„ Ty, miły wnuku, pamiętaj to sobie, kim byli pradziadowie, kim byli ojcowie.”

                                                                                                                                                                       J. Kania

                                                                                                                         

                     ŚLĄSKIE BERANIE

                   ŻĘDOWICE       

                            1997-2017

 

 

 

 

 

             Już po raz dwudziesty Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Żędowicach jest gospodarzem Gminnego Konkursu Gawędziarskiego  „ Śląskie Beranie”. Konkurs jest imprezą środowiskową. Uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych  i gimnazjów z terenu naszej gminy. Eliminacje odbywają się  w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Przedstawiane przez młodych aktorów monologi i scenki rodzajowe nie mogą być wcześniej publikowane. Tematyka wystąpień dotyczy tradycji, obrzędów i zwyczajów związanych z naszym regionem. Pierwsza edycja konkursu  pod nazwą „ Żandowickie klachanie” miała miejsce w 1997r. Od tego czasu, co roku, uczniowie naszej szkoły, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Żędowic mają możliwość uczestniczenia w prawdziwym festiwalu gwary śląskiej. Zwycięzcy etapu gminnego uczestniczą w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim w Izbicku. Z czasem uroczystość stała się swoista galerią sztuki śląskiej, gdyż towarzyszy jej wystawa dawnych sprzętów, przedmiotów codziennego użytku, strojów, obrazów czy fotografii. Niejednokrotnie swoje prace wystawiali także artyści ludowi, m.in. T. Drzymała, A. Bartosik, A. Lachcik, Teofil Lachcik, Jan Maniura, Kathe Mrass, Urszula Piekacz. Od kilku lat konkurs uświetniają śląskie tańce ludowe w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego, a w 2006r. – aby pokazać piękno folkloru innych regionów Polski – gościliśmy góralski zespół folklorystyczny z okolic Żywca „ Jedlicki z Pewli Wielkiej”.

 

                                                                                                          Ustalił się też stały skład jury:

- p. Gabriela Koźlik – wice- Ślązaczka Roku 1996,

- p. Urszula Piekacz – bibliotekarka

z Biblioteki Publicznej w Żędowicach.

 

Największe osiągnięcia w etapie wojewódzkim:

- Tomasz Koj – VI miejsce w 1997r.

- Tomasz Koj – II miejsce w 1999r.

- Zespół ze SP w Żędowicach – II miejsce

w 1999r.   („ O stworach, co ich nie ma”)

- Aneta Dymarek – VIII miejsce w 1997r.

- Aneta Dymarek – V miejsce w 2000r.

- Michał Koj – IV miejsce w 2000r.

Zespół z PG nr 2 w Żędowicach – II miejsce w 2001r.  („Ślonsko Betlejka”)

- Zespół z PG nr 2w Żędowicach –

 I miejsce

w 2003r.  („Wywodziny”)

- Zespół z ZSG w Żędowicach – IV miejsce

w 2005r.  („Oczepiny”)

- Magdalena Włodarz – I miejsce

 w 2006r.

- Beata Świerc – I miejsce w 2006r.

 

Rok szkolny 1997/1998

Występy indywidualne

I miejsce Tomasz Koj

II miejsce Iwona Dymarek

III miejsce Weronika Kucharczyk

 

Rok szkolny 1998/1999

Występy indywidualne

I miejsce Tomasz Koj

II miejsce Monika Andraczek

III miejsce Iwona Dymarek

Występy zespołowe

I miejsce Zespół z SP w Zawadzkiem

 

Rok szkolny 1999/2000

Występy indywidualne

I miejsce Michał Koj

II miejsce Iwona Dymarek

III miejsce Tomasz Koj

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół ze SP w Żędowicach

 

Rok szkolny 2000/2001

 

Występy indywidualne

I miejsce Michał Koj

II miejsce Kinga Koźlik

III miejsce Klaudiusz Bielski

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół ze SP w Żędowicach

II miejsce Zespół z PG nr 2

w Żędowicach

III miejsce Zespół z PG nr 2

 w Żędowicach

 

Rok szkolny 2001/2002

 

Występy indywidualne

I miejsce Izabela Pankiewicz

II miejsce Alina Lisiak

III miejsce Anna Kierysz /Kielcza/

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół ze SP w Żędowicach

II miejsce Zespół ze SP w Żędowicach

 

Rok szkolny 2002/2003

 

Występy indywidualne

I miejsce Patrycja Grobarek

II miejsce Artur Koźlik

III miejsce Martyna Trojok

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół z PG nr 2 w Żędowicach

II miejsce Zespół z PG nr 2 w Kielczy

III miejsce Zespół z PG nr 2 w Kielczy

 

Rok szkolny 2003/2004

 

Występy indywidualne

I miejsce Łukasz Strzoda

II miejsce Grzegorz Broncel

III miejsce Syndy Dietrich /SPZawadzkie/

Marek Pasieka

 

Występy grupowe

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 

Rok szkolny 2004/2005

 

Występy indywidualne

I miejsce Anna Kluba

Agata Kałuża

Artur Koźlik

II miejsce Daniel Góźdź

III miejsce Alina Biwo ( Kielcza )

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 

Rok szkolny 2005/2006

 

Występy indywidualne

I miejsce Beata Świerc

II miejsce Magdalena Włodarz

III miejsce Izabela Wiatrek

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 

Rok szkolny 2006/2007

 

Występy indywidualne

I miejsce Artur Koźlik

II miejsce Robert Poloczek

III miejsce Agata Kałuża

 

Występy zespołowe

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

                                              

 Rok szkolny 2007/2008

 

 Występy indywidualne

 I miejsce Aneta Dymarek

 II miejsce Agata Kałuża

 III miejsce Mateusz Korzekwa

 

Występy zespołowe

 I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 

 Rok szkolny 2008/2009

 

 Występy indywidualne

 I miejsce Robert Poloczek

 II miejsce Paweł Breguła

 II miejsce Mateusz Gwoźdz

 

 Występy zespołowe

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 

Rok szkolny 2009/2010

 

Występy indywidualne

 

I miejsce Markus Buk

II miejsce Sonia Guzy

III miejsce Artur Koźlik

 

Występy zespołowe

 

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce PSP w Zawadzkiem

 

Rok szkolny 2010/2011

 

Występy indywidualne

 

I miejsce Adam Trojok

II miejsce Maksymilian Labus

III miejsce Klaudia Zyzik

 

Występy zespołowe

 

I miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

II miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

III miejsce Zespół z ZSG w Żędowicach

 

Rok szkolny 2011/2012

 

Występy indywidualne

 

 1 miejsce- Natalia Świerc -„ Kochejcie ślonsko gwara”

                                               2 miejsce-Mateusz Gwóźdź-„Richtich fajny fajer”

                                          3 miejsce-Natalia Głodek-„Jak Natalia warzić się uczoła”

 

 Występy zespołowe

 

                                                1 miejsce- KL  VI ZSG ŻĘDOWICE-„Ołma-artystka”

                                        2 miejsce-KL IV i VI  ZSG ŻĘDOWICE-„Downo tymu na wsi”

                                               3 miejsce-KL V  ZSG ŻĘDOWICE-„Skarbnikowi dar”

                                  Wyróżnienie KL VI ZSG ŻĘDOWICE-„Moja mama robi porządki na górze”

 

Rok szkolny 2012/2013

 

Występy indywidualne

 

 1 miejsce- Adam Koźlik-„ Życie na wsi”

                                                      2 miejsce-Wiktoria Lechowicz-„Nasze tradycje”

                                                     3 miejsce-Natalia Kordeczka-„Wielki Tydziyń”

 

 Wyróżnienia

 

Kamila Lorek-„Jak to downi z tom żyniaczkom boło”

Olivia Turek-„Ciynżke dzieciństwo moji muterki”

 

Występy zespołowe

 

                              1 miejsce- KL  III ZSG ŻĘDOWICE-„Domówka, melanż, a może sobótka”

                                                     2 miejsce-KL I i III  ZSG ŻĘDOWICE-„Kolyjka”

                             3 miejsce-KL II  ZSG ŻĘDOWICE-„Jak Maryjka swojego Francika na dobro

                                                                              droga sprowadzioła”

      

Rok szkolny 2013/2014

 

Występy indywidualne

 

 1 miejsce- Trojok Adam, Paulina Pluder, Cepok Mariusz

                                                                2 miejsce-Czech Francikszek

                                                                3 miejsce-Labus Maksymilian

 

Występy zespołowe

 

                                                  1 miejsce- KL  VI ZSG ŻĘDOWICE, KL  V ZSG ŻĘDOWICE

                                                                 2 miejsce- Paweł Skornia, Łukasz Kuś

                                                                       3 miejsce-KL IV  ZSG ŻĘDOWICE

                                          

Rok szkolny 2014/2015

 

Występy indywidualne

                                                               I miejsce – Artur Koźlik - ZSG Żędowice

                                                       II miejsce – Martyna Cytacka - ZSG Żędowice

                                                        III miejsce – Antonina Kuś – ZSG Żędowice

                                Wyróżnienia: Paulina Bonk -ZSG Kielcza i  Mateusz Buchwald – PSP Zawadzkie

                                                                                                        Występy zespołowe

                        I miejsce – Klasa III gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Romeło i Julia na Ślonsku”

                II miejsce – Klasa III gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Żywot Ślonzoka poczciwego abo i niy”

                              III miejsce – Klasa I gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Przed Wielkanocom”.

                        

Rok szkolny 2015/2016

 

                                                                                 

                                                                           Występy indywidualne

I miejsce – Olivia Turek - ZSG Żędowice

II miejsce – Dominika Klyssek - ZSG Żędowice

III miejsce – Maksymilian Labus – ZSG Żędowice

Wyróżnienie:

Adam Koźlik - ZSG Żędowice

Występy zespołowe

      I  miejsce – Klasa IV ZSG Żędowice – scenka „Ło Maryjce, utopcu i szprytnym Eciku”

                                                                                    II miejsce – Klasa VI ZSG Żędowice – scenka „W maju jak w gaju”

                                                                                    III miejsce – Klasa V ZSG Żędowice – scenka „Ostatnie spotkanie z ołmom”

                                                                               Wyróżnienie:

                                                                                        Klasa IV i V PSP Zawadzkie – scenka „Legynda o ciotce Ludmile”.

                                                                                       Rok szkolny 2016/2017

 

                                                                                   w kategorii monologów

                                                              I miejsce (es aequo) – Weronika Kozioł - ZSG Żędowice

                                                      -  Daniel Guzy  - ZSG Żędowice

                                                    II miejsce – Natalia Stranc -  PSP Zawadzkie

                                                                               - w kategorii scenek

                                                                    I miejsce (es aequo)   – Klasa I gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Bez kapusty brzuch je pusty”

                                                              -  Klasa III gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „U Haneczki i  Jorgusia”

                                                            II miejsce – Klasa II gimnazjum ZSG Żędowice – scenka „Kaj dioboł niy może”.