek, rechtor, mietlorz, obracany i zajączek.

Grupa II

Grupa liczy 18 osób, w tym 6 chłopców i 12 dziewczynek z klas szkoły podstawowej. Wykonują oni tańce śląskie: trojaka, druciorza, owczareczka i kokotka oraz krakowiaka.

Grupa III

To grupa najmłodsza. Dzieci klas I-III szkoły podstawowej uczą się kroków podstawowych chodzonego, krakowiaka, walczyka oraz poleczki. W swoim repertuarze mają układ owczareczka i krakowiaka.

4 marca 2009 trzy uczennice naszej szkoły uczestniczyły w Wojewódzkim Konkursie „ Kroszonki 2009”. W Bierkowicach. Kulig Sylwia, Iwona Strzelbicka i Beata Czapla zdobiły jajka metodą rytowniczą. Uczennice: Kulig Sylwia i  Beata Czapla otrzymały wyróżnienia.

24 marca w Kielczy odbył się 10 Jubileuszowy Konkurs Kroszonkarski „Ale jajo”. W konkursie wzięło udział udział 11 uczniów naszej szkoły. Całą grupę do konkursu przygotowała pani Urszula Piekacz

Nagrody zdobyli:

w kategorii klas I-III  1 miejsce Spik Agata, 2 miejsce Gorek Sabina

 w kategorii klas IV-VI  1 miejsce Czapla Beata, 3 miejsce Głodek Natalia

w  kategorii gimnazjum 1 miejsce Sylwia Kulig

 W ramach dnia samorządności uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali przedstawienie profilaktyczne pt. "Mit o Pandorze opowiedziany na nowo". Inscenizacja nawiązywała w swej treści do mitu o Pandorze. W humorystyczny sposób przy dźwiękach Zorby młodzież przekazała główną myśl "Warto czasem pomyśleć dwa razy, zanim się coś zrobi ..."

Nowe szaty naszej szkoły po remoncie klas I-III i budynku głównego.

LAURY ZIEMI STRZELECKIEJ 2008

W sobotę 18 kwietnia, po raz jedenasty wręczono statuetki Laur Ziemi Strzeleckiej. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej.,,Małe'' Laury zostały przyznane najlepszy gimnazjalistom. Z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach Laur otrzymała uczennica klasy I – Sylwia Kulik.Uczennica uzyskuje bardzo dobre wyniki w nauce średnia ocen to 5,1 I wzorowe oceny zachowania. Jest uzdolniona artystycznie I plastycznie.Reprezentuje szkołę w konkursach na różnych szczeblach – gminnym, powiatowym I wojewódzkim. W bieżącym roku uczestniczyła w Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej - ,,Kroszonki Opolskie 2009'' – w ubiegłorocznym zajęła II miejsce. W ogólnopolskim konkursie matematycznym ,,Olimpus'' – uzyskała 20. miejsce na 2099 uczestników, A w szkole I miejsce. W gminnym konkursie ,,Las w poezji'' otrzymała wyróżnienie. Dwukrotnie reprezentowała szkołę w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku – wraz z zespołem zajęła I miejsce.Sylwia tańczy w dziecięcym zespole ,,Żędowianie'', bierze udział w występach w czasie imprez szkolnych, środowiskowych, wyjeżdża również na pokazy zagraniczne – na Słowację, do Niemiec. Jest zawodniczką szkolnego zespołu piłki siatkowej dziewcząt, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, chętnie pomaga słabszym I uczniom potrzebującym wsparcia. Jako wolontariuszka bierze udział w akcji Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach – ,,Serce dla Samotnych''. Jest wzorem do naśladowania.W kategorii działalność kulturalna Laurem został wyróżniony Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach, który kształci dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Żędowicach. Podczas organizowanych imprez kulturalnych propaguje wśród dzieci I młodzieży śląską tradycję I rodzinne zwyczaje. Należy zaznaczyć, że również gwara śląska odgrywa bardzo ważną rolę w pracy tej szkoły. Organizacja etapu konkursu ,,Śląskie Beranie'', daje świadectwo naszej kultury I oczywiście zbliża mieszkańców gminy Zawadzkie do kultywowania I bliższego poznania tradycji.Zespół Szkolno-Gimnazjalny może się również poszczycić dziecięcą grupą tańca ludowego ,,Żędowianie'', która uświetnia wiele imprez, prezentując tańce I przyśpiewki śląskie.Zespół wyjeżdża również na koncerty za granicą – występował już w Dubnicy na Słowacji I Wahrenbruck w Niemczech. Bierze udział w licznych imprezach środowiskowych, takich jak: Dożynki Gminne, Dni Miasta Zawadzkie, Dożynki w Ujeździe, 100-lecie Szkoły Podstawowej w Pludrach; występował także w Filharmonii Opolskiej na rozdaniu nagród miesięcznika ,,Bariery''. Uczniowie Szkoły w Żędowicach od kilku lat zajmują czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku oraz Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi. Laureaci ,,Śląskiego Berania'' w Żędowicach (uczniowie tej szkoły) – Tomasz Koj (1998r.) I Robert Poloczek (2007 r.) otrzymali tytuł Młodzieżowego Ślązaka Roku w Konkursie Radia Katowice ,,Po naszymu, czyli po śląsku''.We wszystkich poczynaniach Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach godnie reprezentuje Naszą Małą Ojczyznę.

 

  • Akcja "Czysty las"

       Nasi uczniowie po raz czwarty uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Czysty las". Włączyło się w nią 60 uczniów  gimnazjum. Uczniowie zebrali dużo odpadów z lasów należących do Nadleśnictwa Zawadzkie.

        W dniu 18 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki w gimnazjum klas III. Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie pożegnalne . 19 VI zakończyły rok szkolny 2008/9 pozostałe klasy. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca...

Niech żyją wakacje !!!


              ROK SZKOLNY 2007/2008

 

 

·        W dniu 14 września nasi uczniowie brali udział w akcji „Sprzątania świata”. Został bardzo dokładnie posprzątany teren wokół szkoły.

 

    To ważne, aby  młodzież znała przeszłość swoich przodków i historię rodzinnej ziemi- a ta wiedza powoli odchodzi w zapomnienie... Mając to na uwadze, uczniowie kółka regionalnego realizują w tym roku projekt  ,,Ocalić od zapomnienia". jego celem jest odtworzenie i zapisanie starych ludowych opowieści, przyśpiewek, godek i innych ciekawych historii z dawnych lat zachowanych w pamięci najstarszych mieszkańców Żędowic. Byliśmy już z wizytą u p. Marii Gansery, p. Michała Ibroma, gościliśmy p. Marię Dropałę i p. Julię Dropałę. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli się już z nami spotkać i podzielić swoimi wspomnieniami. Wszystkich, którzy otwarci  byliby na spotkanie z młodzież, prosimy o kontakt ze szkołą lub bezpośrednio z panią Anitą Stachowską.             

15 października w naszej szkole był obchodzony Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 8:00 odbyła się uroczysta msza w intencji nauczycieli, a następnie uroczysta akademia. Pani dyrektor podziękowała wszystkim pracownikom za pracę oraz wręczyła nagrody.

         21 października br, w Zespoie Szkolno-Gimnazjalnym w Żędowicach odbył się kolejny XVI Dziecięcy Turniej Szachowy. W zawodach wzięto udział 11 czteroosobowych drużyn, w tym 8 drużyn amatorów i 3 grupy zawodników  z kategoriami szachowymi. W rozgrywkach uczestniczyli zawodnicy z województwa opolskiego. Ogółem 44 szachistów i szachistek. Cieszy fakt, że aktywnie uczestniczą dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Żędowicką i zawadczańską szkołę reprezentowały dwie drużyny oraz jedna drużyna z Kielczy. W grupie amatorów l miejsce zajęła drużyna SO Leśnica, zdobywając 23 punkty, II miejsce drużyna reprezentująca Dom Kultury ze Strzelec Opolskich, uzyskując  18 punktów oraz III miejsce drużyna ZSG Żędowice z 17 punktami, przegrywając 1 punktem walkę o drugie miejsce.  W grupie zawodowców" zwyciężyła drużyna PSS Społem Opole z 12,5 punktami, a II miejsce drużyna Domu Kultury ze Strzelec Opolskich z 10,5 punktami. III miejsce przypadło drużynie reprezentującą Viktorię Chróścice. Jak co roku, nad przestrzeganiem przez zawodników zasad sportowej rywalizacji, czuwał .sędzia klasy państwowej Tadeusz Honza. Wszyscy uczestnicy, jaki każe tradycja naszego turnieju, otrzymali puchary, nagrody rzeczowe i drobne upominki.

                                                 

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, iż uczeń klasy V Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Żędowicach,Robert Poloczek, został Młodzieżowym Ślązakiem Roku 2007 w katowickim konkursie "Po naszymu, czyli po Śląsku".Wybrano go spośród 20 kandydatów. Jury, w którym zasiadali m.in. prof.Jan Miodek oraz prof. Dorota Simonides,   wysoko oceniło prezentowany przez niego monolog Jo niy wyjada stond" (jego autorką jest Anita Stachowska, a fragment dotyczący codziennej pracy na gospodarstwie napisał Robert wraz z mamą). Jak się domyślamy, jury spodobała się także naturalność Roberta oraz piękny sposób posługiwania się przez niego gwarąśląska. Główną nagrodą w konkursie był laptop. Nadmienić tu należy, iż nie jest to pierwszy sukces Roberta. W marcu tego roku reprezentował szkołę i gminę w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku, gdzie zajął drugie miejsce. Szczęśliwego laureata gorąco powitała społeczność żędowickiej szkoły. Brawom nie było końca.    


            Listopad był w Zespole Szkolno Gimnazjalnym w Żędowicach miesiącem bogatym w imprezy, konkursy  i wydarzenia środowiskowe. 13 listopada odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Gdy myślę Ojczyzna" związany z rocznica, niepodległości. Wzięło w nim udział 38 uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Oceniano prezentację bardzo profesjonalnie pod katem doboru tekstu, wyrażonej ekspresji. Już 20 listopada uczniowie klas młodszych mogli spotkać się z bohaterami książek Astrid Lindgren w zorganizowanym przez panie Bożenę Michalik, Urszulę Piekacz i Edytę Koronczok z okazji setnej rocznicy urodzin pisarki. Młodzi czytelnicy mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Anna i Lisa robią zakupy", które przygotowały Weronika Koronczok, Ewelina Kociok oraz Marta Michalik i Katarzyna Podsiadły z gimnazjum w Zawadzkiem. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Bohaterowie książek Astrid Lindgren" degustując przy okazji ciasteczka upieczone przez „Pippi".

     Nie jesteśmy w stanie doliczyć się, ile to już razy nasi przyjaciele z niemieckiego miasta Wahrenbrück odwiedzali naszą gminę przywożąc podarunki. Pani Gertraud Schwerdtfeger po raz kolejny "przyjechała z darami do wychowanków Domu Pomocy Społecznej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Ogniska Środowiskowego w Zawadzkiem, Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Żędowicach oraz zaprzyjaźnionych rodzin. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni za tak liczne dary.

 W szkolnej placówce od kilku lat działa Ognisko Środowiskowe, w którym pod okiem opiekunów prowadzone są różnego rodzaju zajęcia. Uczniowie mają możliwość odrobienia prac domowych, doskonalenia umiejętności plastycznych i rozwijania zainteresowań kulinarnych. W ramach zajęć organizowane są również wyjazdy na basen i do teatru, a dzieci otrzymują codziennie poczęstunek.

Nobilitacją dla naszej placówki było zaproszenie działającego w szkole zespołu regionalnego, do uświetnienia spotkania opłatkowego w domu polskim w Dubnicy na Słowacji. Do miasta partnerskiego pojechaliśmy w pięknych strojach regionalnych skompletowanych dzięki dotacji finansowej przyznanej Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły w Żędowicach przez Urząd Miejski w otwartym konkursie na wykonanie zadań w dziedzinie kultury.

Dnia 11 grudnia klasa I gimnazjum uczestniczyła w "Dniu Profilaktyki", który odbył się w Kielczy. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie p.t. " Dobre maniery na wesoło".

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się w naszej szkole konkurs i wystawa szopek oraz kartek świątecznych wykonanych przez uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Tymi dziełami obdarowani zostali sponsorzy i dobrodzieje szkoły, a także osoby samotne mieszkające w Żędowicach. Ostatnim akcentem artystycznym w starym roku były Jasełka przygotowane pod kierunkiem pani Anity Stachowskiej i pani Małgorzaty Jeruszki w ramach koła regionalnego. Ten niecodzienny spektakl - bo w gwarze śląskiej - obejrzeli również pracownicy Nadleśnictwa Zawadzkie. Przygotowane jak co roku jasełka są doskonalą promocją szkoły. Młodzi aktorzy swoim spektaklem podziękowali darczyńcom i sponsorom za wspieranie placówki różnymi formami dotacji. Po zakończonym przedstawieniu dostrzec można było wzruszenie na twarzach widzów. 13 stycznia br. artyści zagrali dla mieszkańców Żędowic, włączając się tym samym w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Artystyczne potyczki zakończone zostały udziałem w XIII Regionalnym Przeglądzie Teatrów Jasełkowych w Ozimku, zajmując II miejsce. Dodatkowo nagrodę za grę aktorską otrzymał Robert Poloczek, uczeń kl. V.

        Nasi uczniowie pod kierunkiem pani Urszuli Piekacz wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Zdobienia Jaj dnia 28 lutego 2008 roku w Opolu. Uczestnikami tego konkursu były uczennice: Sylwia Kulik i Iwona Strzelbicka. 4 marca odbył się IX Międzyszkolny Konkurs „Ale jajo” w Kielczy. Wzięło w nich 10 uczniów z naszej szkoły. Wśród nich znalazło się pięciu nagrodzonych.                

                                                                                                                                 Gratulujemy!!!

         13 marca 2008 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie". Nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni ponieważ zdobyli wszystkie nagrody. Dla mieszkańców Żędowic zaprezentowali swój program w niedziele tj.16.03.2007r. Sala gimnastyczna była pełna gości. 31 marca nasi młodzi artyści zaprezentowali swój program dla mieszkańców Zawadzkiego. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Żędowicach został nominowany do "Laura Ziemi Strzeleckiej". Finał odbędzie się 19 kwietnia 2008 roku.

       1 czerwca 2008 odbył się w naszej szkole festyn rodziny "Mama, Tata i ja". Organizatorami tej imprezy było "Stowarzyszenie Przyjaciół  Szkoły w Żędowicach" i "Stowarzyszenie  Kobiet Żędowickich". Oferowano wyśmienite jedzenie, doskonałe występy uczniów naszej szkoły i gości, liczne konkursy,zabawy oraz wiele niespodzianek i atrakcji.

       Nasi uczniowie po raz trzeci uczestniczą w ogólnopolskiej akcji "Czysty las". Włączyło się w nią 51 uczniów klas IV-VI i 68 uczniów w gimnazjum. Uczniowie zebrali dużo odpadów z lasów należących do Nadleśnictwa Zawadzkie.

        W dniu 19 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia nauki w gimnazjum klas III. Uczniowie przygotowali przedstawienie na podstawie "Alchemika" P.Coelho. 20 VI zakończyły rok szkolny 2007/8 pozostałe klasy. Wręczono świadectwa i nagrody. Kwiatom i podziękowaniom nie było końca...

Niech żyją wakacje !!!